Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nebezpečné jaderné elektrárny se staví dál. Hlavně v Asii

Ekonomika

  12:02
MADRID - Přívalovou vlnu tsunami lze označit mimo jiné za synonymum destrukce měst a domovů a od loňského úderu obrovské tsunami na severovýchodní pobřeží Japonska je už také jasné, že dokáže vyvolat jadernou katastrofu.
Jaderná elektrárna (ilustrační foto)

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Je tedy schopna ohrožovat bezpečnost obyvatel a způsobit kontaminaci životního prostředí. Avšak vzhledem k tomu, že tento přírodní jev je velmi těžké předvídat, mezinárodní vědecký tým sestavil jakýsi seznam "potenciálně nebezpečných" oblastí, v nichž stojí jaderné elektrárny dokončené nebo ve výstavbě, píše španělský list El Mundo.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve studii, jejíž výsledky se objevily v časopise Natural Hazards, odborníci sestavili mapu geografických oblastí světa, kde hrozí velké nebezpečí úderu velkých přívalových vln. Do vysoce rizikových zón spadá 23 jaderných elektráren (včetně japonské Fukušimy) se 74 reaktory. Z této skupiny je 13 elektráren s 29 reaktory v provozu. Další čtyři elektrárny s dvaceti reaktory se rozšiřují o devět reaktorů. A sedm nových elektráren se 16 reaktory se budují.

"Je to vůbec první náhled na rozmístění civilních jaderných elektráren v první pobřežní linii a vystavených cunami ve světě," upozornil spoluautor výzkumu José Manuel Rodríguez-Llanes ze střediska pro výzkum katastrof (CRED) v belgické Lovani. Autoři nezkoumali jen současné cunami, bádali mimo jiné i v historických, archeologických a geologických záznamech.

Jižní a jihovýchodní Asie

Ačkoliv hrozba těchto přírodních katastrof se týká prakticky celého západního pobřeží amerického kontinentu, atlantického pobřeží Iberského poloostrova i afrického severu, východního Středomoří i oblastí v Oceánii, největší nebezpečí padá na jižní a jihovýchodní Asii - právě tam je hrozba veliká kvůli přítomnosti jaderných elektráren.

"Dopad přírodních katastrof se zhoršuje kvůli rostoucímu vzájemnému působení s technologickými zařízeními," vysvětlila Debarati Guha-Sapirová, která se na výzkumu CRED rovněž podílela.

Nebezpečné reaktory v Číně

Ze 64 jaderných reaktorů, které se nyní ve světě budují, jich 27 připadá na Čínu. Dokazují to masivní investice této asijské velmoci do jaderného sektoru. "Ale závažnější je skutečnost, že 19 (včetně dvou na Tchaj-wanu) z oněch 27 reaktorů se staví v oblastech označených za nebezpečné," upozorňuje se ve studii.

V Japonsku, které v březnu 2011 zažilo následky řádění největší přívalové vlny ve své historii, se v nebezpečných zónách nachází sedm jaderných elektráren s 19 reaktory - jeden z nich je ve výstavbě. Jižní Korea v současnosti rozšiřuje dvě své jaderné elektrárny, v nichž je pět reaktorů. Mimo nebezpečí úderu tsunami neleží také jeden reaktor v Pákistánu a dva v Indii.

ČTĚTE TAKÉ:

"Umístění jaderných zařízení nemá dopad jen na země, na jejichž území stojí, ale týká se i území, jež mohou být zasažena v případě úniku radioaktivity," zdůraznil hlavní autor výzkumu profesor Joaquín Rodríguez-Vidal z univerzity ve španělské Huelvě.

Poučení z Fukušimy?

Vědci poukazují na to, že z fukušimské tragédie by se mělo vzít poučení. Prevence a předchozí vědecké studie jsou nejlepším nástrojem, aby se předešlo tomuto druhu katastrof. "Avšak od cunami v roce 2004 v Indickém oceánu se nepřijala žádná účinná politická opatření," upozorňují odborníci.

Pracovník Mezinárodní agentury pro atomovou energii na obhlídce ve zničené Fukušimě

Fukušimská krize se odehrála ve velmi rozvinuté zemi, která má jedny z nejvyšších standardů vědeckých vědomostí i technologické infrastruktury. "Kdyby se to stalo v zemi méně vybavené pro zvládání následků katastrof, pak by dopad pro svět byl mnohem vážnější," soudí experti.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...