Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Závislost českého exportu na zemích EU pomalu klesá

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Závislost českého exportu na zemích Evropské unie pomalu klesá. Podíl tuzemského vývozu do osmadvacítky se loni snížil na 80,9 procenta z 83 procent v roce 2011. Rozhodující část vývozu do EU směřovala do třinácti států, především do Německa. Vyplývá to z analýzy zahraničního obchodu, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Exportní boxy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Podle analytika ČSOB Petra Dufka jde zatím o vcelku malý posun v teritoriální orientaci českého zahraničního obchodu. "Přesto ukazuje, že se čeští exportéři v době slabé poptávky v zemích EU poohlížejí po dalších trzích. Rostl podíl vývozu do Ruska, USA, na Ukrajinu, do Turecka a Japonska. Je to pozitivní vývoj, avšak dlouhodobě se česká ekonomika závislosti na evropském trhu rozhodně nezbaví," uvedl Dufek. Michal Brožka z Raiffeisenbank tento vývoj považuje za důsledek relativně nižší poptávky ze zemí EU, s níž má Česko přebytky zahraničního obchodu, a naopak rostoucí poptávky z některých zemí mimo EU, se kterými má Česko zahraniční obchod v deficitu.

Závislost se bude snižovat s technologickou vyspělostí

"Jde tedy o proces, který není vyvolán touhou zbavit se závislosti na EU, ale o proces, který je dán především tržně motivovanými silami. Naše závislost na EU se bude snižovat s technologickou vyspělostí a myslím si, že ta by se mohla zvyšovat rychleji, než tomu bylo v posledních letech," dodal Brožka.

V teritoriální struktuře vývozu meziročně oslabilo zastoupení států EU o 2,1 procentního bodu. Naopak pozice států mimo EU meziročně posílila o 2,1 procentního bodu, uvedli statistici.

Rozhodující část vývozu, více než 80 procent, směřovala loni do třinácti států, především do Německa. Podíl západního souseda na tuzemském vývozu se loni snížil na 31,4 procenta. Celkem český vývoz loni meziročně vzrostl o 6,7 procenta a dosáhl 3,072 miliardy korun.

Poklesy ekonomik tlumí poptávku

Většina tuzemského vývozu i nadále směřuje do EU. Řada unijních zemí se však potýká s poklesy svých ekonomik, které tlumí poptávku. Exportéři tak hledají nové trhy. Exportní strategie ČR pro období 2012 až 2020 definuje 12 prioritních zemí, ve kterých chce stát více podporovat tuzemské exportéry. Jde hlavně o Brazílii, Čínu, Indii, Rusko a Turecko. Dokument, který loni schválila vláda, jmenuje rovněž skupinu 25 zájmových zemí.

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest nyní otevírají nová zastoupení v Buenos Aires, Sydney, Tel Avivu, Casablance, Pekingu a posílí pobočku v Sao Paulu. Celkem chce ministerstvo průmyslu a obchodu rozšířit síť svých obchodních misí ve světě na 60 až 70, náklady nepřekročí 200 milionů korun.

Po zmíněných destinacích bude následovat v dalších měsících otevření druhého zastoupení v Indii v Bangalore a druhá mise v Turecku v Ankaře. Do konce letošního roku přibudou Jakarta a tři kanceláře v Jižní Americe, v Santiagu, Medellinu a Limě. Počátkem roku 2014 MPO počítá ještě s pěti až šesti kancelářemi v Asii, Africe a jednou další kancelář v Ruské federaci.

Autoři: ,