Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

ČEZ dostane zbraň, zákon proti dlužníkům

Ekonomika

  8:18
Elektrárenský gigant ČEZ brzy dostane od vlády silnou zbraň na zákazníky, které označí za neplatiče elektřiny.

Martin Roman , předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ foto: Doležal Michal ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž navrhuje zákon, který ČEZ umožní nechat lidi bez proudu, dokud nezaplatí jím vyčíslenou náhradu škody.
 
Změnit by se tak měla současná praxe, kdy podle energetického zákona smí ČEZ lidem odpojit elektřinu jen do doby, než nainstaluje nový elektroměr.

Pokud firma doloží, že dlužník odebíral elektřinu nelegálně, musí po něm pak vymáhat dlužné částky zpětně. Tím jsou chráněni lidé, u nichž se prokáže, že elektřinu nekradli.

Podle právníků, kteří zastupují dlužníky, je chystaná úprava naprosto nepřípustným tlakem. Podle nich tak bude moci ČEZ vypnout elektřinu i v případě, že získá pouhé podezření. Pokud se však podezření neprokáže, bude domnělý neplatič celou dobu bez proudu.

„Ti lidé budou perzekvovaní. Dřív měli lidé šanci dokazovat odběr, ale teď budete bez proudu, než zaplatíte,“ dodává Jan Rytíř, zmocněnec více než stovky lidí, kteří se soudí s ČEZ kvůli údajným nedoplatkům. „Opravář tam udělá něco šroubovákem, vy si navíc nesmíte elektroměr zamknout, a budete platit statisíce. Je to zákon jasně napsaný pro ČEZ,“ dodává Rytíř.

Ministerstvo průmyslu zákon brání. Úprava je prý nutná, aby se „přispělo k účinnějšímu odhalování nelegálních odběrů“.
 
„Černé odběry jsou v ČR vzrůstajícím problémem, který dodavatelům elektrické energie působí ročně stamilionové škody,“ říká mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský s tím, že ministerstvo prý „jen“ slaďuje už dnes platnou vyhlášku se zákonem.

Podle Rytíře však novela vzniká i kvůli nedávné kauze, kdy komando ČEZ v černých kuklách odpojovalo domnělé neplatiče od elektřiny. Pracovníci firmy si pak tyto lidi zvali v nočních hodinách na jednání a nutili je zaplatit pokuty. Teď však 32 členů tohoto komanda čelí obvinění z trestného činu vydírání. Nový zákon by tak legalizoval praxi, podle které ČEZ nezapojí elektřinu do té doby, než dlužník zaplatí.

ČEZ si stěžoval, že trestní stíhání jeho komanda je nezákonné. Prý by policie měla raději stíhat zloděje, a ne hlídače.

Několik desítek „černých odběratelů“ si letos stěžovalo na to, že při vymáhání dluhů používají kontroloři z ČEZ nátlak a výhrůžky. Policie jim dala za pravdu a na svobodě stíhá zhruba polovinu lidí z odboru, který se odběry zabývá. V případě odsouzení jim hrozí až dvanáct let vězení.

ČEZ uvádí, že všechny kontroly mají řádně zdokumentovány.
Proto je snadno prokazatelné, že k žádným protizákonným jednáním z jejich strany nedochází. Naopak upozorňují na zastrašování svých zaměstnanců.

Ti museli v některých případech čelit prý agresivnímu chování a výhrůžkám od zástupců údajných provinilců.

„S tím souvisí také nepravdivá tvrzení, podle kterých nutíme neplatiče k nočním cestám do našeho ústředí v Jablonci. Postižení lidé o to sami žádali, protože chtěli problém co nejrychleji vyřešit,“ prohlásil Vaniš. ČEZ podle něj loni provedl tři tisíce kontrol týkajících se neoprávněného odběru s celkovou škodou 130 milionů korun.
 
Nový zákon by tak dal elektrárenské společnosti ředitele Martina Romana do ruky nový nástroj. A s tím nesouhlasí nejen právníci, ale i soudní znalec z oboru elektrotechniky Pavel Mužík. Ten říká, že připravovaná novela zákona dává veškerou moc do rukou Českým energetickým závodům, a naopak zákazník nebude mít prává žádná. „Dodavatel nemůže svévolně přerušit dodávku energie odběrateli při pouhém podezření na neoprávněný odběr,“ říká Mužík s tím, že dodavatel nemůže ani přerušit dodávku elektřiny, aniž by dojednal se zákazníkem platební podmínky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!