Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ČEZ oplácí, chce omluvu a miliony

Ekonomika

  11:46
PRAHA - Skupina ČEZ žaluje občanské sdružení, které na ní v dubnu podalo trestní oznámení kvůli postupu jejích pracovníků při odhalování černých odběrů elektřiny. Po sdružení PPP - právní poradenství a pomoc požaduje omluvu a pět milionů korun za újmu na dobré pověsti.
ČEZ - ilustrační foto

ČEZ - ilustrační foto foto: Luboš PavlíčekČTK

Obdobnou žalobu podává ČEZ také na ochranu osobnosti vedoucího svého odboru netechnických ztrát. V tomto případě žádá rovněž omluvu a jeden milion korun, uvdl právní zástupce firmy David Skopal.

Společnost ČEZ Měření vznikla v roce 2005. Její odbor netechnických ztrát se zaměřuje na odhalování černých odběrů elektřiny. Podle Vániše provedli pracovníci odboru v loňském roce 8000 kontrol a odhalili více než 3000 neoprávněných odběratelů, kteří způsobili celkovou škodu ve výši 130 milionů korun a načerno odebrali takové množství elektřiny, jaké odpovídá roční spotřebě obyvatel desetitisícového okresního města. Tuzemští distributoři elektřiny si stěžují, že škody, které jim způsobují neoprávněné odběry elektřiny, se v posledních letech zvyšují spolu s tím, jak rostou ceny energií.

"Podle našeho názoru je újma způsobená na dobré pověsti ČEZ výrazně vyšší než požadovaná částka, ale v tomto případě nám nejde o peníze, ale především o ochranu dobrého jména zaměstnanců a celé skupiny ČEZ," prohlásil generální ředitel ČEZ Měření Přemysl Vániš.

Už dříve podal ČEZ trestní oznámení na předsedu sdružení PPP - olomouckého právníka Jana Rytíře - a na některé další osoby. Viní je z křivého obvinění, poškozování cizích práv a pomluvy.

Rytíř v dubnu inicioval podání hromadného trestního oznámení na ČEZ. Lidé, kteří se k oznámení připojili, tvrdí, že je pracovníci firmy nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými praktikami.

Stěžovatelé se údajně stali oběťmi zločinného spolčení, vydírání, podvodu, porušování domovní svobody a poškozování cizích práv. Těchto trestných činů se měli dopustit zaměstnanci odboru netechnických ztrát společnosti ČEZ Měření.

Právník Rytíř nevylučuje, že někteří ze stěžovatelů energii skutečně odebírali načerno. "Jsem přesvědčen, že ve dvou třetinách případů je to uměle vytvořené. V jedné třetině tam něco bylo," řekl již dříve.

Autor: