Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Cizích dělníků zvolna ubývá, dobrovolné návraty ale moc nelákají

Ekonomika

  13:38
PRAHA - O vládou dotovaný odjezd domů již projevilo zájem 1621 cizinců, kteří v Česku ztratili práci. Počet zahraničních pracovníků v Česku ale přesto neklesá.

První skupinka cizinců se rozhodla vrátit domů. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Počet cizinců z nečlenských zemí EU, kteří se po ztrátě práce v Česku rozhodli využít nabídky vlády na zaplacení letenky na návrat domů a jednorázového příspěvku 500 eur, stále roste.  V prvním červnovém týdnu se do programu dobrovolného návratu cizích pracovníků domů zapojilo 35 lidí. Celkem o vládou dotovaný program projevilo zájem již 1621 lidí. 
 

Jak probíhá projekt dobrovolných návratů


Mongolsko  65,4 % 1061
Uzbekistán 16,3 %   264
Vietnam      11,3 %   183
Ukrajina        3,1 %     50
Indonésie      1,2 %    19
Moldavsko     0,9 %    15
ostatní          1,8 %     29

Projekt dobrovolných návratů je realizován na základě usnesení vlády ČR č. 171 ze dne 9. února 2009. Cílem projektu je zajistit pro přesně definované skupiny cizinců – příslušníků třetích zemí, kteří v důsledku ekonomické krize ztratili pracovní uplatnění, možnost důstojného návratu do země původu.

Dobrovolný návrat je v rámci Projektu nabízen zejména jako preventivní opatření před možným propadem do ilegality a následným nuceným vyhoštěním.

Realizace projektu byla zahájena 16. února 2009. Vláda cizincům nabídla zaplacení letenky na návrat domů a jednorázový příspěvek 500 eur.


Od jeho vyhlášení v polovině února do konce minulého týdne pak Česko opustilo 1561 cizinců. „Program se vyvíjí jednoznačně pozitivně. Primárně je zaměřen na ty, kteří ztratili práci a nemají ani peníze na návrat domů,“ zhodnotila mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. Největší zájem o dotovaný odjezd domů projevili Mongolové (1061), Uzbekové (264), Vietnamci (183) a Ukrajinci (50). 
 
Podle původních odhadů bývalého ministra vnitra Ivana Langera měl program pomoci s návratem do vlasti až dvěma tisícům lidí.
Stát by v takovém případě na „odchodném“ vyplatil zhruba 60 milionů korun.

 Přes poměrně značný zájem cizinců o státem dotovaný návrat do jejich vlasti a také utlumení výdejů pracovních povolení ale počet cizinců na českém pracovním trhu příliš neklesá. Potvrzují to statistiky ministerstva vnitra i zástupci některých pracovních agentur.

Zatímco ke konci loňského roku registrovalo ministerstvo práce a sociálních věcí skoro 129 tisíc cizinců s platným povolením k zaměstnání, na konci května počet držitelů povolení klesl ke 104 tisícům.

 Avšak počet cizinců působících v Česku naopak rostl. Na konci loňského roku registrovalo ministerstvo vnitra v Česku celkem přes 438 tisíc cizinců s trvalým či dlouhodobým pobytem, z nichž skoro 292 tisíc pocházelo ze zemí mimo EU. Na konci dubna se ale v zemi vyskytovalo již téměř 444 tisíc cizinců, z nichž více než 295 tisíc pocházelo ze zemí mimo EU. I přes zájem jejich krajanů o dotovaný odchod z Česka vzrostl počet Vietnamců či Ukrajinců v Česku.

 „S prací je to teď mnohem horší než dříve... pořád si tu ale vydělám mnohem víc, než bych si vydělal doma,“ říká 36letý Ukrajinec Vasil, který pracuje v Praze jako pomocný dělník na stavbách. Malý zájem Vietnamců vysvětluje předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter tím, že Vietnamci museli před příjezdem do Česka zaplatit tučné sumy za vízum a pracovní povolení. „Zájemci o práci u nás museli zaplatit ve Vietnamu mafiánským prostředníkům úplatek až patnáct tisíc dolarů... jejich rodiny se proto nesmírně zadlužily a jejich okamžitý návrat s 500 eury je pro absolutní většinu z nich nepřijatelný,“ popsal Winter.

 Neutuchající zájem cizinců o práci v Česku potvrzují i zástupci zprostředkovatelských agentur. „Denně se k nám chodí ptát na možnosti práce lidé z Vietnamu i Bangladéše,“ přiznává Markus Klos z internetové personální agentury Jobsinprague. cz. Jeho slova potvrzuje i personalistka Ivana Poulová z agentury Arbeit CZ. „Zájemců z řad cizinců je hodně, ale práce je pořád málo,“ vysvětlila Poulová.

Cizinci s povoleným pobytem na území Česka

Ze statistických údajů Ředitelství služby cizinecké policie vyplývá, že ke dni 30. 4. 2009 bylo evidováno 443 870 cizinců s povoleným pobytem na území České republiky, z toho bylo 175 020 cizinců v rámci trvalého pobytu a 268 850 cizinců v kategorii dlouhodobého pobytu.