Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Číňané už falšují celé obchody firmy Apple

Ekonomika

  13:16
PEKING - Čína dosáhla další úrovně v padělání západního zboží. Po napodobeninách značkového oblečení či elektroniky a pirátském softwaru se nyní v Číně objevily falešné obchody technologické firmy Apple.

Falešný čínský Apple store

Psala o tom agentura AP. Američanka žijící v Kchun-mingu, metropoli jihočínské provincie Jün-nan, uvedla, že společně se svým manželem ve městě narazila již na tři obchody vydávající se za prodejní místa firmy Apple.

Falešný čínský Apple store

Pět falešných obchodů Applu, zboží ale originální

Čínská inspekce ve městě Kchun-ming zkontrolovala celkem 300 obchodů a objevila celkem pět falešných obchodů firmy Apple a dva z nich nařídila zavřít. Všechny však prodávaly originální zboží. Uvedl to dnes list Metropolitan Times.

Důvodem pro zavření dvou obchodů nebyly obavy z kopírování ani pirátství, ale to, že neměly úřední povolení k podnikání. Inspekce reagovala na nedávnou zprávu Američanky žijící ve městě.

Fotografie, které umístila na svém blogu BirdAbroad, ukazují zaměstnance v modrých tričkách s logem společnosti Apple v družném hovoru se zákazníky v obchodě vyzdobeném reklamami na iPad 2.

Podle oficiálních stránek firmy Apple má sice výrobce iPhonů a dalších populárních technologických přístrojů v Číně čtyři firemní obchody, dva v Pekingu a dva v Šanghaji, a síť dalších autorizovaných prodejců, zmíněná trojice obchodů v Kchun-mingu ale mezi nimi není.


Falešný čínský Apple store

Sedmadvacetiletá americká blogerka sdělila, že tyto obchody byly vytvořeny tak přesvědčivě, že dokonce i zaměstnanci se zdáli být přesvědčeni, že pracují pro Apple.

"Celé to vypadalo jako obchod firmy Apple. Bylo tam klasické točité schodiště, jaké bývá v těchto obchodech, a nahoře místa k sezení.

Zaměstnanci měli dokonce taková ta modrá trička a ony velké jmenovky na krku," napsala autorka blogu.

"Něco tady ale nebylo v pořádku; kupříkladu schodiště bylo dost nekvalitní. Také vymalováno bylo nepořádně. A navíc firma Apple nikdy neoznačuje své obchody nápisem 'Apple Store', ale jen symbolickým obrázkem ovoce," dodala.

Falešný čínský Apple store

Manažer autorizovaného prodejce výrobků firmy Apple v Kchun-mingu jménem Čang agentuře AP řekl, že většina zákazníků nemá tušení, že tyto obchody jsou falešné. Přitom někteří jejich zaměstnanci podle něj "neumějí ani pořádně zacházet s počítačem a neznají všechny funkce mobilního telefonu".

"V Kchun-mingu je takovýchto falešných obchodů čím dál víc. Ačkoli mnohé z nich prodávají skutečné produkty firmy Apple, některé z těchto produktů nebyly dovezeny legálně. A také cena je vyšší," upozornil Čang.

Falešný čínský Apple store

Vyrůstající falešné obchody svědčí o pomalém pokroku čínské vlády v boji s pirátským zbožím, které komplikuje vztahy Číny s jejími obchodními partnery. Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming nicméně letos slíbil americkým činitelům, že probíhající série razií proti pirátským produktům přinese trvalé výsledky.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...