Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

České Vánoce budou letos dražší, podraží stromky i kapři

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Za tradiční symboly Vánoc – stromky a kapry – si letos připlatíte. Do jejich cen se totiž promítne růst DPH. V důsledku jarních mrazů budou stromky také méně kvalitní než loni, u některých druhů se nižší nabídka z tuzemských plantáží bude muset nahradit dovozy.

Tradice nezanikne Lidé stále nedají dopustit na tradiční živý vánoční stromek. foto: Petr SznapkaČTK

"V roce 2012 zasáhly celou střední Evropu pozdní jarní mrazy, které poškodily mnoho zemědělských komodit a neobešly ani plantáže vánočních stromků," říká František Valdman ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Růst cen

V nejprodávanější kategorii stromků od 150 do 220 centimetrů výšky by se podle pěstitelů ceny měly pohybovat od 300 korun u smrku ztepilého a borovice lesní po 550 a více u jedle kavkazské, jejíž obliba i přes vyšší ceny v posledních letech stále stoupá.

Řezání vánočních stromečků - ilustrační foto.

Jelikož mráz poškodil především jedle, lze předpokládat, že v nabídce převládnou smrčky a borovice. Tak jako každoročně i letos se budou ceny stromků regionálně lišit.

Prodejci podle něj do cen stromků letos určitě promítnou navýšení daně z přidané hodnoty, která v lednu vzrostla o čtyři procenta z deseti na 14. Případný další růst ceny bude podle něj ovlivněn především cenou dovezených stromků.

"Když se doveze horší kvalita, která se sem vždycky dostávala, ceny se téměř nezmění," podotkl. Loni před Vánoci odhadovali pěstitelé zhruba desetiprocentní nárůst cen, podle Valdmana však nakonec stromky podražily méně.

Podle Valdmana nelze jednoznačně říci, který druh stromku se těší největší oblibě. "Je to různé podle regionů a zvyklostí zákazníků. Klasikou v celé republice zůstává smrk jak stříbrný, tak i ztepilý, borovici se dává přednost hlavně na Moravě," uvedl.

Češi si každý rok v průměru koupí zhruba milion živých vánočních stromků. Většina pochází z plantáží. Takto pěstované stromky mají podle pěstitelů proti stromkům z lesů vyšší kvalitu, tomu na druhou stranu odpovídá jejich vyšší cena.

Podíl dovážených stromků na trhu není znám. Především jedle se do Česka dovážejí hlavně z Dánska a Německa.

Kapři mají dražší krmivo

O něco dražší než loni budou také štědrovečerní kapři, shodli se zástupci dvou největších domácích rybářských podniků. Podle Jana Hůdy, předsedy představenstva Rybářství Třeboň, které je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě, kapři letos mírně podraží. Rybářům stouply ceny vstupů, například krmných obilovin.

ČTĚTE VÍCE:

Zvýšení cen kaprů o několik korun na kilogramu očekává také Petr Votípka z Klatovského rybářství. Krmivo zdražilo asi o 35 procent, vzrostly také ceny pohonných hmot, energie i vody. Vánoční ceny však ještě nejsou dány.

Loni třeboňští rybáři dodávali obchodníkům na vánoční trh s doporučenou cenou kapra I. třídy od 75 až 79 korun, kilo výběrového za 85 až 89 korun.

Jeho ceny se v Česku regionálně lišily. Právě třeboňský kapr patřil loni z jihočeské produkce k nejdražším. Třeba novohradští rybáři je prodávali o 25 korun za kilogram levněji.

Autoři: ,