Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Číňané propojí Slavii s Edenem. Pachuť podezřelých transakcí zůstává

Ekonomika

  15:55
PRAHA - Fanoušci Slavie to nemají snadné. Už několik let z tribun sledují, jak fotbalový klub trpí neprůhlednými vlastnickými vztahy, často poznamenanými spojnicí s hospodářskými kauzami. Nyní se zřejmě konečně naplní vize, o níž se hovoří už řadu let.

Zklamaný slávista Milan Škoda. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Čínská korporace CEFC, která už teď většinově ovládá tým sešívaných, ve středu stvrdila také nákup vršovického Edenu. Stadion i fotbalový klub tak budou patřit pod jednu společnost, což je zřejmě jediný dlouhodobě ekonomicky udržitelný model.

Tvrdík: V Číně jsem byl již téměř stokrát a CEFC je seriózní firma bez vazeb na armádu

Jak se zdá, naplní se i řadu let stará vize o takzvaném národním fotbalovém stadionu. Číňané chtějí do Edenu investovat 50 milionů eur (přibližně 1,34 miliardy korun). Ačkoliv není známo, jak velkou část peněz věnují na jeho nákup, počítají i se zvýšením tribun o patro a s rozšířením kapacity na 30 tisíc míst.

„Pokud by tady byla tato možnost, tedy že by velký stadion postavil privátní investor, bylo by rozumné využívat tohle zařízení,“ uvedl nedávno předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. V případě, že se tak skutečně stane, mohla by se v Edenu pořádat i finále evropských pohárů.

Toxické dluhopisy

Pro fanoušky to zní jako sen, ovšem pachuť po skandálních transakcích, kdy se vlastnictví stadionu i klubu přesouvalo z jednoho majitele na druhého, zůstává. Zejména nelze zapomenout, že fotbalový stánek se ve značné míře stavěl z veřejných peněz.

Řeč je o aféře Key Investments, kterou momentálně rozplétá pražský městský soud. Stejnojmenná brokerská firma spravovala v minulosti portfolia několika českých radnic. Bez jejich vědomí jim poté za jejich peníze nakoupila dluhopisy firem, které s ní byly personálně a zřejmě i vlastnicky propojené. Jednou z nich byla i společnost E Side Property, která původně vystupovala jako investor stadionu.

Stadion v Edenu a vlastnické vztahy.

A E Side Property dodnes dluží stamiliony. Z toho 117 milionů korun radnici Prahy 10 a 49 milionů městské části Praha 6. Má to ovšem háček – společnost už stadion nevlastní. Poté, co téměř zkrachovala, musela v roce 2013 projít restrukturalizací, v rámci níž byl objekt vyveden do společnosti Eden Arena (dříve Vinet Invest).

S operací tehdy souhlasila Česká spořitelna, která stavbu Edenu též financovala, a patrně i stavební firma Hochtief. S radnicemi se ale zjevně nikdo nebavil. Praha 10 kvůli tomu dokonce podala ústavní stížnost. Soud ji však později zamítl jako nedůvodnou.

Radnice si teď mohou maximálně koupit lístek na zápas v první řadě a dívat se, jak stadion, na který půjčili peníze, mění majitele. Se vstupem čínské CEFC patrně souvisí i nabídka na odkup toxických dluhopisů, o které už informovala MF DNES. Účelově založená firma CEE Collect Retail oslovila Prahu 6 i 10. Chce cenné papíry související se stadionem odkoupit za polovinu hodnoty.

Co když začne prosperovat

„Naši radní zadali právní a ekonomickou analýzu, která má nabídku posoudit,“ uvedl za Prahu 10 její mluvčí Vít Novák. Případný prodej schválí nakonec celé zastupitelstvo. Podobně to vypadá iv Praze 6. Té s posouzení hodnoty dluhopisů pomůže Národohospodářská fakulta VŠE.

„Rada městské části na svém posledním jednání rozhodla o opětovném oslovení této instituce za účelem aktualizace posudku a stanovení tržní hodnoty dluhopisů. Zpracovatel posudku nepochybně zahrne uvedené mezinárodní ekonomické souvislosti ve svém konečném stanovisku,“ uvádí Martin Churavý, specialista na vnější vztahy Prahy 6.

Majitel Slavie převezme stadion v Edenu. Na rekonstrukci dá 50 milionů eur

O prodeji čínským investorům bylo rozhodnuto předtím, než se radnice stačily vyjádřit k odkupu dluhopisů. Vyřešení této otázky bude zajímavé sledovat. Cenné papíry jsou splatné až v roce 2024 a bude-li stadion prosperovat, mohli by teoreticky městské části získat podstatnou část investic zpět. Možná i se ziskem.

Zbývá dodat, že dosud stadion oficiálně vlastnil kladenský advokát Václav Slavíček, řada médií však poukazovala na roli bývalého manažera PPF Karla Pražáka, jehož skupina nyní financuje i případný odkup dluhopisů. A právě skupina PPF miliardáře Petra Kellnera se skloňovala v souvislosti s víkendovou návštěvou čínské delegace, během níž se uzavřel i obchod na prodej stadionu.