Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dánsko chce zabránit oteplování elektrárnami na umělých ostrovech

Ekonomika

  12:02
KODAŇ - Vybudování umělých energetických ostrovů, na kterých se bude vyrábět a ukládat energie z větru, vody a slunce. To je technologicky jednoduché řešení, které má zamezit světovému oteplování, a které vyvinula dánská architektonická společnost Gottlieb Paludan.

Animace umělého ostrava - Copenhagen foto: www.gottliebpaludan.com

Hlavní funkcí umělých ostrovů má být zadržování přebytečné energie. Měly by tak vyřešit časový nesoulad mezi poptávkou po elektřině a kapacitou elektráren, který je dosud největší překážkou širšího využití obnovitelných zdrojů.

Energii získanou například z větrníků přes noc, kdy je poptávka po elektřině nízká,  využijí pumpy k přenesení mořské vody do vysoko položených nádrží. V období vysokého odběru se pak voda bude spouštět skrze turbíny a bude tak vyrábět elektrickou energii.

"Je to řešení budoucnosti, které nám pomůže přiblížit se systému založenému pouze na obnovitelných zdrojích," říká vývojář dánské společnosti Sten Sodring. "Už v současnosti čelíme nerovnoměrnému toku zelených energií, zatím ale jen v malém měřítku. Pokud máme v Dánsku plány na převedení celého energetického systému na obnovitelné zdroje, tento problém prudce vzroste." dodává.

Společnost Gottlieb Paludan připravila různé projekty umělých ostorovů pro různé oblasti po celém světě - v Číně a Indii, na Floridě nebo v Perském zálivu. 

"Tyto oblasti poskytují obrovské možnosti pro obnovitelné technologie, jako jsou solární nebo větrné elektrárny. A s naší technologií můžeme samozřejmě ukládat všechny druhy energie - sluneční nebo jadernou," vysvětluje vývojář možnosti využití umělých ostrovů.

Každý projekt, který firma připravila, je designován přesně na míru dané oblasti – liší se velikostí, podobou i funkcí podle svého umístění na otevřeném moři, v blízkosti měst nebo ve spojení s rozlehlými infrastrukturálními projekty. V závislosti na rozloze projektu, která se může pohybovat od 1,5 do 42 kilometrů čtverečních, pak jedna napuštěná nádrž vyrobí od 800 do 35 000 MWh.