Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

DEBATA Jana Macháčka: Pomoc Ukrajině v řeckém zrcadle

Média

  9:26
MMF uvolní Ukrajině 17,5 miliardy ze čtyřletého plánu ve výši 40 miliard dolarů, EU jí půjčí 2,5 miliardy, USA dvě miliardy dolarů. V aktuální Debatě se komentátor Lidových novin Jan Macháček ptá: „Neměla by EU přispět Ukrajině daleko masivněji, dokud je tu šance mít na východní hranici ekonomicky stabilizovaného, prozápadního souseda? A nejsou reformní nároky na Ukrajinu příliš vysoké?“

Jan Macháček. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Švédský ekonom Anders Aslund se v pondělních Financial Times kvalifikovaně vyjádřil k ekonomické pomoci Ukrajině. Kromě výše zmíněných půjček Ukrajina prý také doufá, že se dohodne s investory do dluhopisů na restrukturalizaci, která by jí mohla ulehčit o 14 miliard dolarů.

Podle Aslunda je ale pomoc Ukrajině podhodnocená: ukrajinské rezervy (6,4 miliardy dolarů) stačí na jeden měsíc importů, 32 z osmdesáti bank se nachází pod nucenou správou, země je ve válce, i když pouze na sedmi procentech teritoria (v letošním roce musí Kyjev zvýšit výdaje na obranu z 1,6 na 5,2 procenta HDP).

Ukrajinská vláda musí odstranit cenové dotace u plynu, topení a energií, zvýšit věk pro odchod do důchodu. Minulý čtvrtek přijala důležitou deregulační legislativu, která výrazně uvolní podnikání. Výhodou je, že vládní koalice má v parlamentu pohodlnou většinu a sílu na to reformy prosazovat.

Monitor Jana Macháčka

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se v aktuální DEBATĚ ptá: „Neměla by EU přispět daleko masivněji, dokud je tu šance mít na východní hranici ekonomicky stabilizovaného, prozápadního souseda? Nebo se naopak obáváte, že peníze pro Ukrajinu zmizí v černé díře? A nejsou za současné situace reformní nároky na Ukrajinu příliš vysoké? Například analytik České spořitelny Ĺuboš Mokráš reaguje:

„Pokud se chceme na vyhlídky Ukrajiny podívat z historické perspektivy, můžeme si jako proxy vzít Řecko. To se po svržení vojenské diktatury postupně začlenilo do západních struktur a z velmi nízké úrovně státního zadlužení (na začátku 80. let lehce nad 20 procenty) se postupně začalo propracovávat k velmi vysoké, aniž by přitom nějak podstatněji zvyšovalo svou reálnou ekonomickou výkonnost (HDP sice rostlo utěšeně, ale jen díky růstu dluhu).

Po více než třiceti letech je Řecko tam, kde je, přitom po celou tuto dobu bylo pod bezprostředním vlivem EU a mělo se teoreticky držet kritérií zaručujících jeho rozpočtovou stabilitu. Řecko přitom je a bylo ve srovnání se současnou Ukrajinou vysoce stabilní, průhledný a dobře fungující stát. Jaká je šance, že v případě Ukrajiny bude EU úspěšnější než v případě Řecka?“

Co soudí další přední čeští ekonomové, pedagogové a analytici, se dozvíte v DEBATĚ Jana Macháčka na webu České pozice 

Debata Jana Macháčka
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!