Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Čeští vlčci z Wall Street aneb jak přijít o životní úspory za pár týdnů

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Nechali se nalákat slibem báječných výnosů a investovali miliony korun. O peníze většinou během pár týdnů či měsíců přišli a už sedmým rokem se někteří z nich marně soudí, aby je získali zpět. Příběh klientů firmy Capital Partners se v mnohém podobá slavnému snímku Vlk z Wall Street, v němž v roli podvodného burzovního makléře exceloval Leonardo DiCaprio.

Hlavní roli ve filmu Vlk z Wall Street o podvodném makléři sehrál Leonardo DiCaprio foto: Reprofoto

Čeští vlčci, stejně jako ten americký, sázeli na agresivní marketing a slibovali pohádkové zisky, aby nakonec část klientských peněz prostřednictvím poplatků strčili do vlastní kapsy a zbytek na burze prošustrovali.

Celková ztráta šla do desítek, možná i stovek milionů korun. Přesná suma se zjišťuje jen těžko, řada poškozených se o své peníze ani nechce soudit. “Vím o lidech, kteří přišli bezmála o dvacet milionů korun a do soudního sporu nechtějí jít. Je jim buď trapně, že takovým způsobem naletěli, nebo nechtějí, aby se vědělo, že tak velkým množstvím peněz disponovali,” říká advokátka Věnceslava Holubová, jež zastupuje několik desítek bývalých klientů Capital Partners, kteří se naděje na vrácení peněz zatím nevzdali.

Experti s výučním listem

Příběh českých vlčků z Wall Street začal již v druhé půli 90. let, kdy se na domácím kapitálovém trhu objevila společnost Afin Brokers. Postupně se jí s pomocí agresivního marketingu podařilo získat na tři tisíce klientů z řad jednotlivců i firem. Společnost si najala řadu zaměstnanců, jejichž jedinou prací bylo telefonovat a nabízet lidem investiční služby.

Magazín Index LN vychází 27. února.

Nezáleželo na tom, jak kdo rozuměl akciovým trhům, nebylo výjimkou, že firma zaměstnávala lidi, kteří měli jen výuční list. Do ruky jim dala seznam telefonních čísel, které pak museli od rána do noci obvolávat. Kdo telefonickým nabídkám podlehl a s pomocí firmy investoval, zpravidla rychle prodělal.

Obchodní model Afin Brokers byl postaven na točení peněz klientů v každodenních obchodech, čímž firma snadno vydělávala na poplatcích. Zda daná investice skončila v plusu, či ztrátou, bylo makléřům Afin Brokers jedno.

“Když to trochu přeženu, tak ti kluci, kteří s penězi klientů obchodovali, přijeli ráno do práce ještě zfetovaní kokainem, dopoledne hráli na počítači hry, pak zadali obchodní pokyny, šli do baru a vrátili se před koncem obchodování v USA, aby se mrkli, jestli akcie vydělaly, nebo ne. Odborná kvalifikace a péče o klientské investice byly na bodu mrazu,” vzpomíná někdejší zaměstnanec společnosti, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Wall Street.

Tento model trval několik let, než si na Afin Brokers došlápla Česká národní banka. V prosinci roku 2006 odňala firmě povolení k činnosti kvůli “závažnému porušování pravidel jednání ve vztahu k zákazníkům a nedostatečně vedené evidenci zákaznického majetku”. Společnost Afin Brokers skončila. Obchodní model, kterým byli klienti obíráni o své peníze, ale pokračoval dál.

Část klientů Afin Brokers převzal jeden z členů burzy cenných papírů, společnost Capital Partners (vžila se pro ně přezdívka caparti). Do Capital Partners a s ní spojených firem přešla i řada lidí spjatých s Afin Brokers. A dál pokračovali ve svých praktikách, ba dokonce je vylepšili, díky čemuž narostla společnost Capital Partners do netušených rozměrů.

Z hlediska tržeb patřila řadu let k největším obchodníkům na kapitálovém trhu v Česku. Stejně jako Afin Brokers i “caparti” sázeli na agresivní marketing a časté obchodování s klientskými penězi. Klientský účet tak vykrvácel na poplatcích a prodělečných obchodech.

“Jednomu člověku dokázali prodělat během 2 měsíců agresivního obchodování přes 3 a 1⁄2 milionu korun,” říká advokátka Holubová. Z jejích propočtů vychází, že v průměru zhruba čtvrtinu investic klientů spolkly poplatky, ten zbytek pak firma zpravidla prohospodařilana burze. Firma zneužívala toho, že její klienti, ač často vysokoškolsky vzdělaní lidé, neměli o kapitálových trzích ani ponětí.

“Caparti” jim tak kupříkladu prezentovali investiční dotazník jako formalitu, kterou vyžaduje ČNB. Tento dokument je přitom naprosto zásadní pro rozdělení klientů na začátečníky a zkušené matadory. Přičemž těm druhým může firma nabízet i obchody i s deriváty a jinými rizikovějšími investičními nástroji. Lidé z Capital Partners podle Holubové klientům doslova nadiktovali, co mají do dotazníků napsat. A to tak, aby všichni získali rizikovější profily.

S Capital Partners při jejím obchodování spolupracovaly další firmy, tak zvaní investiční zprostředkovatelé, přes něž probíhala většina obchodů. Bylo to chytré, protože jak říká někdejší zaměstnanec Afin Brokers, “investiční zprostředkovatelé měli v podstatě podobné pravomoci jako obchodníci s cennými papíry, zároveň nad nimi ale nebyl takřka žádný dohled”.

ČNB

I kdyby se navíc u některého ze zprostředkovatelů problém s dohledem ČNB objevil, prostě by se od něj “caparti” odstřihli a jich samotných by se to nijak nedotklo. Dodnes ostatně v soudních sporech s bývalými klienty Capital Partners argumentuje tím, že neposkytovala investiční poradenství a nebylo po ní ani od klientů žádáno.

Celé to fungovalo tak, že Caparti dali investičním zprostředkovatelům informaci, jaké obchody mají nabízet klientům. Podle advokátky Holubové pracovníci těchto zprostředkovatelů pak klienty po telefonu k transakci přesvědčili a záhy klientům zavolal někdo z Capital Partners, zda náhodou nechtějí uzavřít nějaký obchod.

“Lidé z Capital Partners měli zřejmě telepatické schopnosti, když dokázali zavolat přesně v moment, kdy lidi někdo jiný přesvědčil o tom, že je zapotřebí ihned investovat peníze. Dělali to samozřejmě proto, že se báli, aby si klient vše ještě nerozmyslel. Nechtěli se spoléhat na to, že sám zavolá a dá obchodní příkaz,” říká Holubová.

I na “caparty” si nakonec došlápla ČNB. V roce 2010 je nejprve potrestala rekordní pokutou ve výši 20 milionů korun za nadměrné obchodování, na němž firma vydělávala a její klienti prodělávali. Podle regulátora trhu porušila firma povinnost jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků.

Nakonec ČNB zcela zakázala Capital Partners poskytovat investiční služby. V březnu 2011 pak firma ohlásila změnu obchodní činnosti a v roce 2012 se přejmenovala na CLMT (s blíže neurčeným předmětem podnikání - výroba, obchod a služby). Zda klienti “capartů” a s nimi spojených firem někdy uvidí alespoň část investovaných peněz, a kdy se tak stane, je zatím ve hvězdách. Jedno je ale jisté. Různí vlčkové chtiví oškubat naivní klienty běhají po českém kapitálovém trhu dál.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...