Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko má nejdražší volání a nejhorší síť. ČTÚ s tím nic nedělá

Ekonomika

  15:41
PRAHA - Český telekomunikační úřad v čele se svým předsedou Pavlem Dvořákem údajně neplní své zákonné povinnosti. V důsledku toho má Česko v průměru nejdražší volání ve vyspělém světě a nejhorší 3G síť.

Netelefonujte v přítomnosti partnera se svým bývalým přítelem, říká Jeroným Klimeš. foto: Shutterstock

Vyplývá to ze studie organizace Informační institut, na které spolupracoval ekonom Pavel Kohout a poslanec Aleš Rádl. ČTÚ pochybení odmítá, se studií se zatím prý nemohl seznámit.

Podle Informačního institutu ČTÚ selhává ve vytváření podmínek pro řádnou hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů, a proto by měla vláda a ministerstvo průmyslu a obchodu v činnosti úřadu uskutečnit změny.

ČTĚTE TAKÉ:

"ČTÚ by měl přijmout opatření například vylučující tarifikaci po minutách a další kroky vedoucí ke snížení cen mobilních služeb," uvedl Rádl na tiskové konferenci. ČTÚ by měl podle něho také zahájit analýzy vedoucí případně k regulaci mobilního trhu.

Obrovské zisky a síť jako v Bělorusku

Díky přemrštěným cenám a nízkým investicím do rozvoje sítě jsou pak podle zástupců institutu operátoři schopni ve svých skupinách udržovat jedny z nejvyšších marží. Ty se u T-Mobilu i u O2 pohybují okolo rekordních 45 procent.

Vysoká marže je podle mluvčího Telefóniky Hanyho Farghaliho dána kombinací úsporných opatření, zefektivňování řízení společnosti a nasazování nových technologií.

Data OECD mluví jasně

Institut při porovnání cen odkázal na studii OECD z poloviny roku 2010, podle které je ČR na prvním místě s nejvyššími náklady při porovnání koše obsahujícího 100 hovorů. Následují Maďarsko a USA. "Jednostranné používání statistiky OECD a ignorování dalších oficiálních informací, například statistiky EK, je zavádějící. Otázkou zůstává proč," reagoval mluvčí ČTÚ František Malina.

Mluvčí T-Mobile Martina Kemrová podotkla, že studie srovnává pouze ceníkové ceny, zatímco podle čísel EU, která počítá s reálným provozem, jsou ceny v Česku na unijním průměru.

"Spíše diktátorskému Bělorusku se blíží ČR na mapě Evropy v 3G pokrytí než západním zemím. Pro tuzemské venkovské oblasti to znamená, že jsou zcela nedostupné ve vysokorychlostních mobilních datech a to zásadně brání jejich ekonomickému rozvoji," dodal Kohout. Český trh je podle něj učebnicovou ukázkou oligopolu.

Operátoři kontrovali, že institut použil při hodnocení pokrytí stará data, která nezohledňují výrazné rozšíření 3G sítí v posledních měsících. Stejně tak podle nich postupoval při hodnocení údajně nízkých investic do sítí.

"Pokrytí 3G máme stejné nebo lepší než Polsko, Maďarsko a Slovensko, tedy země, které prošly podobným ekonomicko-společenským vývojem," uvedl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Anketa

Kdo může podle vás za předražené ceny volání v Česku?

Zákazníci, kteří si ceny nechají líbit 363
Neschopní a pasivní zaměstnanci ČTÚ 1585
Oligopol operátorů 435

Podle mluvčího ČTÚ Františka Maliny úřad provádí analýzy pravidelně, trh ale může regulovat pouze na velkoobchodní úrovni a nikoliv na úrovni cen pro koncové zákazníky. "ČTÚ ví, že situace na maloobchodním mobilním trhu není optimální. Není cenovým úřadem předlistopadové povahy, který by mohl beztrestně regulovat maloobchodní ceny," dodal.

ČTÚ se v posledních měsících stal terčem kritiky různých skupin zastupujících koncové zákazníky nebo menší operátory opakovaně. Podle odborníků může sílící tlak souviset s blížící se miliardovou aukcí volných kmitočtů pro mobilní sítě LTE.

Informační institut (II) je nevládní neziskové vědomostní centrum se zaměřením na výzkum v politických otázkách.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!