Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

České banky kypí zdravím, v EU mají jediné dost peněz

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Množství rychle dostupných peněz v českých bankách se zvyšuje jen polovičním tempem ve srovnání s růstem celkových aktiv. To je jediný slabší parametr českého bankovního systému, navíc na běžný provoz nemá žádný vliv. V dalších, podstatnějších ukazatelích jsou na tom banky v Česku lépe než v ostatních zemích EU.
V sejfu (ilustrační foto)

V sejfu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Zatímco v eurozóně probíhá, skutečně již probíhá finanční krize a hrozí systémový kolaps, český bankovní systém ohrožen není," řekl LN ministr financí Miroslav Kalousek.

ČTĚTE TAKÉ:

Ze všech zemí Unie má Česko nejlepší poměr vkladů a úvěrů. Klienti do bank vložili 2815 miliard korun, což je o 27 procent víc, než banky stačily rozpůjčovat. Víc vkladů než úvěrů má ještě Slovensko. V ostatních zemích Evropské unie banky rozpůjčovaly víc, než dostaly. Proto jsou extrémně závislé na mimobankovním trhu, který se kvůli poklesu důvěry nyní potýká s velkými problémy.

Odsávat se dá jen 13 procent

V minulém týdnu přesto ratingová agentura Moody’s snížila výhled - ne rating - českého bankovního systému ze stabilního na negativní. Důvodem bylo propojení českých bank se západoevropskými. Pokud by Brusel ve snaze zabránit kolapsu uvolnil pravidla pro vnitrobankovní přesuny peněz, pak by zahraniční banky mohly ze svých českých poboček odsávat víc než 13 procent kapitálu jako dosud.

"Toto hodnocení určitě neusnadní přístup finančních ústavů k penězům. Je důležité, abychom nepřipustili oslabení domácího regulátora," komentoval zprávu Moody’s ministr Kalousek.

Česká národní banka (ČNB) jako tuzemský regulátor nepovažuje zprávu Moody’s za převratnou. "Nadále platí, že české banky jsou zdravé, dobře kapitálově vybavené a pod bedlivým dohledem České národní banky," uvedl Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB.

Banky v tuzemsku loni dosáhly 55 miliard korun čistého zisku. Z toho tři největší - Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka - poslaly svým majitelům 27,5 miliardy. V některých případech ale zůstaly dividendy v Česku.

"Miliardu akcionáři reinvestovali zpět formou navýšení základního kapitálu," řekl Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Vlastní kapitál tuzemských bank meziročně vzrostl téměř o pět procent na 303 miliard korun.

Čtěme zprávy do konce

"Zprávy se musí číst až do konce. Moody’s totiž říkají: nejste na tom tak zle jako Západní Evropa, český bankovní sektor je stabilní. Může být ale ohrožen zvenčí," řekl Petr Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Podle jeho názoru nebude mít zpráva Moody’s na český finanční trh žádný vliv. "Důležitým ukazatelem je kapitálová přiměřenost, ta nyní činí 15,6 procenta, čili dvojnásobek stanoveného minima," dodal Mertlík.

Kapitálová přiměřenost udává, velmi zjednodušeně řečeno, jak velkou část rizik svého portfolia je banka schopna pokrýt vlastním kapitálem. Podle agentury Bloomberg se ve světě začátkem letošního roku zvýšila průměrná kapitálová přiměřenost ze 4 na 6 procent. V Česku je minimem 8 procent.

"Kapitálová přiměřenost českých bank se pohybuje mezi 14 a 16 procenty. Ten nejhorší scénář posledních zátěžových testů prokázal, že by kapitálová přiměřenost českých bank klesla na krásných 11 procent," uvedl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.