Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Co udělá daňová reforma s vaší peněženkou?

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Malé a spíš pozitivní změny takřka pro všechny. Tak hodnotí ekonomové dopady schválené daňové reformy na občany i firmy. Na daňovou reformu doplatí nejspíše jen stravenkové firmy a restaurace. Ostatní se nemusí podle odborníků bát.

"Vidím v té reformě dvě tendence a obě jsou pozitivní. Jednak by mělo dojít celkově k zespravedlnění daní díky tomu, že bude zrušena superhrubá mzda a díky tomu, že bude zrušena daň z dividend," říká Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Dalším pozitivním krokem pak podle něj je zjednodušení daňového systému tím, že bude odbourána řada dosavadních výjimek.

INFOGRAFIKA:


Lidé ani firmy, které nejsou vázány na podporu stravenek, přitom reformu v podstatě nijak výrazně nepocítí. "Samotný konkrétní dopad na jednotlivé lidi bude velmi malý. V lepším případě bude v řádu sto korun, které odvedou na daních méně," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Stejně to vidí i další odborníci. "Co se týká konkrétních dopadů, tak ty pocítí firmy, které se zabývají prodejem stravenek," doplňuje Josef Rajdl, vedoucí analytik Fincentra. Podle něj na tom můžou lidé, ať už zaměstnanci, podnikatelé či živnostníci, spíše vydělat.

Odboráři: chudší lidé zaplatí víc
Odboráři to ovšem zdaleka nevidí tak růžově. Reforma se podle Českomoravské konfederace odborových svazů dotkne zejména lidí s nízkými příjmy. Lidé s příjmy zhruba do deseti tisíc korun na odvodech zaplatí víc než dosud. Jak ovšem doplňují analytici, tento dopad bude jen v řádu desítek korun.

ČTĚTE TAKÉ:


Jedinou větší nevýhodou podle oslovených odborníků tak mohou být v počátku nanejvýš investice do změny softwaru kvůli novému vypočítávání odvodů.

Jedním z bodů daňové reformy, který by stejně jako ostatní položky měl vstoupit v platnost od začátku roku 2013, je zrušení daně z dividend. To by mohlo být pozitivním krokem. "Zrušení daně z dividend by mělo poskytnout určitý impulz pro investiční prostředí čili to bych také viděl pozitivně," upozorňuje Sobíšek.

JAK JE TO TEĎ?

V současné době činí sazba daně z příjmu u právnických osob v Česku 19 procent, fyzické osoby platí rovnou daň ve výši 15 procent z tzv. superhrubé mzdy. Firmám by výše daně měla zůstat na 19 procentech.

S tím souhlasí také Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků ČR. Podle Josefa Rajdla to ovšem výrazněji pocítí spíše jen drobní investoři.

Investiční pobídky zůstanou
Navíc je pro podniky příznivé, že mezi rušenými položkami nakonec nezůstaly slevy na dani pro investiční pobídky.

"Jsem velice rád, že naše nejdůležitější věc, a to jsou investiční pobídky, zůstanou zachovány. Pokud bychom je neměli, byla by to katastrofa pro konkurenceschopnost České republiky," komentoval výsledky zasedání vlády předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. A jak doplňuje Havlíček, zrušení pobídek by situaci v tuzemsku jedině zhoršilo.

Bodem sporů je také plánované zavedení jednotného inkasního místa. To by mělo státní kase podle plánů ušetřit zhruba miliardu korun. Jenže zatímco zaměstnavatelské svazy i analytici jej hodnotí pozitivně a vítají především celkové zjednodušení výběru odvodů, odboráři jsou jasně proti.

"Zavádět jednotné inkasní místo je podle nás drahé a nesplní to, co by mělo," řekl předseda odborových svazů Jaroslav Zavadil. Naopak podle Hanáka dává šanci na zjednodušení podnikatelského prostředí, placení daní, poplatků a pojistného.

Jak ovšem upozorňují analytici, je otázka, jestli návrh daňové reformy, který schválila vláda, projde v této podobě i Poslaneckou sněmovnou. Například proti zrušení stravenek se chtějí postavit kromě opozice Věci veřejné. S dalšími body reformy nesouhlasí ani ČSSD a KSČM, podle nichž poškodí veřejné rozpočty a ekonomice nepomůžou.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!