Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ČEZ a Pavel Tykač: nepřátelé, co se potřebují

Ekonomika

  7:04
PRAHA - Vydělá na spalování hnědého uhlí z Mostecka víc těžební firma, nebo majitel elektráren? Právě tato otázka proti sobě postavila dvě silné skupiny.

Budova ČEZ foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Na jedné straně je elektrárenský gigant ČEZ, který nemá dostatek paliva pro své uhelné elektrárny. Proti němu stojí Czech Coal, který sice uhlí má, ale požaduje za něj dvakrát tolik než dosud. Souboj gigantů trvá již od roku 2007 a nabírá na obrátkách.

ČTĚTE VÍCE KE KAUZE

Bývalý šéf ČEZ Martin Roman dokonce tvrdí, že za současnou kauzou s jeho údajným vlastnictvím plzeňské Škody stojí právě uhlobaroni. Vztah mezi ČEZ a těžařskou skupinou Czech Coal, vlastněnou Pavlem Tykačem, lze stručně shrnout termínem úhlavní nepřátelé.

ČEZ žaluje Czech Coal za nedodržení smlouvy o deset miliard korun, Tykačova skupina naopak poštvala na ČEZ kontrolory Evropské komise. Jenže obě skupiny se navzájem životně potřebují. ČEZ provozuje uhelné elektrárny. V současnosti těžaři dodávají hnědé uhlí do elektráren a tepláren za ceny od 30 do 40 korun za gigajoule výhřevné hodnoty.

Dvojnásobné ceny uhlí

Podobné ceny platí elektrárenské společnosti také v Polsku či Německu. Ovšem Czech Coal chce v příštích letech dosáhnout zdražení na dvojnásobek a přiblížit se tak tržní ceně černého energetického uhlí.

Taková cena je pro ČEZ nepřijatelná. "Kdybychom na jeho představu přistoupili, tak pan Tykač vydělá na úkor ČEZ více než 100 miliard korun. To je tak obrovská částka, že tomu odpovídají i metody, které ta druhá strana používá," uvedl Martin Roman v září, krátce poté, co opustil nejvyšší manažerskou pozici v ČEZ.

Cena požadovaná skupinou Czech Coal neodpovídá tržní realitě. Nedávná soutěž na dlouhodobé dodávky hnědého uhlí do Plzeňské teplárenské skončila vítězstvím konsorcia Sokolovské uhelné a firmy Carbounion Bohemia, jež nabídlo cenu 40 korun za gigajoule. Energetický a průmyslový holding nabízel ještě nižší cenu, ale s podmínkou majetkového vstupu do teplárny.

Tykač: od nájezdu na fondy k těžbě uhlí

Pavel Tykač

Pavel Tykač je považován za třetího nejbohatšího Čecha hned po Petru Kellnerovi a Andreji Babišovi. V 90. letech se zviditelnil pokusem o ovládnutí bankovních investičních fondů a Agrobanky. V roce 2006 koupil podíl ve skupině Czech Coal, jež těží hnědé uhlí na Mostecku. Zbylé akcie dokoupil loni v prosinci.

PROFIL Pavla Tykače čtěte zde:
Romana chce zničit pirát českého byznysu. Kdo je Pavel Tykač?

Později Roman své výroky na adresu Tykače ještě přitvrdil. Obvinil majitele skupiny Czech Coal, že zásobuje média dokumenty o Romanově údajném vlastnictví skupiny Škoda Holding. "Já nechci komentovat dokumenty, které vám dal pan Tykač s cílem vydělat na úkor ČEZ, potažmo na úkor státu, sto miliard korun," uvedl bývalý šéf ČEZ v rozhovoru pro páteční MF DNES.

Reakci Pavla Tykače se včera LN nepodařilo získat. Mluvčí Jan Chudomel řekl, že šéf pobývá v zahraničí. V pátečním vyjádření pro média však Chudomel odmítl Romanova tvrzení a dodal, že bývalý šéf ČEZ se pouze snaží hodit vlastní problémy na někoho jiného.

Podle odborníků je příčinou Tykačovy cenové agresivity vysoká cena, za niž Czech Coal od původních vlastníků koupil Mosteckou uhelnou. Kupní cena přesáhla 20 miliard korun. Aby se Tykačovi investice vrátila, musí zákazníky – tedy hlavně skupinu ČEZ – donutit přijmout až dvojnásobnou cenu uhlí.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...