Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

CK Dolce Vita zkrachovala. V Tunisku má 100 klientů

Evropa

  10:41aktualizováno  14:42
PRAHA - Pražská cestovní kancelář Dolce Vita je v platební neschopnosti a vyhlásila úpadek. Zhruba 100 českých klientů má v Tunisku. Dalších 200 lidí si u ní zakoupilo zájezd, ale už na něj neodcestuje. Letos se jedná již o šestou cestovní kancelář, která zkrachovala.
Dítě na letišti - ilustrační foto.

Dítě na letišti - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Příčinou ukončení činnosti všech společností byl nedostatek finančních prostředků k realizaci zájezdů. Podle odborníků se jednalo převážně o cestovní kanceláře s krátkou historií.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podle sdělení zástupců cestovní kanceláře je o všechny klienty v zahraničí postaráno, mají zaplacené ubytování po celou dobu pobytu a také uhrazené letenky zpět do České republiky. Do pátku tohoto týdne by se měli vrátit zpět všichni klienti nacházející se v zahraničí," uvedl předseda Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Od minulého týdne stahovala nabídku zájezdů

Konec CK Dolce Vita

Z důvodu platební neschopnosti není společnost Dolce Vita schopna zajistit realizaci zájezdů s odletem od 23. července 2012. Cestovní kancelář se specializovala na prodej leteckých zájezdů do Tuniska, Turecka, Egypta a Řecka. V nabídce měla rovněž pobyty do Spojených arabských emirátů a na ostrovy Malta a Kypr.

Objemem zájezdů řadila spíše mezi menší cestovní kanceláře. Na trhu zájezdů působila krátce, vznikla v únoru 2010. Je pojištěna proti úpadku u České podnikatelské pojišťovny. Pro nahlášení pojistné události se klienti mohou obracet na pojišťovnu na telefonním čísle +420 841 444 555 nebo na e-mailu info@cpp.cz.

Tuto možnost podle ředitelky marketingu ČPP Jolany Kolaříkové dosud využila zhruba desítka klientů. "Všem se individuálně věnujeme a sdělujeme instrukce k dalšímu postupu," řekla Kolaříková.

CK Dolce Vita již minulý týden postupně stahovala veškerou nabídku zájezdů, a to do Tuniska a Egypta, na které se specializovala. Cestovní kancelíř nebyla schopna zajistit realizaci nadcházejících zájezdů s odletem od dnešního dne.

Letos se do problémů dostaly cestovky Asteri tour, CK Redgreentours, CK Filip, CK Globaltour a CK BG Travel. Ve všech případech se úpadky týkaly malých cestovních kanceláří. Ve srovnání s celkovým počtem cestovních kanceláří, které aktuálně působíc na českém trhu, jde pouze o necelé procento krachujících subjektů, dodal.

Krachují cestovky s krátkou historií

Případy krachu cestovních kanceláří v uplynulých letech se podle odborníků shodují v tom, že se jedná zejména o nově založené společnosti, které na českém trhu nepůsobí dlouho. „V poslední době se dostaly do insolvence pouze cestovní kanceláře bez historie prodeje zájezdů, podnikající v cestovním ruchu velmi krátkou dobu, tedy bez nutných zkušeností a rezervního kapitálu,“ uvedla Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „V případě úpadku cestovní kanceláře je zákonem stanovena vysoká ochrana spotřebitele. Česká republika se řadí mezi země Evropské unie s vůbec nejvyšší ochranou spotřebitele proti úpadku cestovní kanceláře,“ dodala Petříčková.

Připravuje se novela zákona

V současné době připravuje ministerstvo pro místní rozvoj v souvislosti s krachy cestovních kanceláří novelu zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Cílem novely je lépe specifikovat povinnosti cestovních kanceláří a pojišťoven. V budoucnu by tak nemělo docházet k nejasným situacím při vyplácení pojistného plnění z povinného pojištění proti úpadku cestovních kanceláří.

„Předpokládaná platnost novely zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu je od ledna 2013. Hlavním účelem připravované novely je zvýšení ochrany spotřebitele a zlepšení jeho informovanosti,“ vysvětlila Jana Jabůrková, ředitelka odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj. „Novela má za cíl zajistit transparentnost v účtování cestovních kanceláří o zájezdech a zpřesnit podmínky plnění pojišťoven vůči klientům,“ vysvětlila Jabůrková.

Přehled cestovních kanceláří, které letos zkrachovaly:

  • 5. června - Pražská cestovní kancelář Redgreentours vyhlásila úpadek. V Turecku a na severním Kypru měla v té době přibližně 100 klientů, zájezd mělo zakoupeno další zhruba 300 lidí.
  • 19. června - Liberecký soud vyhlásil úpadek tamní cestovní kanceláře Asteri Tour, která vznikla teprve v červnu 2011. Krach se dotkl 121 klientů firmy.
  • 27. června - Krajský soud v Ostravě zahájil insolvenční řízení s cestovní kanceláří CK Filip. Jednalo se o malou cestovní kancelář, její krach se dotkl asi dvou desítek klientů.
  • 4. července - Úpadek vyhlásila pražská cestovní kancelář Globaltour. V Turecku měla 186 klientů, dalších 250 lidí mělo zakoupeno zájezdy.
  • 5. července - Liberecká cestovní kancelář Marcela Pavelková BG Travel vyhlásila úpadek. V cizině, hlavně v Bulharsku, měla téměř 300 klientů, dalších několik stovek lidí mělo zakoupeno zájezdy.
Autoři: ,