Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Děti vám mohou 'vydělat' daňové bonusy. Nezapomeňte je přiznat

Ekonomika

  15:50
PRAHA - Možnost získat slevy na dani musí sledovat i ti, kteří daňové přiznání nepodávají. Pakliže neinformují o nároku na slevu zaměstnavatele, nemusí ji získat.
Děti sledují televizi - ilustrační foto.

Děti sledují televizi - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jsem zaměstnancem, daně za mě platí firma, takže mi mohou být slevy na dani lhostejné - stejně na ně nedosáhnu. Takové přesvědčení sdílí většina zaměstnanců, kteří nemají žádné vedlejší příjmy, a tudíž nemusí podávat daňové přiznání.


ČTĚTE SPECIÁLNÍ INFOGRAFIKUDaňové přiznání - DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ 2011

- 7 otázek a odpovědí
- interaktivní formuláře
- vše co je třeba vědět
- jak ušetřit
- co se loni změnilo

- ZDE PRO VÁS


Ve skutečnosti to je ale omyl. Slevy na dani se samozřejmě vztahují na každého daňového poplatníka, který splní kritéria pro jejich čerpání. Nezáleží přitom na skutečnosti, zdali se jedná o podnikatele, či zaměstnance. Je na každém poplatníkovi, aby monitoroval dostupné slevy na dani a sám vyhodnotil, zdali příslušná kritéria splňuje, či nikoliv.

Podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné jsou povinni doklady o nároku na slevy na dani uvádět jako přílohu ke svým daňovým přiznáním. Zaměstnanci pak o vzniklém nároku na slevy musí informovat zaměstnavatele a dodají mu veškeré doklady dokazující oprávněnost jejich požadavku. Jedinou slevu na dani, kterou zaměstnavatel započítá automaticky, je sleva na poplatníka ve výši 2070 korun za měsíc, resp. 24 840 korun v případě trvání pracovního úvazku po celý rok.

Slevy na dani:

Sleva na poplatníka - 24 840 korun
Sleva na dítě - 11 604 korun
Sleva na manžela/ku - 24 840 korun
Sleva pro studenty - 4 020 korun
Sleva pro invalidy - 2 520 korun (1. a 2. stupeň invalidity);
5 040 korun (3. stupeň invalidity);
16 140 korun (lidé se zvlášť těžkým postižením a potřebou průvodce)

Nárok na slevu na dani se neodvíjí od výše vašich příjmů. Může tedy nastat situace, že celková suma slev přesáhne částku, kterou máte na dani zaplatit. Doplatku ze strany státu se ale nedočkáte.

Existuje jediná výjimka - sleva na dani na dítě
Ta v současnosti činí 967 korun na dítě na měsíc, ročně 11 604 korun. Na tuto sumu mají podnikatel i zaměstnanec nárok bez ohledu na výši své daňové povinnosti. V případě, že celková sleva na děti přesáhne samotnou daň, může poplatník požádat stát o doplatek neboli daňový bonus.

Jestliže tato částka přesáhne sto korun, finanční úřad vám ji vyplatí. Kvůli slevě na děti se vyplatí zaměstnancům požádat zaměstnavatele o zúčtování záloh na daň z příjmu, které za něj v průběhu roku odvedl. Když zjistí, že mají nárok na doplatek daňového bonusu od státu, vyplní a odevzdají daňové přiznání sami.

"Skutečně může nastat situace, kdy zaměstnanci například vlivem nemoci klesnou v určitém měsíci příjmy, a tak z nich nemůže být sleva na děti plně odečtena. Když se ale provede součet příjmů za celý rok, může již být sleva uplatněna v plné výši," potvrzuje pražský daňový poradce Daniel Kunc.



Lidové noviny

Třetí díl daňového rádce

vyjde v LN ve čtvrtek 10. 3.

Jaké sankce může finanční úřad udělit a jak se proti nim bránit? Právě na to se zaměříme ve třetí speciální daňové příloze. Dozvíte se jak pravděpodobná je kontrola z finančního úřadu a zdali se vám vůbec vyplatí využívat služeb daňového poradce.


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!