Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česku hrozí rozsáhlé omezení dotací z Bruselu. Nečas návrh nepodepíše

Ekonomika

  16:31
BRUSEL - Britský premiér David Cameron dnes po skončení summitu EU uvedl, že má podporu Německa a Francie pro svůj návrh, aby EU zmrazila výdaje v rozpočtech evropské sedmadvacítky po roce 2013. Pokud by Londýn své snahy prosadil, Česko a další chudší členské země EU by možná přišly o značnou část unijních dotací.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Myslím si, že je obrovský úspěch, že se nám tyto tři země (Velká Británie, Německo, Francie) podařilo spojit," řekl Cameron.

Podle českého premiéra Petra Nečase nicméně zastánců tvrdého britského postoje pomalu ubývá, přestože má podporu největších zemí EU. "Česká republika se opravdu nepřipojí a nepřipojila k dopisu (o zmrazení výdajů v rozpočtu EU)," uvedl český premiér na tiskové konferenci po skončení unijního summitu.

Britský návrh na zmrazení výdajů by nejspíš vedl k tomu, že by podíl financování rozpočtu EU klesl postupně z jednoho procenta hrubého domácího produktu unie až na 0,8 procenta HDP unie v roce 2020. Unijní rozpočty po roce 2013 by se tak zvyšovaly o méně než inflaci.

Londýn uvažuje, že by zastropování unijních výdajů postihlo především takzvanou kohezní politiku EU. Ta přitom přináší masivní dotace nejchudším evropským regionů a díky ní čerpají dotace i všechny kraje v České republice s výjimkou Prahy, kde je životní úroveň výrazně nadprůměrná i ve srovnání se zbytkem EU.

Zemědělci opět vyváznou
Škrty by se naopak nejspíš nedotkly dotací pro zemědělce, které v současnosti tvoří až 40 procent unijního rozpočtu. O zachování plateb pro farmáře na současné úrovni i v budoucnosti stojí především Francouzi a Britové jim svými návrhy údajně vyšli vstříc. Britové by si naopak mohli zachovat takzvaný rabat, kdy dostávají zpět dvě třetiny svého příspěvku do unijní pokladny.

Cameronova snaha ovšem sklízí v rámci celé EU poměrně velkou kritiku. Podle šéfa Evropské komise José Barrosa jí lze přirovnat k rituálním tanečkům.

"Mohu vám upřímně říct, že to, čeho jsme v současnosti svědkem, nazývám rituálními tanečky zcela odlišných kmenů. Ty se konají ještě předtím, než začne skutečná party," řekl podle deníku Financial Times na setkání s vybranými novináři.

Autoři: ,