Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co způsobí silná bouře na slunci? Škodu ve výši 38 bilionů korun

Ekonomika

  18:31
PRAHA - Dva biliony dolarů nebo 38 bilionů korun - takovou ztrátu by světové ekonomice způsobila podle odhadů americké vlády extrémně silná sluneční magnetická bouře.
Slunce - ilustrační foto

Slunce - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jak tvrdí odborníci z NASA, magnetické záření z minulého týdne, které na pár hodin vyřadilo z provozu rádia v Jihovýchodní Asii a kvůli němuž muselo být upraveno několik leteckých tras vedoucích u oblastí pólů, bylo prý ještě relativně slabé.

Co může přivodit silná sluneční magnetická bouře

  • V kovovém potrubí se indukuje proud o síle stovek ampérů.
  • Rádiové vysílání na vysokých kmitočtech vypadne až na dva dny.
  • Vysílání na nízkých kmitočtech není možné několik hodin, po mnoho dní nefuguje satelitní navigace.
  • Dochází k poškození transformátorů, zvýšení napětí v sítích, systémy mohou kolabovat a vypadávat, je poničen povrch družic.
  • Polární záře je pozorovatelná například i na jihu Itálie.
Slunce se blíží k závěru svého 11letého cyklu a dochází k výraznému navýšení jeho aktivity. Magnetické bouře ale představují velkou hrozbu pro dnešní ekonomiku. Mohou totiž poničit družice, omezit mobilní připojení a hlavně poškodit elektrické rozvodné sítě. To by mimo jiné způsobilo i nedostatek pitné vody - bez pump by se nedostala do domácností.

"Máme všechny důvody očekávat, že v příštích letech budeme svědky silnějšího záření," prohlásila Jane Lubchencová z organizace NOAA zabývající se také "vesmírným počasím". "Otázka není jestli, ale jednoduše kdy a jak moc," dodala Lubchencová.

Škody by byly obrovské
V srpnu roku 2003 došlo k přetížení a kolapsu elektrické sítě na severovýchodě USA a v kanadské provincii Ontario. Trvalo jen několik hodin, než byly dodávky proudu obnoveny, přesto ztráty dosahovaly až 4 miliard dolarů, což v té době představovalo 0,03 procenta celého amerického HDP.

Většina byla způsobena prostým faktem, že firmy a lidé neodebírali proud a nemohli pracovat. O tom, že takový kolaps dokáže způsobit i Slunce, se přesvědčilo šest milionů obyvatel kanadského Quebecu v roce 1989, kdy kvůli magnetickému záření nefungovala elektřina na devět hodin.

V blízkém New Jersey údajně docházelo i k tomu, že se roztavily mnohatunové transformátory. K tak silným bouřím dochází podle organizace NOAA v průměru čtyřikrát za jeden sluneční cyklus, tedy 11 let. Dokážou dokonce indukovat silný elektrický proud v kovovém potrubí.

K poškození satelitů a systémů GPS stačí ale menší magnetická bouře, která se za cyklus objeví zhruba stokrát. V roce 1994 vypadla na sedm hodin z provozu družice Anik E1. O možnost komunikovat a přijímat zprávy rázem přišlo v Kanadě na sto vydavatelů novin a 450 rádií, ztratil se televizní signál a desítky městeček neměly telefonní spojení.

Na oběžné dráze Země je dnes družic mnohem více, přes 250, magnetické záření je ale stále může poškodit nebo zničit. Jejich celková hodnotou přesahuje 75 miliard dolarů a přinášejí zisk sedm milionů dolarů denně.

Ohrožen by byl i letecký provoz, jelikož letadla využívají družice pro určení polohy a komunikaci s řídicími středisky. Vědci v poslední době proto stále častěji upozorňují, že je třeba se na výpadky připravit. Jednou z možností je vylepšit systémy, které aktivitu Slunce monitorují a dokážou bouře předpovědět - systémy by šlo preventivně vypnout.

Družice lze také vybavit určitými štíty a energetické uzly chránit stíněním. "Musíme být ale vystrašení, jinak bychom tyto hrozby nebrali vážně," řekl John Beddington, hlavní vědecký poradce britské vlády.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha