Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čím vyšší mrakodrap, tím větší pád ekonomiky. Náhoda?

Ekonomika

  17:30
PRAHA - Slavnostní otevírání zatím každé "nejvyšší budovy světa" souviselo s pádem ekonomiky dané země. Naposledy se o tom přesvědčila bankrotující Dubaj, kde se v pondělí otevíral kolosální mrakodrap Burdž Chalífa. Podle internetového serveru americké televize CNN ekonomové hovoří o tom, že mrakodrapy jsou "fyzickým ztělesněním růstu a pádu" v rámci hospodářského cyklu.

818 metrů, to je výška mrakodrapu Burdž Dubaj, pro jejíž výstavbu dodala výtahy česká firma Pega Hoist foto: Pega HoistReprofoto

Když se Burdž Chalífa v pondělí otevíral, mnozí novináři upozorňovali na ironii spojenou se slavnostní otevřením megalomanské stavby. Následovalo totiž jen pár týdnů potom co pyšná země doplatila na své obrovské dluhy bankrotem.


Server CNN však upozorňuje, že tato souvislost nemusí být náhodná. Letmý pohled do historie ukazuje, jak lámání výškových rekordů v minulém století pokaždé předznamenalo hospodářský útlum či dokonce krizi.


Ekonoma Marka Thorntona z Auburnské university proto pád Dubaje vůbec nepřekvapil. Na svém blogu už před dvěma lety dubajské problémy předpověděl. Poznamenal tam, že se hospodářská recese či burzovní kolaps objevují vždy těsně před dokončením podobných staveb, útočících na světový rekord.

Otevírání těchto kolosů bylo překvapivě důvěryhodným indikátorem krizí:

Otevření stošedesátimetrové budovy Singer v New Yorku odstartovalo v roce 1907 paniku na burze.


Mrakodrap Empire State Building, New YorkMrakodrap Empire State Building otevřený v roce 1931 převzal štafetu nejvyšší budovy světa po mrakodrapech Chrysler a 40 Wall Street.

Všechny tyto domy začaly být budovány před krachem na burze roku 1929 a dostavěny byly poté co Velká krize vypukla.


Věže Světového obchodního centra byly otevřeny v letech 1972 World Trade Center, New Yorka 1973, stejně jako chicagské Sears Towers.

Právě v té době, USA postihla stagflace, tedy nebezpečný růst inflace a nezaměstnanosti zároveň.


Petronas TowersKomplex mrakodrapů Petronas Towers byl v Malajsii otevřený v roce 1998.

Právě v době kdy na celý region jihovýchodní Asie udeřila finanční krize.


Na tuto souvislost poprvé upozornil analytik Christofer Rathke v osmdesátých letech. Povšiml si, že velké množství mrakodrapů, které se v Japonsku stavěly v osmdesátých letech, bylo dokončeno právě v době, kdy tamní hospodářská bublina splaskla.

Thornton na svém blogu vysvětluje, jak spolu krize a mrakodrapy souvisí. "Ideální podmínky, za kterých rostou mrakodrapy, jsou stejné jako podmínky pro hospodářský růst: Expanzivní měnová politika a levné úvěry zvedají ceny pozemků. To žene nově stavěné budovy do výšky. Zároveň však nízké úroky zvyšují ceny akcií což nahrává spekulačním bublinám."

Newyorkský mrakodrap Singer z roku 1908.


Firmy tak bohatnou, rozšiřují se a chtějí se ukázat. Staví si svá sídla stále výš a hledají prestižní adresy, o kterých se mluví. "Na vizitce vypadá adresa v nejvyšší budově světa dobře," podotýká Thornton.


Každá bublina však jednou splaskne a podle Thorntona to bývá právě tehdy, když se stavba dokončí.


V současné době naštěstí není ohlášen žádný projekt, který by na rekord dubajské věže útočil. Jestli "efekt mrakodrapů" funguje, tak je to pro světovou ekonomiky dobrá zpráva.

Autor: