Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ČSSD láká na zvýšení podpor a zkrácení pracovního týdne

Ekonomika

  14:27
PRAHA - ČSSD chce zvýšit podpory v nezaměstnanosti pro lidi, kteří z posledních tří let před tím, než se dostali do evidence úřadu práce, odpracovali alespoň dva. Strana také usiluje o zvýšení důchodů a takzvaný kurzarbeit - tedy o zavedení zkráceného pracovního týdne s možností dalšího vzdělávání a nárokem na 100 procent mzdy. K návrhům socialistů se však ekonomičtí analytici staví rezervovaně.

Jiří Paroubek v Poslanecké sněmovně. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Novinářům to dnes sdělili předseda strany Jiří Paroubek a místopředseda Zdeněk Škromach.

"Kurzarbeit je zkrácení pracovního týdne na čtyři nebo tři dny, jakožto opatření proti dopadům hospodářské krize. Zaměstnanci pak mohou volný čas využít k dalšímu vzdělávání, čímž budou mít nárok na 100 procent mzdy a zvýší tak svoji kvalifikaci. Opatření by bylo plně hrazeno z Evropského sociálního fondu (ESF)," řekl Škromach.

Práce bude
V případě úspěchu v říjnových předčasných volbách chce ČSSD v průběhu volebního období usilovat o tvorbu až 100.000 nových pracovních míst.

Podle Škromacha je třeba předejít dopadům hospodářské krize ještě dalšími několika opatřeními, o jejichž prosazení bude sociální demokracie usilovat.

Mezi nimi je například zajištění větší kapacity rekvalifikačních programů včetně zvýšení podpor při rekvalifikacích na 85 procent předchozího čistého příjmu.

Sociální demokraté také odmítají zásahy do zákoníku práce, které navrhuje ODS. Především usilují o zachování současné výpovědní lhůty, zkušební doby a výše odstupného.

Analytici: injekce nejsou potřeba, chybí vize
K těmto návrhům se však staví rezervovaně někteří analytici. "Ekonomika nyní nepotřebuje podporu formou dalších finančních injekcí a podobně, aby se rozjela," soudí Markéta Šichtařová z Next Finance.

Dosavadní podpory podle ní sice ekonomiky krátkodobě rozpohybovaly, ale tento růst vydržel déle než rok, je nyní třeba zabránit nové finanční krizi. Ta by podle ní mohla nastat, až si investoři položí otázku, jak chtějí vlády ufinancovat svůj nově vyrobený dluh. "Nenabídneme-li finančním trhům odpověď, krize tu bude v krátké době znovu.

Ani kurzarbeit, ani zvyšování podpor tuto otázku neřeší," tvrdí Šichtařová.

S podobnou skepsí se pak staví k těmto opatřením, ale i k opatřením dalších politických stran Aleš Michl z Raiffeisenbank. "Jako ekonomovi se mi to těžko hodnotí. Třeba teď jsem si místo oběda přečetl všechny programy - až na ten od ODS, který ještě v pátek v poledne nebyl na webu. A jsem stále rozpačitý, chybí mi tam komplexní vize, myšlenka, že během příštího ekonomického cyklu budeme mít vyrovnané veřejné finance," uvedl Michl.

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha