Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Český strach o úspory: kam je ukrýt před další krizí?

Ekonomika

  7:30
Dva biliony osm set sedmdesát čtyři miliard korun. Tolik peněz mají dnes Češi uloženo v penzijních či podílových fondech, ve stavebních spořitelnách, pojišťovnách a na účtech bank. Právě na nich mají střadatelé bezkonkurenčně nejvíce, téměř 1,7 bilionu korun.

Investice, ilustrační foto foto: Shutterstock

Jenže i ti, kteří až dosud věřili výhradně vkladní knížce nebo „pokročilejšímu“ sporožirovému účtu, již začínají přemýšlet, kam jinam by peníze mohli uložit.

„Ke znehodnocení vkladů v bankách dojde s takřka stoprocentní jistotou,“ říká investiční poradce Jan Traxler ze společnosti Finez Investment Management. Ekonomové se totiž shodují na tom, že dluhy v Evropě dosáhly takových rozměrů, že je již není možné splatit.

Problémy působí splácení byť jen úroků. Řešení proto představuje buď nechat nejvíce zadlužené státy zkrachovat, anebo tisknout nové peníze. Při krachu států přijdou o miliardy eur i banky. Mnohým z nich to může způsobit existenční potíže. Tisknutí nových peněz zase vyvolá rychlý růst inflace a znehodnocení úspor.

GRAFIKA: Kde mají Češi uložené peníze

„Pokud jde o inflaci, mluvíme o horizontu následujících dvou až deseti let. Bankovní krize se může rozjet mnohem dříve, jen co bude nutné odpisovat polovinu hodnoty dluhopisů Španělska a Itálie,“ upozorňuje Jan Traxler.

Co je nejjistější? Domy a pozemky

Znehodnocení úspor lze zabránit jen jedním způsobem. Tím je jejich rozložení do více bank a finančních produktů. Mnoho lidí totiž má veškeré své úspory nastřádané na jediném účtu. Ten je tak v podstatě to nejcennější, co v životě mají. „Rozhodně zatím není důvod z bank utíkat, ale pokud má někdo na účtech veškeré úspory, měl by začít uvažovat o jejich částečném rozložení i mimo finanční systém,“ radí analytik společnosti X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

Nejčastěji zmiňovaným a doporučovaným „útočištěm“ úspor jsou jistě byty, domy a pozemky. „Ve špatných dobách představují sázku na jistotu investice do nemovitostí,“ potvrzuje Tomáš Končický, šéf rakouské privátní banky Gutmann v Česku. Ceny nemovitostí závisí na mnoha faktorech, tím nejzásadnějším je lokalita.

Kam uložit peníze? Podívejte se na INFOGRAFIKY

GRAFIKA: Kam ukrýt peníze před další krizí - nemovitosti
GRAFIKA: Kam ukrýt peníze před další krizí - víno, akcie, dluhopisy

Například nejlevnější jsou byty na severu Čech. Konkrétně v Teplicích se podle serveru Realitycechy.cz, který mapuje nabídkové ceny realitních kanceláří, pohybují ceny starších bytů okolo 400 tisíc korun. Naopak nejdráže se podle téže statistiky prodávají byty v Praze 2, a to za průměrných 5,8 milionu korun.

Diamanty ano, ale jen doplňkově

Investicí, na které se nedá prodělat, jsou podle odborníků také pozemky. Především tehdy, když jde o dlouhodobější investici a člověk si na peníze může třeba pět a více let počkat. Ceny pozemků v Česku neustále rostou, takže o znehodnocení vložených peněz se téměř nedá hovořit.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě pozemků a bytů ale existuje celá řada dalších a možná stejně bezpečných variant, kam uložit peníze. Investovat lze do diamantů, zlata či třeba vína nebo uměleckých předmětů. Zde si investor může vystačit s desítkami až stovkami tisíc korun.

I když myšlenka vlastnit diamant či obraz známého autora je pro mnoho lidí lákavá, mělo by se jednat spíše o doplněk. Rozhodně by do těchto komodit či uměleckých předmětů neměli vkládat veškeré své prostředky. Ve většině případů je totiž jejich majitel nemůže rychle proměnit na hotovost, a navíc zásadní podmínkou úspěchu je dlouhodobost investice.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...