Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko čekají roky vysoké nezaměstnanosti a nízkých platů

Blízký východ

  10:25
Ani po oživení ekonomiky firmy moc nových míst nenabídnou. Letos uvažuje o propouštění zhruba 20 procent firem. Rok 2010 by měl být katalyzátor.

Martin Mácha, partner společnosti Mercer foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Česko čekají roky vysoké nezaměstnanosti a slabého růstu platů," říká v rozhovoru pro LN ředitel společnosti Mercer pro střední Evropu a Blízký východ Martin Mácha.

Nezaměstnanost stále roste. Bude letos ještě hůř?

Bude to lepší než v roce 2009. Naše průzkumy ve firmách ukazují, že už žádné velké propouštění nechystají. Je tam celkem výrazný posun. Skoro polovina firem očekává, že budou mít více zakázek. Předpokládají slabý vzestup, tak do pěti procent. Spousta podniků ale stále očekává další pokles zakázek a plánuje další propouštění.

Kolik jich je?

Loni uvažovalo o propouštění 40 procent firem. Letos už jen asi 20 procent.

Mnoho podniků snižovalo platy. Chystají se to letos udělat znovu?

Loni kolem 40 procent firem zmrazilo platy a nevyplácelo vůbec žádné odměny. Letos už se k tomu chystá jen každá desátá společnost. Liší se to samozřejmě profesi od profese. Většina firem letos ale zvýší platy aspoň o tři procenta. Z toho je cítit mírný optimismus. Tyto průzkumy přitom už počítají s velmi slabým oživením a růstem ekonomiky.

Kdy začne klesat nezaměstnanost?

Do jara ještě tak o půl procenta až procento stoupne. Pak přijde zlom. Nová místa přinesou alespoň sezonní práce v cestovním ruchu a službách. Když se ale podíváte do Ameriky nebo do Japonska, kde už se ekonomika zotavila, tak nezaměstnanost jinak výrazně neklesá. Zůstává kolem deseti procent. Mluví se o tom, že firmy zvýšily efektivitu a jsou schopny dělat stejnou práci s méně lidmi. Oživení proto vůbec nemusí přinést nová pracovní místa.

Čekají nás roky s deseti procenty nezaměstnaných?

Česká ekonomika je silně zaměřená na automobilový průmysl. Některé automobilky si plánovaly, kdy by se v zakázkách mohly vrátit do předkrizového roku 2007.

Odhadují to někdy na rok 2012 nebo 2013. Z toho si můžete udělat představu, že nových pracovních míst moc přibývat nebude. Tento obor zažije pět až šest let propadu. A přibírat další lidi nemusí ani za ty tři roky, protože jich díky restrukturalizaci budou potřebovat méně.

To zní dost skepticky.

Nečekejme žádný zásadní obrat. Teprve letos se ukáže, jak hluboká krize byla, jak se s ní firmy vypořádaly a co se dá do budoucna očekávat. Rok 2010 je katalyzátor.

Říkáte, že už mírně začnou růst platy. V kterých oborech se bude přidávat? Lidé se bojí o místa, takže na vyšší platy asi nebudou moc tlačit.

Ta atmosféra obav se samozřejmě na vyjednávání o platech podepisuje. I odboráři se snaží spíš o udržení míst než o zvyšování platů. V podstatě zmizel tlak zaměstnanců na vyšší platy.

Jsou některé výjimečné obory, kde se přidávat bude?

Firmy, kterým se podařilo úspěšně projít krizí, které ji využily k větší efektivitě a udržely si důležité lidi, se jim letos budou snažit alespoň něco přidat. Dokážou ocenit loajalitu těch, kteří v těžkých časech pomohli. Většina úspěšných firem vyplatí odměny na standardní úrovni.

Budou se v některém oboru přibírat noví lidé nebo zvyšovat platy?

Farmaceutické firmy propluly krizí v podstatě bez újmy. Počítají s výrazným růstem. Najdou se specifické podniky třeba v energetickém strojírenství, různé poradenské firmy, které pomáhají podnikům restrukturalizovat. Těm se daří.

Nejvyšší platy jsou už řadu let v oboru, který stáhl svět do krize: ve financích. Co se bude dít s platy bankéřů?

Čekalo se, že finančníci budou mít problém se přizpůsobit. Podařilo se jim to ale nečekaně rychle. Pochopili nové příležitosti, rychle přestavěli týmy.

Celý rozhovor s Martinem Máchou najdete ve víkendovém vydání deníku

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...