Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čínští výrobci solárních panelů drtí západní firmy

Ekonomika

  20:01
BERLÍN/PRAHA - Rok 2011 - rok bankrotů. Takový pocit mohou mít evropští a severoameričtí výrobci solárních panelů, které drtí levnější čínská konkurence a klesající poptávka. Tento týden skončil v insolvenčním řízení německý podnik Solon.
Solárni panely - ilustrační foto.

Solárni panely - ilustrační foto. foto: ČTK

Několikaměsíční úsilí o finanční restrukturalizaci a vstup strategického investora bylo marné. „Solon využije možnosti restrukturalizace podle insolvenčního zákona,“ uvedla mluvčí firmy Therese Raatzová.

ČTĚTE VÍCE:

Solon již delší dobu hospodařil se ztrátou, jen za první tři čtvrtletí letošního roku se jednalo o 208 milionů eur (5,3 miliardy korun). Tržby z prodeje meziročně klesly o 11 procent na 358 milionů eur. Podobných případů se letos odehrálo hned několik. Konec oznámily německé společnosti Signet Solar a Arise nebo podniky Evergreen Solar, Solyndra, Beacon Power a SpectraWatt ze Spojených států amerických.

Další významní výrobci solárních panelů, například REC, Conergy nebo SolarWorld, letos oznámili omezení výroby a propouštění zaměstnanců. Předchozí léta přinesla masivní nárůst zájmu o výrobu elektřiny ze slunečního záření. Jenže řada zemí dotace či poskytování zvýhodněných výkupních cen zastavila nebo omezila poté, co se projevil nepříznivý dopad drahé solární elektřiny do cen pro zákazníky.

Jako první proti „solárnímu boomu“ zasáhlo Španělsko, její příklad následovaly Česká republika, Slovensko, Velká Británie a další státy. Omezení výstavby slunečních elektráren zvažuje také Německo, které je dlouhodobě největším odbytištěm solárních panelů. Příznivcem takového zásahu je i tamní ministr průmyslu Philipp Rösler.

Zájem o výstavbu solárních elektráren mezitím roste v dalších zemích, například na Ukrajině, v Maroku nebo Jihoafrické republice. Jenže tyto nové trhy obsazují hlavně levní čínští výrobci, kteří za poslední čtyři roky srazili cenu solárních panelů ze tří dolarů na jeden dolar za jeden watt instalovaného výkonu.

Podle odborného portálu Solarplaza. com je v desítce největších výrobců solárních panelů již sedm čínských společností.

Autor: