Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česká privatizace byla lepší, tvrdí vězeň Chodorkovskij

Ekonomika

  1:00
PRAHA - Kdyby ruská vláda rozprodávala v 90. letech minulého století státní majetek po vzoru československé kuponové privatizace, mohly mít dnes ruské úřady o důvod méně, proč věznit bývalého oligarchu a majitele ropné společnosti Jukos Michaila Chodorkovského.

Michail Chodorkovskij za mřížemi foto: AFP

Chodorkovskij byl v roce 2003 zatčen kvůli údajné zpronevěře a daňovým únikům, a v roce 2005 odsouzen na 9 let vězení. Trest byl později o rok snížen. Někdejší oligarcha pobývá od té doby v trestanecké kolonii na Sibiři.

Zatímco ruské úřady viní bývalého nejbohatšího muže země z majetkových podvodů, zbytku demokratického světa je jasné, že upadl v nemilost kvůli otevřené opozici vůči prezidentu Vladimiru Putinovi. Chodorkovskij nicméně v rozhovoru s ruskou publicistkou Ludmilou Ulickou, který dnes LN otiskují, připouští, že se v podnikání pohyboval na hraně zákona.

Kdo je Michail Chodorkovskij

Michail Chodorkovskij na snímku z května 2005Chodorkovskij v mládí aktivně působil v komunistickém Komsomolu. Do velkého byznysu ho vynesl vzestup Borise Jelcina. V devadesátých letech minulého století ovládl ropnou společnost Jukos a v roce 2004 byl nejbohatším Rusem a 16. nejbohatším člověkem na světě. V říjnu 2003 byl zatčen kvůli údajným daňovým únikům. V květnu 2005 byl odsouzen a vězení má opustit v roce 2013. V současnosti ale probíhá další proces, ve kterém mu hrozí dalších 22 let vězení.

 
"Využíval jsem každé díry v zákonech," přiznal. Napomohl mu i nevhodný model ruské privatizace. "Hned jsem říkal, že to špatně skončí, že český příklad je lepší, ale nařkli mě (jako vždycky), že mám jasně kořistnický zájem... Odešel jsem s varováním, že využiju té hlouposti."

CELÝ ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

V rozhovoru Chodorkovskij popisuje i své zkušenosti s vězením. "Není to bohužel ta nejlepší zkušenost," říká. "Vězení je místem antikultury, anticivilizace. Platí zde dobro-zlo, lež-pravda. Chátra zde vychovává chátru a slušní lidé se cítí hluboce nešťastní, protože uvnitř toho odporného systému nic nezmohou," dodává vězeň.

Michail Chodorkovskij

Receptem na přežití je podle Chodorkovského učit se chápat a odpouštět. "Čím lépe a do hloubky porozumíš, navlékneš si cizí kůži, tím složitější je odsuzovat a jednodušší odpouštět," vysvětluje.

Přiznává, že bez opory v rodině by vše zvládal mnohem hůře: "Jistě, bez opory v rodině, bez její podpory by to bylo úplně těžké. Ale v tom tkví bída a přednost toho, že se člověk dostane do vězení v dospělosti: rodina, přátelé, zázemí."

Kdo je Ludmila Ulickaja

Ludmila UlickajaUlickaja vystudovala biochemii a genetiku a koncem šedesátých let minulého století pracovala v sovětské akademii věd. V roce 1968 odmítla "odsoudit" účastníky moskevské demonstrace proti vojenské okupaci Československa. I kvůli tomu a také kvůli šíření samizdatu byla v roce 1970 z akademie věd propuštěna. Od té doby se věnuje psaní novel a rozhlasových i divadelních her. V médiích publikuje od konce osmdesátých let.

Nejdůležitější ve vězení je podle Chodorkovského sebekázeň. "Buď na sobě pracuješ, nebo upadáš," říká. "Obecně se cítím tím lépe, čím je vnější prostředí drsnější. Nejpohodlnější je pracovat na samotce, kde má člověk pocit, že přímo, bezprostředně vzdoruje nepřátelské síle" 

Na závěr dodává: "Promiňte mi, jsou to jen, jak se říká poznámky na okraj. Zítra mám další soud."

Autoři: