Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čína se prodražuje, firmy se vracejí do Evropy

Ekonomika

  7:00
PRAHA - V Číně rychle rostou platy zaměstnanců. Západním firmám se Čína začíná prodražovat a řada z nich vrací výrobu do Evropy.

Zoufalý čínský makléř sleduje propad akcií. foto: ČTK

Vyrábět v Číně bylo pro nizozemský Philips zpočátku výhodné řešení. Doma propustil lidi a v Číně šetřil náklady. Firmě se tak podařilo udržet na trzích i v souboji s agresivní asijskou konkurencí.

ČTĚTE TAKÉ:

Doba se však mění a Philips se vrací zpátky domů. Podobně jako řada dalších západních firem. V Číně totiž prudce rostou mzdy. Prozatím stahuje Philips z Číny jen výrobu nejdražších holicích strojků, které se budou nově dělat zase v Nizozemí.

Asie není jen Čína

Pryč z Číny ale neznamená vždy automaticky návrat do Evropy. V případě masivní výroby se firmy přesouvají například do Vietnamu, Bangladéše nebo Indonésie. Tam jsou podle studie poradenské společnosti KPMG minimální mzdy proti Číně zhruba čtvrtinové.

"Produktový inženýr v Šanghaji je už stejně drahý jako v Nizozemsku," řekl Rob Karsmakers z Philipsu pro agenturu Bloomberg. Philips přitom není sám, komu se už v Číně tolik nelíbí. Důvodem jsou především rychle rostoucí mzdy. Jen v minulém roce ve většině čínských provincií totiž stouply minimální mzdy v průměru o téměř 22 procent.

"Když jsme loni v Pekingu hledali pro Čínské investiční fórum nové zaměstnance, požadovali jsme znalost angličtiny a tři roky praxe v sektoru služeb. Mzda pod 30 tisíc českých korun čistého je pro tuto skupinu zcela nemyslitelná," tvrdí například Petr Hýl, zakladatel Čínského investičního fóra.

Od letošního února bude například v Pekingu minimální mzda zvýšena o devět procent na 1260 jüanů, tedy asi 3700 korun, v Šen-čenu o 16 procent na 1500 jüanů (4600 korun).