Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko by euro zavádět nemělo. Přišli bychom o nástroj proti krizím, říká Babiš

Ekonomika

  8:41aktualizováno  8:44
PRAHA - Česká republika by neměla vstupovat do eurozóny, řekl ve čtvrtek předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš. Podle něj by zavedení společné evropské měny znamenalo, že by Česko ručilo za cizí dluhy a přišlo by o jeden z nástrojů, které pomáhají řešit hospodářské krize. Babišovi členství ve vládě nechybí, na kabinetu mu vadí, že nefunguje jako tým. O funkci ve Sněmovně či jejím výboru usilovat neplánuje

Andrej Babiš na tiskové konferenci. foto: ČTK

Babiš ve čtvrtek také kritizoval Evropskou unii za nadměrnou regulaci, společenství se navíc podle něj nesoustřeďuje na podstatná témata. „Eurozóna byl ekonomický projekt, stal se politickým. A já nechci ručit za řecké dluhy, za italské banky, nechci být součástí tohoto systému, protože to nám nic dobrého nepřinese,“ řekl Babiš. „My kdybychom tam vstoupili, tak musíme zaplatit dvě miliardy euro, musíme ručit,“ uvedl. Země eurozóny se podílejí na záchranném mechanismu ESM, který má pomáhat státům, co budou mít problémy se splácením svých závazků.

Euro může být hned, jsme premianti, míní Oldřich Dědek z ČNB

Babiš uvedl, že zachování vlastní měny je vhodný nástroj pro řešení hospodářských krizí. „Je dobře, že máme nezávislou Českou národní banku. Jednoznačně koruna je skvělý nástroj na podporu ekonomiky, pokud budou problémy,“ řekl. Vstup do eurozóny by podle něj také oslabil možnosti samostatného rozhodování Česka. „Za to období, kdy jsem jezdil do Bruselu, vím, jak to funguje, kolik úsilí to dá prosadit zájem nějaké menší země, jako jsme my. Eurozóna by byla jenom další závislost na rozhodování někoho o nás bez nás,“ řekl.

Andrej Babiš čeká před budovou ministerstva financí na příjezd svého nástupce...
Poslední úsměv. Andrej Babiš čeká před budovou ministerstva financí na příjezd...

Česko se zavázalo přijmout euro v rámci smlouvy o vstupu do EU v roce 2004. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v květnu vyslovil pro to, aby si Česko stanovilo termín pro přijetí společné měny, rozhodnout o tom podle něj bude muset příští vláda. Nepřijetí společné evropské měny by podle Sobotky mohlo odsunout zemi do pomalejšího pruhu Evropské unie. Pro zavedení eura se vyslovila také opoziční TOP 09, odmítá ho naopak ODS.

Babiš jednoznačně odmítl návrhy na zavedení společného ministra financí pro eurozónu, které zmiňoval francouzský prezident Emmanuel Macron. Podotkl, že v názoru na společnou měnu se rozchází i se zástupci liberální frakce ALDE, do níž v Evropském parlamentu patří europoslanci za ANO.

Evropa nedokáže řešit zásadní problémy, míní Babiš

Babiš rovněž kritizoval regulaci ze strany EU, která je podle něj nadměrná. Přitom unie podle něj nedokáže řešit zásadní problémy. „Evropa není schopná řešit migraci, to je velký problém. Další problém je terorismus. A velký problém je multikulturní společnost, kdy většina západních politiků se snažila lidem namluvit, že přistěhovalci jsou integrovaní. Nejsou,“ řekl.

Poslední den v roli ministra financí. Andrej Babiš se rozloučil se zaměstnanci.

EU by si podle Babiše měla jasně definovat, co bude dělat společně. Za příklady potřebné spolupráce zmínil boj proti terorismu, spolupráci zpravodajských služeb nebo spolupráci v obraně, neboť zájmy unijních členů NATO nejsou vždy shodné jako zájmy Turecka či USA. Naopak otázka přijímání uprchlíků by podle něj měla zůstat v pravomoci jednotlivých států. „Není možné, aby nám Brusel rozhodoval, kdo bude žít v naší zemi,“ řekl.

Vláda mu nechybí, ve volnu chce dokončit knihu

Týden po odvolání z funkce ministra financí Babišovi členství ve vládě nijak nechybí. Kabinet podle něj nefungoval jako tým a probírá řadu věcí zbytečně. „Účast na jednáních vlády mi nechybí. Většinou ty věci, které jsme tam řešili, tak neměly alespoň z mého pohledu ani pro lidi nějaký zásadní vliv,“ řekl Babiš. Některé body z programu kabinetu jsou podle něj důležité, až tři čtvrtiny věcí ale chodí na vládu zbytečně. „Mohli by to řešit ministři ve své režii, je tam plno různých informací...“ uvedl Babiš, kterému vadí i to, že zasedání vlády často řeší rozpory mezi ministry.

Žalobu na Zemana kvůli Babišovi by podepsaly dvě třetiny senátorů

Kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), z kterého byl minulý týden na návrh předsedy vlády odvolán, vyčítá i to, že nefunguje jako tým. „Je to taková skupina lidí, kterou pan premiér moderuje. Samozřejmě už teď před volbami se dělá politika, ale ti ministři nikdy nefungovali jako tým, oni si většinou dopisují a odepisují a moc ani nejednají, moc efektivní to nikdy nebylo,“ uvedl.

Do Sněmovny se Babiš nehrne

Výsledky středečního prvního jednání kabinetu, na kterém po svém odvolání chyběl, částečně sledoval. Ocenil rozhodnutí o tom, že od července vzrostou výdělky v sociálních službách o 23 procent, v kultuře a v nepedagogických profesích ve školství o 9,4 procenta. „Moji bývalí kolegové došli k tomu, že peníze, které já jsem na ministerstvu financí ušetřil, se konečně dají lidem v sociálních službách. Jsem rád, že z toho mohou profitovat lidi, kteří si to zaslouží,“ řekl.

Poslanci schválili vyšetřovací komisi k policejním spisům. Míří na Babiše, podle něj je to kampaň

Babiš neusiluje o žádný post ve Sněmovně nebo v jejím výboru. „Pokud to není povinnost, tak si myslím, že už to nemá smysl. Já tady budu mít poslanecký den v pondělí, už sem chodí lidi,“ řekl během rozhovoru v sídle hnutí ANO na pražském Chodově. Sněmovna podle něj v současném funkčním období už nic zásadního schvalovat nebude.

Volnější program po odchodu ministerstva využil Babiš k dokončení své knihy. „Je to taková vize Česka do roku 2035, není to objevení Ameriky, ale je to zajímavé čtení,“ uvedl. Kniha by měla být na veřejnosti zhruba během dvou týdnů, Babiš ji plánuje rozdávat lidem. Má se jednat o průřez vším, co lidi trápí, a o tom, jak funguje stát v Česku a jinde.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!