Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Číňané se 'otrkali'. Mzdy rostou jako nikdy dřív

Ekonomika

  7:02
V Číně se rapidně zvyšuje tlak na růst mezd. Pro některé firmy to již začíná být neúnosné. Stále víc z nich proto zvažuje přesun alespoň části své výroby z Číny zpět do Evropy nebo do jiných zemí v Asii říká Petr Hýl, zakladatel Čínského investičního fóra a poradce pro firmy, které chtějí působit v Číně.

Čína prý zvažuje plány na "mobilní dohled" nad obyvateli Pekingu foto: MAFRA

LN Sledujete v poslední době větší zájem některých evropských firem o částečný přesun výroby z Číny?
Ano. Sami čínští výrobci začali s přesuny výroby na západ Číny nebo do jihovýchodní Asie asi před dvěma lety. Avšak teprve loňský rok a rychle rostoucí náklady významněji odstartovaly tento proces. Evropským firmám tato strategická rozhodnutí leží aktuálně na stole.

LN Jaké jsou pro to hlavní důvody?
Důvodem jsou rostoucí náklady. Vloni jsem se v Číně, kde trávím většinu roku, setkal se stovkami malých a středních podnikatelů. Trápí je především boj s rostoucími náklady a nedostatek pracovní síly. Další problémy jsou až daleko za těmito dvěma. Růst nákladů způsobuje řada faktorů - stále asertivnější zaměstnanci s požadavky na vyšší odměny, rostoucí zákonná minimální mzda, rostoucí daně, vysychající příliv nových zaměstnanců, rostoucí ceny komodit, rostoucí yuan a vyšší úvěrové náklady.

ČTĚTE VÍCE:

LN V poslední době se často zmiňuje zvyšování mezd v čínských továrnách a obecně tlak na jejich růst. Jak markantní je tento vývoj?
Mzdy rostou tempem jako nikdy dříve. Důležité je uvědomit si proč. Největší podíl hraje vysoká inflace, která je pro čínskou vládu problém číslo jedna. I když se celkový CPI index koncem loňského roku podařilo dostat pod 5 procent, inflace potravin zůstává dvojciferná. Výdaje dělníků se kvůli inflaci výrazně zvyšují a podněcují sociální nepokoje. Další faktory jsou standardní tržní mechanismy na trhu práce a také vyšší požadavky na kvalitu života a asertivita mladé generace Číňanů. Za poslední dva roky se průměrná mzda v Číně zvedala o 22 procent. Mezi jednotlivými provinciemi a městy jsou však velké rozdíly. V řadě továren si také stávkující vymohli daleko vyšší zvýšení klidně i o 100 procent, jak ilustroval snad nejznámější případ ze společnosti Foxconn. Od letošního února bude například v Pekingu minimální mzda zvýšena o 9 procent na 1260 yuanů, v Šenzenu o 16 procent na 1500 yuanů. V západní provincii Sichuan vláda zvýšila pro letošní rok minimální mzdu o 23 procent na 1000 yuanů. To jsou minimální mzdy. Když jsme loni v Pekingu hledali pro Čínské investiční fórum nové zaměstnance, požadovali jsme znalost angličtiny a 3 roky praxe v sektoru služeb. Mzda pod 30 tisíc českých korun čistého je pro tuto skupinu zcela nemyslitelná.

LN Souhlasí, že kvůli nařízením čínské vlády by měly minimální mzdy dál stoupat?
Aktuální čínská pětiletka pro roky 2011 až 2015 stanovuje minimální roční růst 13 procent. Historická zkušenost i prohlášení čínských politiků naznačují, že v méně rozvinutých částech Číny může být zvýšení klidně dvoj- až trojnásobné. Důvod je zcela prostý - čínská vláda chce zvýšit domácí spotřebu, která nyní činí pouze něco kolem 30 procent HDP. Použít k tomu růst mezd zaměstnanců je pro čínskou vládu jednoduchý a efektivní nástroj, a to i za cenu poklesu exportu.

LN Je v některých oborech tlak na zvyšování mezd vyšší?
Výrazně vyšší růst - klidně i stovky procent za poslední roky je v sektorech, které vyžadují vyšší kvalifikaci a zkušenosti zaměstnanců. Jde o pozice a sektory v oblasti služeb. Jde také například o pozice mistrů a předáků v továrnách. Pro tato místa se v Číně vžilo označení "zlaté límečky" jako další stupeň "bílých límečků". Takový předák, který dokáže zvládnout pár set, někdy i tisíc dělníků a komunikovat se zahraničním vedením, běžně bere půl milionu českých korun měsíčně.

LN Jakých oborů se snaha o přesun části výroby zpět do Evropy, případně do jiných asijských zemí týká nejvíce?
Rozhodně nejde o oděvní sektor. A to z toho důvodu, že dosáhnout takové velikosti produkce jako v Číně je v Evropě obtížné, nebo rovnou nemožné. V tomto odvětví spíše dochází k posunu k více sofistikovaným výrobkům a novým technologiím. Řada firem se z Číny stáhnout nemůže, protože kvůli tarifním i netarifním bariérám je import do Číny neekonomický. To platí například pro automobilový průmysl. V první řadě jde při přesunu výroby do Evropy o elektroniku a telekomunikace. Přesun výroby závislé na levné pracovní síle probíhá hlavně do Vietnamu, Kambodži, Indonésie.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!