Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Český daňový 'superdluh'. Stát v půlce roku vymáhal 90 miliard korun

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Je to do značné míry ohromující číslo: Češi dluží na daních 89,7 miliardy korun. Jde o částku z konce června, která zahrnuje nezaplacené peníze za všechny druhy daní. Zdaleka největší díl nedoplatků tvoří DPH, až daleko za ní je daň z příjmu.

České koruny. foto: Shutterstock

Zmíněných bezmála 90 miliard korun je kumulovaná částka, o kterou se „stále hraje“. Jsou to tedy peníze, na něž ještě můžou správci daně teoreticky dosáhnout.

„Je to hodně. Ideální by byla nula nebo něco málo nad ní, což je nereálné. Podstatné je, aby výše nedoplatků byla v reálně vymožitelné výši. Máme velké množství neplatičů v oblasti DPH, zejména v Praze,“ popisuje náměstkyně ministra financí Alena Schillerová, která má na starosti daně a cla.

Z Česka se od září stane ‚daňový ráj‘. Změní se trestání daňových úniků

Přestože statistika vyhlíží hrozivě, Finanční správa nabízí optimističtější pohled. Podle ní se totiž hodnota českého „superdluhu“ v posledních letech snižuje. Pro srovnání: na konci roku 2013 činil 149 miliard korun. Nyní je dluh firem i běžných Čechů o více než třetinu nižší.

„V poslední době zaznamenáváme díky vymáhací činnosti správců daně včetně zreálňování nedoplatků trvalý pokles hodnoty tohoto kumulovaného dluhu – aktuálně meziročně dokonce o 23 procent,“ vypočítává Martin Janeček, šéf Generálního finančního ředitelství.

Změna ve způsobu vymáhaní daní spočívá podle ministerstva financí především ve zkrácení lhůty mezi vznikem nedoplatku a jeho předáním vymáhacímu útvaru. Pomohlo také důslednější odepisování nedobytných pohledávek, kdy už lidově řečeno není u daných firem kde brát: na účtech ani na majetku.

Podle resortu prospěla snížení daňových nedoplatků také koncentrace vymáhání do rukou okresních finančních úřadů a větší množství neformálních kontaktů s dlužníky.

Radši se exekuci vyhnou

„Daří se nám na ně preventivně působit, aby uhradili svůj dluh dobrovolně, bez provedení exekuce. Například v průběhu roku 2015 byla vybrána na úhradu vymáhaných nedoplatků ještě před nařízením exekuce částka ve výši 7,5 miliardy, což odpovídá 63 procentům z celkové částky všemi dostupnými způsoby vybraných a vymožených nedoplatků,“ líčí Martin Janeček.

Zdaleka nejvyšší podíl na tom, že se daňový „superdluh“ stále pohybuje u hranice stovky miliard, mají potíže českých firem s placením DPH. Na konci loňského roku představoval dluh na této dani 75,6 miliardy korun z celkové částky 107,9 miliardy.

U daně z příjmů právnických osob to bylo „jen“ 13,3 miliardy. Na stejné dani dlužili běžní poplatníci necelých 11 miliard korun.

Přehled vymáhaných a vymožených daňových nedoplatků z Informace o činnosti...

Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tvrdí, že výše daňových nedoplatků vždy kopíruje ekonomický cyklus a logicky jde nahoru v době krizí. Jako příklad uvádí rok 1997, kdy tato částka vzrostla o desítky miliard. Podle předsedy TOP 09 jde o peníze, které v podstatě nikdy nevznikly.

„Firmy často ani nevytvořily prostředky, aby mohly následně daně uhradit. Neplatily zdravotní a sociální pojištění, DPH a nakonec ani mzdy svým zaměstnancům a končily v insolvenci,“ popisuje Kalousek.

Pomůže kontrolní hlášení?

Současné vedení resortu si v oblasti daňových nedoplatků hodně slibuje od nástroje, který právě politická opozice i část podnikatelů kritizuje. Takzvané kontrolní hlášení DPH funguje od začátku roku, jeho záměrem je mimo jiné zabránění podvodů či vzniku nedoplatků.

Podávají jej měsíčně registrovaní plátci daně. Jde o přehled došlých a odeslaných faktur – úřady následně párují jednou firmou odeslané a druhou firmou přijaté faktury.

Daně, vzor 2017. Přichází platby kartou, stát přisype víc peněz na děti

„Kontrolní hlášení sice neřeší vymáhání nedoplatků, ale pomůže detekovat problém podstatně dříve, než dojde k jejich vzniku,“ líčí ministerská náměstkyně Alena Schillerová.

Někteří podnikatelé a firmy však nástroj označují za zbytečnou administrativní zátěž. Obávají se také, že může sloužit jako nástroj k šikaně firem. Podle Miroslav Kalouska vzniku daňových nedoplatků nezabrání.

„Kontrolní hlášení přidělá daňovým poplatníkům nepředstavitelné množství práce místo toho, aby tvořili hodnotu,“ míní opoziční politik.

Kumulované daňové nedoplatky z Informace o činnosti Finanční správy České republiky za rok 2015.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...