Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

ČNB nesmí v krizi přijít o pravomoce

Ekonomika

  10:22
PRAHA - Česká národní banka nesmí během změn regulace a dohledu, jež si vyžádá současná finanční a hospodářská krize, přijít o žádnou pravomoc. ČTK a Českému rozhlasu to dnes před začátkem druhého dne jednání ministrů financí EU v Praze řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma (vlevo) a ministr financí ČR Miroslav Kalousek na neformálním zasedání ministrů hospodářství a financí zemí EU (Ecofin) a zasedání ministrů financí eurozóny, které začalo 3. dubna v Praze. foto: ČTK

Šéfové státních pokladen přitom mají na programu právě debatu o regulaci a dohledu nad finančním sektorem, jehož problémy v minulém roce poškodily celosvětovou ekonomiku.

"Celá řada zemí by si přála, aby se posunuly kompetence regulátorů v zemích, kde sídlí matky (mateřské banky) v neprospěch regulátorů, kde sídlí dcery těch bank. Tohle je klíčová otázka pro Českou republiku, protože náš bankovní systém je postavený na dceřiných firmách. Takže mojí prioritou číslo jedna je ohlídat, aby český regulátor (v Česku je jím ČNB) nepřišel o žádnou kompetenci," řekl Kalousek.

Zpráva expertů počítá se zásadními regulacemi
Ministři financí mají v současnosti na stole zprávu, kterou sestavila skupina expertů vedená bývalým šéfem Mezinárodního měnového fondu Jacquesem de Larosierem. Ta počítá právě se zásadními změnami v regulaci a dohledu nad finančním sektorem v EU a šéfové státních pokladen o ní dnes budou diskutovat vůbec poprvé. Podle Kalouska nicméně ve zprávě není nic, co by mohlo ohrozit pravomoci české centrální banky. "Tahle priorita, kterou tam sleduji já, v té zprávě není ohrožena, nicméně ďábel je ukryt v detailu," doplnil ministr financí.

Larosierova skupina mimo jiné navrhla, aby v Evropské unii vznikly nové celoevropské úřady pro dohled nad finančním sektorem. Jeden by měl být například jakousi sítí národních regulátorů a druhý by měl posuzovat systémová rizika ve finančním systému a v případě potřeby varovat před případným kolapsem. Návrhy z pera expertů by však mohly fungovat podobně jako v případě Evropské centrální banky, která se vyvinula z instituce, jež původně neměla žádné reálné pravomoci.

"Že ty výbory by měly být posíleny o větší pravomoci z hlediska monitoringu, o tom nepochybuji. Byl bych zdrženlivý a nesouhlasil bych s tím, že by měly mít i pravomoci rozhodovací, a to si myslím, že takových zemí bude víc," dodal Kalousek s tím, že existuje celá řada zemí, které rády přiznají novým úřadům právo monitorovat situaci ve finančním sektoru, ale rozhodovací pravomoci jim nebudou chtít předat. "Že může říct (případný úřad) nějaké bance, musíš si oprávkovat (opravit položku) 12 miliard, protože tvoje bilance se mi nelíbí, to si myslím, že by nebylo šťastné. Já osobně jsem velmi zdrženlivý k pozici jednotného evropského regulátora," řekl český ministr financí.

Podle něj v Evropské unii nicméně existují země, které po vzniku jednotného evropského regulátora volají, ale přitom samy mají svoje regulátory roztříštěné. Proti tomu má Česko jenom jednoho regulátora, jímž je právě Česká národní banka. "Máme s tím výjimečně dobré zkušenosti. Ty země, které volají po jednotném evropském regulátorovi, tak se na ně přátelský usmívám a říkám, přátelé tak si nejdřív zkuste sjednotit (regulaci) doma a pak se můžeme bavit o tom, co může být na evropské úrovni," uvedl Kalousek.

Český ministr financí se domnívá, že pokud by všechny země EU měly na národní úrovni jen jeden úřad, který by zajišťoval regulaci a dohled nad finančním sektorem, nebyla by další celoevropská instituce třeba. "Osobně si myslím, že pak bude mít jednotný evropský regulátor k jednotlivým reálným subjektům finančního trhu příliš daleko, aby ten dohled mohl být účinný, rychlý a operativní," doplnil.

Autor: