Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Děti letos přinesou větší daňové úlevy. Jak velké? A kdo si ještě polepší?

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Obávané období vyplňování růžových formulářů se blíží. Co se změnilo a na co by zejména zaměstnanci neměli zapomenout? Novinky se týkají dětí i pracujících důchodců.

Daňové přiznání foto: Lidové noviny

Polepší si rodiny s dětmi

Zvýšily se slevy na děti. Na první dítě sice zůstává sleva stejná jako loni, a to ve výši 1117 korun za měsíc, 13 404 korun za rok, ale na druhé dítě získá rodič o 200 korun měsíčně víc, za rok celkem 15 804 korun, a na třetí a každé další dokonce o 300 korun měsíčně víc, za rok bude odečítat 17 004 koruny.

„Daňové zvýhodnění na dítě si mohou odečíst ti, jejichž příjem ze závislé činnosti či podnikání nebo pronájmu byl v loňském roce alespoň 55 200 korun a zároveň u podnikatelské činnosti nevyužili možnost odečítání nákladů paušálem,“ připomíná daňový poradce společnosti KODAP Jan Mašek.

Nadále platí pravidlo, že si zvýhodnění může uplatnit pouze jeden z rodičů. Když jsou děti malé, je to jednoduché, ale jak je to s dospělými dětmi?

„Pokud mají manželé například tři děti, z nichž první a třetí dítě studuje a prostřední studium již ukončilo, může jeden z manželů uplatnit slevu na první dítě a druhý z manželů si uplatní slevu na druhé dítě vztaženou na své třetí dítě. U druhého dítěte, které nestuduje, nárok nevzniká. Pokud by studovaly všechny tři děti, může si jeden z manželů uplatnit slevy i dvě. Slevy lze libovolně kombinovat a pořadí dětí je možné volit bez ohledu na jejich skutečné datum narození,“ vysvětluje daňová poradkyně Blanka Štarmanová ze společnosti TaxVision.

Pokud uvádíte ve svém daňovém přiznání slevu na děti, musíte nově finančnímu úřadu doložit potvrzení zaměstnavatele druhého z rodičů, že ten si slevu neuplatnil. Jak se daňové přiznání pro zaměstnance s dětmi a přivýdělkem vyplňuje, se dočtete v pátek 19. února.

Další změna se týká rodičů dětí, které chodí do školky. I letos si může jeden z rodičů odečíst z vypočtené daně slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení, maximální částka se však zvýšila na 9200 korun, protože vzrostla minimální mzda. Na rozdíl od slevy na dítě se v tomto případě nevyplácí daňový bonus. To znamená, že odečítat se bude pouze do výše daně, nelze jít do minusu. Výhodou je však to, že si slevu za školku mohou odečíst i podnikatelé, kteří vykazují výdaje paušálem.

Jak na vysoké příjmy

Ti, kdo mají nadstandardní příjmy, už vědí, že musí platit kromě běžné daně z příjmů i daň solidární. Za rok 2015 se bude platit sedm procent navíc z příjmů nad 1 277 328 korun.

Povinnost podat daňové přiznání se týká i zaměstnanců, ale stejně jako loni pouze těch, kterým se kvůli solidární dani zvýší daň z příjmů za celý rok. Pokud tedy dostal zaměstnanec například jeden měsíc vysoké prémie a v důsledku toho platil solidární daň, ale celkově za rok nepřekročil limit, přiznáním se zabývat nemusí.

Rozpočet - ilustrační

Další novinku však neuvítají mnozí důchodci, kteří si přivydělávali. „Pokud důchodce v loňském roce dosáhl mimo důchodu i dalších zdanitelných příjmů v celkové hodnotě vyšší než 840 000 korun, bude muset zdanit i celý svůj starobní důchod. Do limitu 840 000 korun se započítávají veškeré příjmy ze zaměstnání, dílčí základ daně ze samostatné výdělečné činnosti a z pronájmu. Naopak se nezapočítávají osvobozené příjmy a příjmy, z nichž je daň vybíraná srážkou,“ vysvětluje daňový poradce Jan Mašek.

A radost nebudou mít ani mnozí zaměstnanci, kteří si přivydělávají podnikáním a chtějí odečítat výdaje paušálem. Tedy pokud jim podnikání vynáší a měli v loňském roce příjmy nad dva miliony korun. Omezení se dočkaly všechny živnosti. Kdo si odečítá paušál ve výši 80 procent, bude si moci odečíst maximálně 1,6 milionu korun, kdo 60 procent, toho se týká limit 1,2 milionu korun. Podrobněji o změnách pro podnikatele se dočtete zítra 16. 2.

Dary a dědictví nad 5 milionů patří do formuláře

Zpozornět by měli ti, kteří v loňském roce přišli k velkému jmění, byť z něj platit daně nemusí. Zákon o daních z příjmů totiž ukládá každému oznámit finančnímu úřadu přijetí osvobozeného příjmu v částce vyšší než pět milionů korun, limit se posuzuje za každý jednotlivý příjem samostatně.

Dobrá zpráva pro chronické pacienty. Stát přidá pojišťovnám na jejich léčbu

Výhodou je, že se nemusí oznamovat ty příjmy, jejichž existence vyplývá z veřejně dostupných rejstříků, například z katastru nemovitostí. Do něj má finanční úřad přístup, informace o příjmu si tak zjistí sám.

Příjmy, jichž se oznamovací povinnost může týkat, jsou dary, dědictví, výhry z loterií, sázek a podobných her či příjem z prodeje hmotné movité věci, například výtvarného díla. Oznámení je nutné podat do konce lhůty pro podání daňového přiznání, tedy do 1. dubna.

Pokud svou povinnost nesplníte, čekají na vás pokuty. Například je-li splněna oznamovací povinnost až na výzvu finančního úřadu, je pokuta 10 procent z částky neoznámeného příjmu.

Autorka je šéfredaktorka serveru Hypokalkulačka.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!