Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Co zbylo ze svazáckého majetku? Centra pro děti i ruiny

Ekonomika

  12:29
PRAHA - Budovy po někdejším Socialistickém svazu mládeže (SSM) dnes většinou využívají turisté a rekreanti. Najdou se však i takové, které se po roce 1989 proměnily ve smutné pomníky bývalého režimu. Neudržované objekty chátrají a z některých zůstaly jen ruiny. Někde také rekonstrukci a snazšímu využívání brání staré smlouvy o převodu svazáckého majetku.

Majetek bývalého Socialistického svazu mládeže (SSM) v Pardubickém kraji slouží dnes dětem a mládeži jen zčásti. Klub mládeže ve Štolbově ulici v Pardubicích (na snímku z 29. července 2013) byl dokončen na přelomu let 1989 a 1990, jeho pořizovací hodnota foto: ČTK

Například bývalý hotel Kaskáda na břehu luhačovické přehrady, který patřil k největším nemovitostem SSM ve Zlínském kraji, po změně režimu zpustl a řadu let hyzdil oblast vyhledávanou rekreanty. O zdevastovanou nemovitost nikdo neměl zájem, její cena postupně klesla z 12 na dva miliony korun. Kupec se našel až letos, jde o místního provozovatele penzionu a kavárny. Zatím však není jasné, jak budovu využije. Nejdříve do ní chce poslat statika.

Čtěte také o zotavovnách ROH:

Složitý osud potkal i někdejší turistickou základnu SSM Supí potok u Lokte na Sokolovsku, která také marně čeká na rekonstrukci. Objekt patří městu a sídlí v něm Loketské městské lesy. Převodu do majetku městské společnosti, jenž by usnadnil investice do budovy, ale brání staré smlouvy. Městské lesy kvůli tomu mohou provádět jen drobné opravy, větší investice jsou vyloučeny.

Na snímku je bývalá svazácká turistická základna Dobrá Voda.

Ne vždy je přitom úspěšný převod na nového vlastníka zárukou toho, že se budovu podaří opravit. Příkladem je třeba někdejší zotavovna v Cínovci na Teplicku, kterou získal soukromník. Z horské chaty dnes zůstala jen ruina bez oken s bortící se střechou. Zachránit se po změně režimu nepodařilo ani legendární turistickou Hálkovu chatu v Srní na Šumavě, která byla před 12 lety srovnána se zemí.

Vleklé spory

Původní majetek SSM se v řadě případů stal předmětem vleklých sporů, do nichž zasahovaly i soudy. I kvůli tomu dodnes čeká na celkové využití rozsáhlé Junior centrum na břehu přehrady v Seči na Chrudimsku, disponující původně ubytováním pro 500 lidí, dvěma jídelnami, dvěma tělocvičnami, školou a kongresovým sálem.

Město tvrdilo, že škola je jeho historickým majetkem a neúspěšně se o ni soudilo. V minulosti v centru fungoval například uprchlický tábor. V roce 2006 ho stát uzavřel, majetek však stále nebyl vypořádán. Části areálu si pronajímá soukromé sanatorium pro staré lidi, zbytek je prázdný a chátrá.

Bývalý turistický objekt SSM v Rejdicích v Jizerských horách patří dnes Pionýru.

Spory se v minulosti vedly také o Švýcárnu v Moravském krasu, ojedinělou památku postavenou v roce 1850 v alpském stylu jako železité lázně s hostincem. Budovu chtěly bezplatně získat některé politické strany, byla zavřená nebo v ní byla neúspěšně provozována restaurace.

V roce 2006 získalo Švýcárnu Hnutí Brontosaurus, a to bezúplatným převodem od státu s podmínkou, že budou zaplaceny dluhy ve výši půl milionu korun spojené s objektem. Ekologové tak učinili a začali s obnovou. Zatím do Švýcárny investovali 11 milionů korun, které získali z nejrůznějších dotací. Potřebovat budou ještě dalších osm až deset milionů.

Řadu objektů bývalého SSM dnes využívají stejně jako v minulosti mládežnické organizace. Hlavní budovy slouží jako rekreační zařízení, turistické základny navštěvují především skauti. Ne všechny nemovitosti ale slouží dětem, jak bylo před privatizací v 90. letech minulého století plánováno.

Banka i obchod s dárky

Třeba i v centrále SSM na Senovážném náměstí v Praze sídlí vedle mládežnických organizací banka, je tu obchod s dárky nebo restaurace. V Doudlevecké ulici v Plzni je zase v původním svazáckém objektu autoservis.

Majetek SSM převzal Fond dětí a mládeže, který vznikl v roce 1993. Likvidátor fondu Pavel Žák byl odsouzen ke třem letům vězení za to, že nemovitosti nezákonně a nevýhodně rozprodával. Převodem 36 budov či pozemků způsobil škodu přes 215 milionů korun. Podle historiků neexistuje v Česku ucelený materiál, který by majetek bývalé SSM mapoval. Například archivy pražské privatizační komise byly podle archivářů záměrně zničeny, protože majetek byl údajně rozkraden.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,