Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Bič na ‚šmejdy‘: ČOI bude smět nahrávat předvádečky i bez souhlasu

Evropa

  18:06
PRAHA - Česká obchodní inspekce bude moci během kontrol předváděcích akcí nahrávat jejich průběh i bez souhlasu pořadatelů akce. Počítá s tím novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou ve středu projedná vláda. Úprava také zavádí systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

Snímek z dokumentu Šmejdi foto: Silvie Dymáková

Dosud inspekce mohla záznamy pořizovat, ale jen se souhlasem pořadatelů. Kontrolní řád sice nyní umožňuje inspektorovi průběh akce nahrávat, problémem ale stále zůstává oprávněnost pořizování skrytého nahrávání a jeho použití jako důkazu ve správním řízení.

„Navrhuje se (...) úprava pořizování záznamů bez vědomí dotčených osob, které jsou mnohdy jediným nezvratným důkazem pro prokazování agresivních obchodních praktik uplatňovaných při tzv. předváděcích akcích,“ píše se v důvodové zprávě k zákonu, který pochází z dílny ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Podle ministerstva oprávnění inspektora České obchodní inspekce (ČOI) k pořízení skrytého záznamu sice představuje určitý zásah do práv dotčených osob, ale k jeho využití bude docházet s cílem účinně čelit společensky značně škodlivým jevům.

Bez takového oprávnění nemá ČOI prakticky žádný skutečně účinný nástroj, který by umožňoval zdokumentovat klamavé či dokonce agresivní obchodní praktiky některých prodejců, uvádí ministerstvo.

Nejagresivnější formy již omezeny

Podle inspekce se loni ale podařilo podstatným způsobem omezit používání těch nejagresivnějších forem nekalých obchodních praktik. Některé dlouhodobě problémové firmy prodávající výrobky a služby prostřednictvím předváděcích prodejních akcí český trh opustily. K zásadnímu zlepšení situace a zejména k omezení poškozování spotřebitelů ale povede dlouhá cesta. Část „šmejdů“ se také loni pokusila zneužít výjimky z povinnosti oznamovat pořádání akcí a vydávala tyto aktivity za degustace, konzumace a prodej degustovaných výrobků. Účastníky tak lákala na různé hody, ochutnávky apod., přestože ve skutečnosti šlo o prodejní akce.

ČTĚTĚ TAKÉ:

Novela však především zavádí systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Spory mezi obchodníky a spotřebiteli např. ohledně reklamací zboží by tak od července mělo být možné řešit mimosoudní cestou.

Náklady na vytvoření a fungování systému v letošním roce podle resortu dosáhnou 52 milionů korun. Dalších 54 milionů ročně by stálo fungování novinky od příštího roku. Peníze mají jít na posílení činnosti čtyř státních úřadů, zejména České obchodní inspekce. Celkem má být zřízeno 69 nových pracovních míst, z toho 34 na ČOI.

Proti návrhu MPO jsou ale ministerstva financí a spravedlnosti. „Ministerstvo financí uplatnilo zásadní připomínku k rozpočtu s tím, že nesouhlasí s navrhovaným navýšením systemizovaných míst ani s navýšením příslušných rozpočtových kapitol. Rovněž je proti tomu, aby byly požadované prostředky uvolněny dříve než k datu účinnosti zákona,“ uvádí zpráva.

Soud je jedinou cestou

Nyní je pro spotřebitele jedinou cestou, jak řešit spor s obchodníkem a domoci se práv, soud. To je ale často pro obě strany velmi zdlouhavá, finančně nákladná a pro spotřebitele i stresující cesta.

Mimosoudní spotřebitelské spory má v ČR řešit právě obchodní inspekce. V řízení půjde o tzv. konciliaci (usmíření), během níž budou strany vedeny k urovnání sporu pracovníkem ČOI. Výsledkem řízení bude uzavření oboustranné soukromoprávní dohody. Lhůta pro vyřízení sporu bude 90 dnů. Takto bude možné řešit i spory z nákupů ze zahraničních e-shopů.

Povinnost vytvořit systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů ukládá ČR evropská legislativa. Brusel odhaduje ztráty, které kvůli nekalým praktikám prodejců spotřebitelům vznikají, na 0,4 procenta HDP EU. Předpokládaný termín nabytí účinnosti zákona je červenec 2015.

Autoři: ,