Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Číňané se vrhli na nákup novozélandských farem

Ekonomika

  15:10
WELLINGTON - Čínští investoři poprvé kupují zemědělskou půdu a mléčné farmy na Novém Zélandě. V ostrovním státě, jehož živobytí je převážně závislé na zemědělství, tím vyvolávají nemalé obavy, napsala agentura AP.

Nový Zéland foto: Shutterstock

Novozélandská vláda dnes schválila prodej 16 mléčných farem společnosti, kterou kontroluje šanghajská Pengxin Group, již vede bohatý realitní podnikatel Ťiang Čao-paj. Skupina Pengxin nezveřejnila, kolik za farmy platí, ale uvedla, že její celkové investice mají přesáhnout 200 milionů novozélandských dolarů (více než 3,15 miliardy korun).

Novozélandský premiér John Key prodej obhajuje s tím, že zahraničním investorům bylo prodáno méně než jedno procento zemědělské půdy v zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Farmy koupené skupinou Pengxin se dostaly do prodeje po bankrotu a celkem dosahují rozlohy asi 7900 hektarů.

Proti prodeji se ale ostře staví nacionalisté, podle nichž otevře dveře přílivu zahraničního vlastnictví v zemi. Sdružení místních farmářů a podnikatelů vedených bankéřem a obchodníkem Michaelem Fayem podniká právní kroky, jejichž cílem je prodej, který má být uzavřen příští týden, zastavit nebo zvrátit. Sdružení doufá, že bude schopné skoupit půdu pro sebe za nižší cenu.

Chlapíci s naditými kapsami

"Naši novozélandští farmáři nebudou nikdy schopní soupeřit se zahraničními chlapíky s naditými kapsami," řekl mluvčí sdružení Alan McDonald. "Vláda jednoduše vyhlásila loveckou sezonu na naše farmy." Někteří komentátoři nicméně naznačují, že vlna odporu může být živena xenofobií, protože předchozí prodeje novozélandské zemědělské půdy investorům z USA a Německa prošly bez větší diskuse.

Zároveň podle nich není pochyb o tom, že ekonomika a prosperita 4,4 milionu obyvatel Nového Zélandu je čím dál tím více propojena s Čínou. V roce 2008 obě země podepsaly dohodu o volném obchodu - první svého druhu, kterou Čína podepsala s rozvinutou zemí.

Čína už předehnala USA a je dnes druhým největším novozélandským exportním trhem. Před ní je jen nejbližší novozélandský soused Austrálie. Čína je největším kupcem novozélandských mléčných produktů, tedy komodity, která se stará o pětinu novozélandských zisků z vývozu. A rychle se zvyšuje i počet čínských turistů přijíždějících na Nový Zéland.

Kontroluje se dobrá pověst

Na Novém Zélandu může být půda na venkově prodána zahraničním investorům jen se souhlasem vládní agentury, která zjišťuje, zda tito investoři mají dobrou pověst a zda jejich investice prospěje Novozélanďanům.

Před koupí farem proto skupina Pengxin souhlasila s jistými podmínkami včetně toho, že mléčné produkty z nich nechá zpracovávat společností v novozélandském vlastnictví. Podle mluvčího Cedrica Allana Pengxin rovněž chce nechat farmy vést a řídit Novozélanďany.

K investici na Novém Zélandě podle Allana mimo jiné vedla skutečnost, že čím dál tím víc příslušníků sílící čínské střední třídy chce konzumovat stravu bohatší na proteiny a produkty západního stylu, jako jsou jogurty nebo sýry. Zároveň se ale obávají kupovat domácí mléčné výrobky po sérii skandálů s kontaminovanými nebo jinak nekvalitními potravinami.

Největší publicity se v tomto ohledu dostalo skandálu kolem dětského sušeného mléka, o němž se v roce 2008 zjistilo, že obsahuje průmyslovou chemikálii melamin. Po jeho konzumaci zemřelo nejméně šest dětí a na 300.000 dalších onemocnělo.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...