Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ČVUT bude učit v Hanoji

Ekonomika

  9:21
PRAHA - České vysoké učení technické (ČVUT) otevře učebny ve Vietnamu, konkrétně v Hanoji. Není první technickou školou, která se snaží získávat studenty v asijských zemích. Západní univerzity to dělají už nějakou dobu a například Technická univerzita Liberec má ve Vietnamu detašované pracoviště už rok.

Detašované pracoviště ve Vietnamu. Do ČR přijedou studenti vybavení nejen slušnými základy techniky, ale i češtiny. foto: ČTK

Proč to dělají? Hlavním důvodem je bezesporu snaha získat další studenty a s nimi i peníze. Zájem o studium technických oborů je, jak známo, menší než o studium oborů humanitních. Přitom naše ekonomika potřebuje víc techniků než filozofů.

Osm procent studentů je ze zahraničí
ČVUT není malá škola. Má 24 tisíc studentů, z nichž cizinci tvoří jen něco přes osm procent (hlavně ovšem Slováci). Pro srovnání: není výjimkou, aby dobrá americká univerzita měla až třicet procent neamerických vysokoškoláků. Jenže je tu jedno velké „ale“. Zahraniční studenti v Americe si většinou platí školné, což u nás není pravidlem. Pokud totiž cizí student absolvuje výuku v českém jazyce, dostává ji bezplatně. Škola na něj získává dotace ze státního rozpočtu.

Není pochyb, že v tomto okamžiku některého čtenáře-daňového poplatníka napadne, co z toho má, když se z jeho daní platí vzdělání cizinci, který je možná uplatní někde úplně jinde než u nás?

Prorektor ČVUT Jaroslav Kuba namítá: „Mnozí zahraniční studenti zůstávají a třeba ze slovenských techniků to bývají většinou ti nejlepší. Na Slovensku se dokonce občas mluví o odlivu mozků.“ Ti, kteří nezůstanou, podle prorektora Kuby zastávají ve svých zemích důležitá místa. „A na koho se asi obrátí s různými zakázkami, když vystudovali v Česku?“ dodává.

Na těch, kteří už v České republice, nebo dokonce ještě v Československu vystudovali, je ostatně založen i projekt detašovaného pracoviště v Hanoji. Právě bývalí studenti českých fakult mají být vyučujícími budoucích vietnamských bakalářů, kteří se ale budou zároveň s technickými předměty už učit česky, aby eventuální magisterské studium mohli absolvovat v Česku.

A kde vezme ČVUT na zřízení vietnamské pobočky peníze? I to už je vyřešeno. Část má jít z fondu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR na rozvojové projekty, část bude financována z peněz, které škola získává ze spolupráce s průmyslovými podniky.

V Hanoji se pro začátek počítá s padesáti posluchači. Další zemí, na kterou se škola chce v budoucnu zaměřit, je Čína, eventuálně Indonésie. Mimochodem, nejde jen o to, že by cizí studenti jezdili sem. Je to i naopak. V Indonésii už jich pár bylo a na strojní fakultě jsou dokonce kurzy indonéštiny. Uvažuje se také o výuce čínštiny.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!