Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Obchod s­ Íránem brzdí banky. Bojí se financovat české firmy

Ekonomika

  13:42aktualizováno  13:44
PRAHA - Pro české firmy se po loňském zrušení většiny západních sankcí proti Íránu otvírá nový trh za miliardy. Má to ale háček: „Řada exportérů tam má rozjednané zakázky, zatím ale narážejí na omezení bank financovat export do Íránu,“ říká ředitel státní exportní pojišťovny EGAP Jan Procházka. „Banky se bojí, aby neporušily americké sankce,“ vysvětluje Procházka.

Ilustrační foto. foto: CK Good Places

USA totiž svůj postoj vůči islámské republice dosud na rozdíl od Evropy příliš nezměkčily.„V obecné rovině to je skutečně tak, že české firmy mají problém s provedením transakcí a­ s ­platbou. Kontrakty sice uzavírají, ale posléze mají problém nechat si je proplatit,“ potvrzuje potíže s pronikáním na nový trh předseda zahraniční sekce Hospodářské komory Ilja Mazánek.

Je na co navazovat

Přitom platí, že tuzemské firmy mají v Íránu spoustu kontaktů z­ minulosti a pro Íránce mají české a slovenské firmy dobrý zvuk. Ostatně podle odhadů z trhu jsou české společnosti připravené exportovat do Íránu zboží za miliardy korun. Svědčí o tom už několik misí, které tam v průběhu několika posledních měsíců zamířily, a zakázky, které již Češi s Íránci předjednali. EGAP podle Procházky aktuálně jedná o třech až čtyřech dobrých a velkých projektech, včetně jedné investice.

Pro české firmy se otevírá v Íránu nový trh za miliardy.

„V Íránu jsme vyhráli před půl rokem zakázku na dodávku důlního komplexu na dobývání uhlí za 50 milionů eur. Tu máme předjednanou, ale stojí to právě kvůli financování. Největší problém je, že není žádná česká banka, která by to byla ochotná financovat. Sice teď s nějakou bankou jednáme, ale ta není z Česka,“ říká Vladimír Trochta, statutární ředitel strojíren Ostroj Opava.

Kromě výrobce důlní techniky řeší problémy s financováním vývozu do Íránu i další firmy. Například výrobce autobusů SOR Libchavy, který by podle zpráv z počátku března mohl do islámské republiky dodat na 400 autobusů.

„Zatím se to řeší. Jak vlastní produkt, tak samotné financování. Ta cesta bude ještě dlouhá. Jak tomu rozumím, banky mají obavu, že by v případě uvalení dalšího embarga nedostaly peníze z Íránu zpátky,“ připouští zástupce obchodního ředitele SOR Libchavy pro export Jindřich Chudý.

Jednou z mála tuzemských výjimek je Sberbank. „V tuto chvíli můžeme říci, že sledujeme vývoj obchodních jednání hned několika exportérů v hodnotě řádově milionů eur,“ potvrdil LN Jan Marek, mluvčí banky.

Atraktivní, ale problematický

„Ačkoliv je Írán velice atraktivní obchodní teritorium pro české firmy, nadále vnímám jeho politickou problematičnost, a proto realizace většiny transakcí, které by české firmy potřebovaly, je zde velice složitá,“ říká Ján Lučan, vrchní ředitel korporátního a institucionálního bankovnictví ČSOB. „To, co dnes Írán potřebuje, přitom přesně zapadá do toho, co český průmysl vyrábí,“ dodává Lučan s tím, že se bohužel na íránském režimu moc nezměnilo a naopak se politická situace ještě zhoršuje. Riziko, že budou znovu zavedeny další sankce, podle něj spíše narůstá.

Zatímco ČSOB je podle informací z trhu ochotná alespoň některým svým klientům zprostředkovat transakce, i když samotnému financování se také vyhýbá, ostatní tuzemské banky s několika málo výjimkami toto riziko ochotné podstoupit nejsou. Americké sankce se totiž vztahují nejen na všechny transakce, které jsou vypořádávány v dolarech, ale omezení se vztahuje i na evropské banky, které mají v USA nějaká aktiva, třeba dceřinou společnost.

Sankce tak musí dodržovat například i tuzemská Komerční banka (KB), spadající pod bankovní skupinu Société Générale. „Jako dceřiná společnost Société Générale dodržujeme mezinárodní sankce uvalené Spojenými státy,“ uvedl stručně mluvčí KB Michal Teubner.

Ani další tuzemské banky se do financování obchodů s Íránem příliš nehrnou. „V současné době nefinancujeme exportní zakázky do Íránu. Z našeho pohledu se jedná o stále problematické teritorium,“ řekl Petr Plocek z UniCredit Bank.

Evropské společnosti, které chtějí do Íránu i přes hrozbu amerických sankcí vyvážet, si už nicméně našly cestu, jak své obchody v islámské republice financovat – přes Dubaj. Podle informací LN si tam íránské firmy otevírají účty a zřizují dceřiné společnosti. Zvláště západoevropské banky totiž nemají problém poslat peníze do Dubaje. Konečné riziko, že jde o obchod s Íránem, pak zůstává na bedrech dubajských finančníků.

Důlní technika za šafrán

Nicméně dochází i ke kuriózním případům, jak obchod s Íránem vyřešit a snakce obejít. Některé firmy v Evropě kvůli sankcím přechází na barterový obchod. „Jedna středoevropská firma se například dohodla na výměně důlních strojů za šafrán. Šafrán pak firma prodala, což není nic proti sankcím,“ řekl LN člověk seznámený s exportní problematikou.

Šafrán

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!