Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Číňané předběhli Apple. Vyrábí levnou variantu chytrých hodinek

Ekonomika

  9:43
PEKING - Chytré hodinky Apple Watch jdou v pátek oficiálně do prodeje. Předběhly je ale čínské továrny, které k potěšení místních zákazníků už chrlí levnější alternativy.

Dlouho očekávané chytré hodinky od Applu jdou konečně do prodeje. foto: Reuters

A se svým výrobkem se místní podnikatelé náležitě chlubí.

„Náš produkt má všechny funkce jako Apple Watch, a v lecčem je dokonce předčí,“ řekl Čeng I, zakladatel firmy, jejíž elektronické hodinky dokážou telefonovat, brouzdat po internetu a přehrávat filmy. 

Na chytrých hodinkách údajně začal pracovat před osmi lety - tedy „dávno, dávno před Applem“, řekl Čeng I agentuře AFP.

Milion objednávek za den. Chytré hodinky od Applu jsou hitem

Apple slaví v Číně úspěch a analytici předpokládají, že i chytré hodinky této firmy se stanou hitem mezi trendy, které zákazníci v nejlidnatější zemi světa sledují. Hodinky Apple Watch ale stojí 2 588 jüanů (asi deset tisíc korun) a více, zatímco čínská alternativa přijde jen zhruba na šestinu této částky.

„Hodinky Apple jsou nádherné. Ale my jsme byli rychlejší v uvedení produktu na trh, a taky jsme mnohem levnější,“ dodal Čeng, který zahájení prodeje Apple Watch jen vítá - alespoň podle něj zvýší povědomí zákazníků o tom, že tento produkt existuje.

U výrobní linky továrny v čínském průmyslovém středisku Šen-čen dělníci v modrých košilích a žabkách pájí, lepí a šroubují hodinky, které po každém úkonu posílají dál po pohyblivém pásu. 

Dlouho očekávané chytré hodinky od Applu jdou konečně do prodeje.
Dlouho očekávané chytré hodinky od Applu jdou konečně do prodeje.

Zhruba stovka zaměstnanců dokáže vyrobit asi dva tisíce kusů chytrých hodinek denně a Čengova firma Shenzhen YQT Electronics díky nim prodává více než 50 tisíc těchto doplňků měsíčně.

Někteří analytici uvádějí, že Apple už po celém světě přijal sedm milionů objednávek na své hodinky, které by zákazníci měli už dnes začít dostávat.

V Číně ale zaplnily regály levnější napodobeniny. „Máte zájem o hodinky Apple?“ ptá se jeden z prodavačů v Šen-čenu, ale rychle přiznává, že jde o místní imitaci. Čínské verze se v jedné věci od modelu Applu liší - většina z nich používá SIM karty a v zásadě fungují jako telefony, zatímco mnoho funkcí Apple Watch závisí na iPhonu.

Továrny na napodobeniny

Výrobci čínských chytrých hodinek jsou soustředěni v jižní provincii Kuang-tung, kde před více než deseti lety zahraniční firmy včetně dodavatelů Applu založili velké továrny. Díky tomu mohou místní firmy využívat bohatou líheň designérských talentů i přítomnosti tisíců výrobců komponentů soustředěných na jednom místě.

Továrny jako je ta Čengova zaměstnávají převážně mladé lidi. „Jde o velmi přesnou práci, proto si v ní nejlépe vedou zaměstnanci od šestnácti do 30 let,“ říká kontrolor Ou-jang Süe-chaj. 

Dělníci dostávají základní mzdu kolem čtyř tisíc jüanů (16 300 korun) měsíčně a často pracují 12 hodin denně, šest dní v týdnu. Od neustálého opakování stejných pohybů je nesmí nic rozptylovat, takže například hudba na pracovišti je vyloučená.

„Už jsem slyšel o Applu, ale moc tomu nerozumím. Myslím, že my děláme něco jiného,“ řekl devatenáctiletý zkoušeč hodinek Tchan Li-sia.

Provincie Kuang-tung je nechvalně proslulá svými padělanými verzemi výrobků světových elektronických značek, ale Čeng nálepku padělku odmítá. „Já to nepovažuju za padělání. Podle mě jde o učení se, přijetí toho, co je nejlepší, a posunout to ještě o kus dál,“ řekl.

Tento drobný osmatřicetiletý muž řídí BMW, rád hraje golf a jí steaky. Jeho kancelář s odpadky posetou chodbou a zrezivělým výtahem je zatím na hony vzdálená nablýskanému Silicon Valley. I tak ale tvrdí, že jeho firma je schopna dovést jakýkoli produkt od fáze nápadu na trh během pouhých šesti měsíců. 

„Chtěl bych být čínský Steve Jobs,“ dodává Čeng s odkazem na zesnulého zakladatele firmy Apple. „To je můj sen.“

Autoři: ,