Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

České dráhy prodávaly majetek, desítky milionů skončily na Seychelách

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Pád dražební společnosti Clanroy odborníky z branže nepřekvapil. Firma oficiálně sídlící na Seychelách a prodávající majetek mimo jiné Českých drah, Lesů ČR nebo radnice Prahy 5 se dostala do insolvence. Nikomu neplatí a na účtě má astronomický mínus, chybí jí 990 milionů korun. Jen dráhy po ní chtějí v trestním oznámení za zpronevěru 66 milionů, Clanroy si totiž peníze za vydražené nemovitosti nechávala.

Peníze – ilustrační. foto: Archiv LN

143milionové závazky, dluh u Komerční banky za víc jak 990 milionů a hodnota vlastního majetku přitom jen kolem 112 milionů. Pohled na záznam firmy Clanroy v insolvenčním rejstříku dává věřitelům malé naděje na vypořádání. Tím největším jsou přitom České dráhy, které přes aukční společnost prodávaly nepotřebné nemovitosti.

Za vydražený majetek totiž Clanroy přestal drahám posílat peníze už v létě loňského roku. „Podle smlouvy náležela společnosti Clanroy v případě úspěšné dražby provize 5 % z vydražené ceny, zbytek částky uhrazené kupujícím měla společnost Clanroy poslat na účet Českých drah,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí národního dopravce Radek Joklík.

S pohledávkou v hodnotě 66 milionů se zatím státní dráhy do insolvenčního řízení nepřihlásily, na Clanroy ale dráhy podaly trestní oznámení pro zpronevěru. Aukční společnost přitom na webu stále inzeruje nemovitosti Českých drah. „Společnost Clanroy jsme vyzvali, aby nabídky ze svého webu stáhla. Žádné dražby nemovitého majetku Českých drah se aktuálně nepřipravují,“ dodává Joklík.

Rod Kočků v pozadí

Na krach aukční společnosti upozornil deník E15. Firmu, jejíž vlastník oficiálně sídlí na Seychelách, ovládá podle deníku realitní podnikatel Zdeněk Macháček – někdejší vlastník firmy Mexx Reality, v níž držel podíl i kontroverzní podnikatel Jan Kočka.

V roce 2010 si společnost změnila jméno na Mexx Clanroy, jelikož však realitní firma začala mít vážné potíže s výplatou svých závazků z realitních obchodů, zbavila se do roka aukční společnost i označení Mexx a jmenuje se opět pouze Clanroy.

Bez reakce

Společnost Clanroy s médii nekomunikuje. Neodpověděla ani na dorazy serveru Lidovky.cz. Jelikož se v její nabídce stále nacházejí i nemovitosti Městské části Praha 5, oslovil server Lidovky.cz ve čtvrtek odpoledne i tuto pražskou radnici. Přislíbená odpověď však zatím do uzávěrky nepřišla. O dalším vývoji v případu ztracených milionů vás budeme brzy informovat.

Krach Clanroye obchodníky z realitní branže příliš nepřekvapil. Již delší dobu poukazovali na její „nadstandardní“ vztahy se státní sférou, což v případě zakázky pro Lesy ČR kritizoval NKÚ i bývalá poslankyně Kateřina Klasnová.

Podezřelé aktivity společnosti Clanroy vedly i k rozpadu České asociace dražebníků. „Osobně si nedokážu představit, že bych zadržel nějaký výtěžek z dražby, protože bych byl okamžitě 'bombardován' navrhovatelem dražby a žádnou další dražbu bych od něho již nedostal,“ uvedl pro server Lidovky.cz Jiří Bureš, bývalý šéf asociace, který letos vytvořil nové sdružení – Komoru dražebníků ČR.

Podle něj selhává v podobných případech státní dozor i legislativa. Kontrolou dražebních společností a vydáváním příslušných konsesí se zabývá Odbor veřejných dražeb na ministerstvu pro místní rozvoj. Na konkrétní dotaz serveru Lidovky.cz, zda byla kontrolována i činnost společnosti Clanroy, odpověděl odbor neurčitě.

Kontrola Clanroye? 'Lze tvrdit, že téměř ano,' říká ministerstvo

„Kontroly dražebníků jsou vybírány podle přesně stanovených pravidel. Lze uvést, že téměř u všech dražebníků, kterým bylo vydáno živnostenské oprávnění na provádění veřejných dražeb, proběhla kontrola,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Ženkl.

Způsob vyplácení peněz za vydražený majetek je podle něj zcela v rukách navrhovatelů dražeb – v tomto případě tedy mezi Českými drahami a Clanroyem. I České dráhy se hájí tím, že postupovaly podle zákona.

„Ujednání o způsobu vypořádání výtěžku dražby nepatří mezi povinné náležitosti smlouvy a je zde ponechána smluvní volnost – možnost dohody platebních podmínek pro obě strany – navrhovatele i dražebníka. Je tedy v zájmu navrhovatele dražby sjednat s dražebníkem takové platební podmínky, které budou minimalizovat riziko, že navrhovateli nebude převeden výtěžek dražby,“ dodává Ženkl.

ČTĚTE TAKÉ:

Bureš však ministerstvo kritizuje kvůli tomu, že odbor dražeb zrušil povinnost dražebníků mít pojistku odpovědnosti ve výši alespoň 35 milionů a auditovanou účetní závěrku. „Již před mnoha lety jsem navrhoval, aby měl dražebník zvláštní účet pro skládání dražebních jistin a pro úhrady cen dosažených vydražením, kde tyto prostředky by ze zákona nebyly v majetku dražebníka a nemohly se tak stát součástí majetkové podstaty v konkurzu,“ dodává Bureš.

Komora dražebníků nyní připravuje rozsáhlou novelu zákona, díky níž by se měly veřejné dražby stát transparentnějšími. „K tomu je potřeba i politická podpora a personální změny, a to jak v oblasti státního dozoru, tak i u celé řady 'státních' navrhovatelů dražeb,“ uzavírá Bureš..