Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mladík z Číny počmáral egyptskou památku, stal se terčem blogerů

Média

  7:00
PEKING - Čínský mladík, který zanechal nápis na starobylém kamenném reliéfu v egyptském chrámovém komplexu v Luxoru, se stal terčem zloby čínských blogerů. Příval jejich komentářů přiměl rodiče patnáctiletého chlapce k veřejné omluvě.

Turisté v chrámovém komplexu v Luxoru (ilustrační snímek). foto: Reuters

Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čínská média.

Na snímku zveřejněném na čínském mikroblogu Weibo je vidět řada čínských znaků vyrytých do pískovcové desky s basreliéfem. "Ting Ťin-chao byl tady," zní nápis. Podle listu China Daily se obětí vandalismu stal jeden z chrámů v Luxoru na břehu řeky Nil, kde se nacházejí až 3500 let staré památky.

Čínské uživatele internetu čin mladíka rozhněval. Podařilo se jim hocha vystopovat a na webu zveřejnili jeho datum narození a místo, kde studuje.

Hackeři později napadli stránky chlapcovy školy tak, aby před vstupem na tyto stránky musel dotyčný nejprve kliknout na obrázek parodující Tingovo graffiti.

Rodiče se omluvili v místních novinách

Tingovi rodiče uvedli, že když se hoch o hackerských útocích dozvěděl, "proplakal celou noc". Rodiče se za vandalismus svého syna omluvili v místních novinách. "Chceme se omluvit egyptskému lidu a také lidem z celé Číny, jejichž pozornost tento případ přitáhl," uvedla Tingova matka v listu Modern Express.

Podle ní syn, který je žákem základní školy v Nankingu, spáchal svůj čin, když byl mladší, a uvědomuje si závažnost svého jednání.

Incident přichází nedlouho poté, co čínský vicepremiér Wang Jang vyzval Číňany, aby se při zahraničních cestách chovali civilizovaněji. Wang občanům ve svém projevu ze 17. května radil, aby na cestách nehovořili tak hlasitě, přestali přecházet silnice mimo označené přechody, neplivali a nevyrývali čínské znaky na památky.

Číňané jsou podle BBC považováni za hlučné a hrubé turisty

Číňané donedávna mimo Čínu nevyjížděli, teď ale počtem převyšují americké i německé turisty. Loni jich vycestovalo 83 milionů a utratili 102 miliardy dolarů (dva biliony korun), tedy nejvíc ze všech národů světa. Podle zpravodajského serveru BBC jsou považováni za hlučné a hrubé turisty.

"Tento případ není pouze problémem jedné osoby, ale vypovídá o vlastnostech celého národa," poznamenal jeden z přispěvatelů na sociální síti Weibo.

"Člověk musí zemřít, pokud kvůli němu národ ztratí svou tvář," napsal jiný kritik.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...