Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko musí EU vrátit 800 milionů. Ministerstvo zemědělsví se chce soudit

Evropa

  15:55
PRAHA - Česká republika bude muset vrátit do rozpočtu Evropské unie přibližně 800 milionů korun kvůli nedodržení dotačních pravidel u zemědělců. Ministerstvo zemědělství s tím nesouhlasí, chce se soudit u Evropského soudního dvoru. Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda.

Ministr zemědělství Marian Jurečka. foto:  Petr Topič, MAFRA

Peníze už byly vyplaceny zemědělcům a podle předchozích vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je nebudou muset vracet. Unie o tuto částku zkrátí budoucí platby.

„Jsme přesvědčeni, že nález Evropské komise je vůči nám velice přísný a tvrdý. Ale uznáváme, že se určitá pochybení stala. Rozhodně ale nesouhlasíme ve všech bodech, které nám komise vytýká. Proto jsme připraveni jít hájit zájmy ČR před Evropským soudním dvorem,“ řekl dnes ČTK ministr zemědělství.

Podle něj neměla ČR například správně nastavená pravidla pro hlášení přesunu zvířat.„Počítáme s tím, že od 1. ledna příštího roku bude v souladu s evropskou legislativou,“ dodal.

Nedodržení dotačních pravidel

Evropská komise požaduje po Česku vrácení peněz kvůli nedostatečné kontrole dodržování dotačních pravidel mezi roky 2010 a 2013. „Částka představuje v průměru 0,93 procenta přímých plateb za uvedené období,“ uvedlo ministerstvo.

Ministr Jurečka o výrobě vepřového: Nepamatuji si na tak velkou krizi

Evropský audit Česku například vytkl, že inspektoři České plemenářské inspekce nekontrolovali, zda mají zemědělci aktualizovaný stájový registr prasat, skotu, ovcí a koz, nebo zda včas hlásili přesuny zvířat.

Za další chybu označili auditoři podle náměstka ministra pro společnou zemědělskou a rybářskou politiku EU Pavla Sekáče například to, že zvířata neměla na sobě ušní známky. „To uhlídat je naprosto nereálné. Je možné, že zvíře ušní známku ztratí,“ vysvětloval dříve Sekáč.

Vrací i další státy

Hůře než ČR podle ministerstva dopadly některé další státy EU. Například Itálie by měla vrátit 45 milionů eur (1,21 miliardy korun), Francie pak 129 milionů eur (skoro 3,5 miliardy korun).

Přímé platby z Programu rozvoje venkova tvoří jednu z nejdůležitějších zemědělských dotací, na konci programovacího období jejich výše byla přibližně 23 miliard korun ročně.

Ministr, jak již řekl dříve, doufá, že se sankci podaří alespoň snížit, pokud ji evropské soudní orgány neshledají přímo nedůvodnou.

Autor: