Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

České dětské tábory patří k nejlevnějším v Evropě, zájem o ně roste

Ekonomika

  11:01
PRAHA - Dětské tábory v Česku patří k nejlevnějším v Evropě. Stejně levné jsou dětské tábory již jen ve Slovinsku a z mimoevropských zemí v Japonsku. Vyplývá to z nejnovějšího srovnání cen v jedenácti zemích světa. Na tábory začínají jezdit i děti, které prázdniny dříve trávily u moře s rodiči.

Ceny za pobyt na letním dětském táboře se pohybují od tří tisíc korun. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"I když jsou letní tábory populární všude ve světě, v západní Evropě za ně rodiče mnohokrát platí dvakrát i třikrát více než Češi. Zatímco u nás je běžná cena kolem čtyř tisíc korun za týden, v zahraničí se náklady vyšplhají v přepočtu až k osmi tisícům," řekl David Middleton, produktový manažer GE Money Bank - banky, která si nechala studii vypracovat.

Cena za týden
na dětském táboře
ve vybraných zemích

cena v 2700 až 5400 Kč
Česko, Japonsko, Slovinsko

cena 5400 až 8100 Kč
Bulharsko, Nizozemsko, Španělsko, Francie, Německo, Thajsko, Irsko, Británie

V zahraničí však nejsou výjimkou ani dražší tábory. Například ve Francii stojí týden, který dítě stráví s trenérem koní, přibližně dvanáct tisíc korun.

Nízké ceny dětských táborů jsou také jedním z důvodů, proč o ně i v době ekonomické krize roste mezi českými rodiči zájem. Poslat dítě na tábor je pro ně ekonomicky únosnější než jet na rodinnou dovolenou.

"Jestliže si rodiče nemohou dovolit rodinnou dovolenou, tak raději pošlou dítě na tábor a sami si zvolí nějaký levnější způsob dovolené. Osobně vím o desítkách takových případů," tvrdí Hana Heligrová z CK Topinka, která se právě pořádáním letních pobytů pro děti zabývá.

Dětské tábory patří stále k nejpopulárnějším a nejčastějším způsobům, jak české děti tráví letní prázdniny. Jejich ceny letos zůstávají srovnatelné s loňskem.

Nejčastější prožití prázdnin
Firmy nabízející dětské tábory hlásí letos nárůst počtu dětí až o patnáct procent. Tábory jsou i celosvětově nejčastějším způsobem, jak prožít prázdniny. Z mezinárodní ankety GE Money Bank vyplynulo, že každoročně na nich děti stráví v průměru tři týdny i déle.

V současnosti začínají v Česku vyhledávat dětské tábory i rodiče, kteří dříve jezdili se svými dětmi spíše na společné rodinné dovolené. Na vinně je ekonomická krize, která způsobila, že řada lidí má nyní hlouběji do kapsy a rozmyslí si, jestli jet na dovolenou.

Myslí si to i Vladimír Šašek z cestovní kanceláře Sindibád a Richard Kraus z Agentury7, která pořádá taneční a paintballové tábory. "Funguje to tak, že si rodiče nekoupí třeba novou televizi, a raději pošlou dítě na tábor. Myslí si, že je to pro něj prospěšné a že to samo dítě chce," říká Kraus.

"Měl jsem za celou dobu pouze dva telefonáty od lidí, kteří kvůli krizi přišli o práci a nemohou si dovolit poslat dítě na tábor. V celkovém počtu dětí, které máme, je to zcela zanedbatelné. Máme na táborech kolem dvou tisíc dětí," dodal Kraus.

Kvalita je důležitější než cena
Přesto rodiče při výběru tábora nestaví na první místo finanční stránku. "Rodiče kladou důraz na zajištění organizace tábora. Cena je pro ně až na druhém místě. Připlatí si raději za kvalitu a lepší organizaci tábora u profesionální organizace než u nějaké amatérské," tvrdí Heligrová.

Ceny se přitom podle oslovených firem proti loňsku téměř nezměnily a zůstávají přibližně na stejné úrovni. "Cena zůstává letos zhruba stejná. Klienti zaplatí navíc pouze příplatek na dopravu a ten je v řádu stokoruny," uvedl Kraus.

České tábory patří podle GE Money Bank k nejlevnějším v Evropě a srovnatelná situace je pouze ve Slovinsku a v Japonsku. Týden pobytu na tuzemském táboře pro jedno dítě vyjde české rodiče průměrně na tři tisíce korun. Když se rozhodnou pro zahraniční tábor, částka může vzrůst až na dvojnásobek.

Pro srovnání: v zahraničí utratí rodiče za týden pobytu svého potomka na táboře v rodné zemi nejčastěji mezi 5400 až 8100 korunami. Ve Španělsku například týdenní sportovní soustředění rodiče přijde průměrně na 8100 Kč. Nejsou však výjimkou ani mnohem dražší tábory. Ve Francii stojí týden, který dítě stráví s trenérem koní, přibližně dvanáct tisíc korun.

Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi panují také v přístupu rodičů ke kapesnému, které svým dětem dávají na tábory. Například britští rodiče dají svým dětem na tábor jen "drobné", protože počítají s tím, že mají většinu aktivit v ceně a že je o děti po všech stránkách postaráno. Žádné závratné sumy nedávají svým dětem na tábor ani Španělé.

Naproti tomu nejštědřejšími rodiči jsou Japonci, Irové a Thajci. Ti dětem dávají často mezi 2700 až 5400 korunami na celý pobyt, a Irové dokonce na jeden týden. Do evropského průměru spadají Němci, Nizozemci nebo Slovinci. V těchto zemích je zvykem dítě na tábor vyslat s částkou mezi 650 až 2000 korunami v peněžence.

Hitem jsou speciální tábory
"Pomalu upadá zájem o tábory, které vycházejí z té tradice českého tábornictví. Roste zájem o tábory, které jsou nějak specializované nebo zaměřené na konkrétní téma," přiblížila Heligrová, o jaké typy táborů je v současnosti největší zájem.

Nejčastějšími tématy táborů jsou dětské knížky a populární dětské filmy. Specializované tábory mohou být zaměřeny například na výuku cizích jazyků. Populární jsou tábory spojené s péčí o koně, vodácké tábory nebo počítačové tábory. Mezi chlapci jsou oblíbené například tábory s vojenskou tematikou a mezi dívkami taneční tábory.

Specifickým typem táborů jsou letní tábory pořádané organizacemi pro děti a mládež, jako je Pionýr a Junák. Tyto tábory jsou určené především pro děti, které jsou členy organizace, a je to pro ně celoročním vyvrcholením oddílové práce. Proto se jich nárůst zájmu na rozdíl od komerčních táborů netýká.

"Řekl bych, že počet dětí na táborech kolísá. Předloni jsme měli drobný pokles. Loni nám to narostlo a letos nám počet účastníků táborů opět poklesl, ale ne pod úroveň roku 2007.

Většina účastníků táborů jsou děti, které pracují v oddílech celoročně, ale zároveň nabízíme doplňkové kapacity i nečlenům," řekl Martin Bělohlávek z Pionýra. Celkem letos pořádá Pionýr 2429 táborů, což je o sedm méně než loni. Táborů se zúčastní 18 024 dětí, což je o šest set méně než loni.

Podobnou zkušenost má i Junák, který také v menší míře nabízí doplňkové kapacity i pro nečleny.

"Celkem se v létě uskuteční přes tisíc skautských táborů pro 25 tisíc dětí. Většina z nich jsou stálé s podsadovými stany. Skautské oddíly také pořádají expedice či výměnné pobyty do zahraničí, jezdí na vodu, raftovat, oblíbené jsou cykloexpedice nebo putovní tábory," tvrdí mluvčí Junáka Jan Žáček.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!