Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

ČNB ve střehu: české banky sypou matkám miliardy

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Krizí zmítané zahraniční banky stále více těží z toho, že se jejich českým dcerám dobře daří. Mezi domácími bankami a jejich vlastníky letos protéká nejvíc peněz v historii

Státní pokladna foto: Reprofoto

Centrální banka uklidňuje, že žádné vysávání miliard ze zdravých českých bank nehrozí. V létě ale raději zintenzivnila dohled nad obchody mezi bankovními matkami a jejich dcerami.

Pro srovnání: hodnota transakcí dosahovala letos ve druhém čtvrtletí přes 46 miliard korun. Ve stejném období loňského roku činila „jen“ 33 miliard. „Zahraniční vlastníci inkasují z českých bank velmi slušné dividendy,“ potvrdil LN bankéř, který chce zůstat v anonymitě.

Podíl transakcí domácích bank na kapitálu jejich majitelů v procentech

2010 Q1:   9,51
2010 Q2: 10,54
2010 Q3: 10,73
2010 Q4: 13,20
2011 Q1: 13,89
2011 Q2: 13,56 

Zdroj: ČNB 

Příkladem je třeba belgická KBC, vlastník ČSOB. Ta již letos odčerpala z účtů české banky dividendy za 17,8 miliardy korun. Z domácích bank přitom nemusí jejich zahraniční matky pouze čerpat peníze, ale také jim mohou vnucovat k odkupu riziková aktiva, upozornil bankéř.

Česká národní banka je teď kvůli obchodům komerčních bank obezřetnější. „Od léta mají banky povinnost hlásit nám každý týden, jaké obchody provedly a také jaké transakce zamýšlejí,“ uvedl David Rozumek, ředitel sekce dohledu nad finančním trhem v ČNB.

Kromě toho dohlíží ČNB i na podmínky jednotlivých obchodů tak, aby nebyly pro domácí banky nápadně nevýhodné. Rozumek přiznal, že kromě oficiálních sdělení z bank ČNB hodnotí i kuloární informace.

„Posuzujeme také systém odměňování lokálního managementu, jestli například není motivován k tomu, aby poskytoval více kapitálu mateřské bance,“ řekl ředitel sekce dohledu v ČNB.

Podle pravidel centrální banky nesmí domácí banka půjčit zahraničnímu vlastníkovi více než 25 procent vlastního kapitálu. Tento podíl vyjádřený za celý trh zatím nepřesáhl 14 procent. 

INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

vys

Přestože zahraniční matky mají právo odčerpávat ze svých bank v Česku dividendy, i jejich výši ČNB sleduje. „Už se stalo, že jsme vyslovili doporučení jedné z bank, aby vyplácené dividendy snížila. Banka naše doporučení respektovala,“ řekl Rozumek.

Řecké dluhopisy domácí banky neděsí

Na rozdíl od zahraničních bank, které zápolí s odpisováním řeckých dluhopisů a budou potřebovat další finanční injekci ze strany evropských vlád, mají české banky peněz dostatek. V prvním pololetí letošního roku činil jejich vlastní kapitál celkem 341,5 miliardy korun, což je o 28,5 miliardy více než ve stejném období loňského roku.

„Kapitál bank je nejen na vysoké úrovni, ale je také tvořen kvalitními položkami,“ zdůraznil Rozumek. Podle statistik ČNB představují dluhopisy Řecka, Itálie, Španělska, Portugalska a Irska v držení českých bank v součtu méně než tři desetiny procenta všech aktiv tuzemského bankovního sektoru.

Nejvíce řeckých dluhopisů, o jejichž splácení panují největší obavy, má Komerční banka. Jejich účetní hodnota je 5,4 miliardy korun. „Expozice skupiny KB vůči italskému dluhu pak činila na konci června 8,4 miliardy korun,“ řekla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Podíl ohrožených dluhopisů na aktivech ČSOB byl v pololetí 5,62 miliardy, z toho řecké dluhopisy činily 3,06 miliardy. Další z trojice největších českých bank – Česká spořitelna – nevlastní žádné státní dluhopisy zemí potýkajících se s neschopností splácet vlastní dluhy.

Banka má v Itálii, Španělsku, Irsku a Portugalsku pohledávky vůči místním bankám či firmám, které v souhrnné výši dosahují 3,7 miliardy korun. Šéf odboru dohledu obezřetnosti ČNB Martin Burjánek navíc upozornil, že ne všechny řecké dluhopisy nebudou splacené. „Lze předpokládat, že kolem 40 procent hodnoty dluhopisů bude splaceno,“ řekl Burjánek.