Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Deutsche Bank krvácí. Svět se bojí další finanční krize

Ekonomika

  18:43
PRAHA - Největší německá banka Deutsche Bank je na kolenou a investoři se od ní začínají odvracet. Krátce po začátku pátečního obchodování ztratily její akcie kolem devíti procent, a i když během dne ztrátu dohnaly, tak nikdo nepochybuje, že zdraví německého bankovního giganta je více než nalomené.

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu foto: Reuters

Pokud instituce se 150letou tradicí nezíská na trhu důvěru, čekají evropský bankovní sektor krušná léta. Jestliže Deutsche Bank padne, mohou se totiž zhroutit i­další bankovní domy. Kancléřka Angela Merkelová přitom vyloučila finanční pomoc.

Německá vláda popřela, že chystá finanční záchranu Deutsche Bank

Jen ve čtvrtek po začátku obchodování ztratily akcie Deutsche Bank (DB), skoro devět procent. A důvod? Velké hedgeové fondy snížily svou expozici vůči bance. Podle některých analytiků to přitom připomíná situaci před pádem společnosti Lehman Brothers v roce 2008, které došly hotovost a likvidita ve chvíli, kdy její klienti chtěli vyplatit.

Podle listu The Wall Street Journal je ale tato paralela zavádějící. DB měla například na konci června likviditu ve výši asi 220 miliard eur, tedy asi 12 procent aktiv, zatímco u Lehmanů to bylo měsíc před pádem jen 45 miliard dolarů, tedy asi 7,5 procenta aktiv, a zároveň její struktura portfolia byla mnohem více diverzifikovaná.

Deutsche Bank - infografika

Že je banka v obřích problémech je nezpochybnitelné. V posledních letech ji stíhá jeden průšvih za druhým. Naposledy to byla například 14miliardová pokuta, kterou americké dceři banky vyměřilo tamní ministerstvo spravedlnosti za to, že před finanční krizí prodávala cenné papíry kryté bezcennými hypotékami. Podle nejnovějších informací AFP se jedná o „pouhých“ 5,4 miliardy dolarů (130 miliard korun).

Dokonalá bouře

To je ale jen střípek z problémů, které banka musí řešit. Podle finančníka, který je dobře obeznámen s globálním fungováním DB, se instituce ocitla v dokonalé bouři. Na vině je prostředí nízkých sazeb, stupňující se regulace, ale i struktura portfolia, kdy má banka poměr celkových aktiv vůči kapitálu (takzvané leverage ratio – pozn. red.) ve výši 3,5 procenta, což je méně než u konkurence.

„Další problém je, že DB dlouhodobě dělala něco, čemu se říká level three assets (LTA). Jde o­aktiva, která nelze ocenit na trhu,“ řekl LN zdroj obeznámený se situací v bance. Typicky to je například dluh, který není nikde obchodovaný, či velmi komplikovaný derivát. „Problém je, že jde o teoreticky určenou hodnotu, která je v určitých situacích velmi špatně prodejná. Například si vezměte situaci, kdy někdo bance přikáže prodat aktiva s tím, aby se dostal například na 4procentní leverage ratio. Třeba by to znamenalo, že musí prodat aktiva za 200 miliard,“ řekl LN finančník,

Deutsche Bank

Jenže prodat LTA je těžké, protože neexistuje relevantní trh. „I­když najdete někoho, kdo je bude ochotný koupit, tak ho musíte přesvědčit o ceně v době, kdy on ví, že vy prodávat musíte,“ dodal. A potenciálních problémů v­bance je mnohem víc. Zásadní potíž může pro DB nastat v případě, že dojde k výraznému zhoršení situace. Některé smlouvy mají jako základní podmínku, že instituce musí dosahovat určité výše úvěrového ratingu. Pokud by ale došlo ke snížení hodnocení, může spousta firem a investorů odstoupit od smluv a snížit svou expozici. Jinými slovy, nastalo by to, co banka zažila teď v pátek.

Na zoufalou situaci v bance ukazuje ještě jedna skutečnost. Koncem srpna se objevila zpráva, že Deutsche Bank diskutovala o ­možném spojení s dalším německým gigantem Commerzbank, která shodou okolností také nezažívá zrovna nejlepší časy. Ta teď také oznámila, že v ­rámci restrukturalizace, která má zvýšit profitabilitu, plánuje propustit až pětinu všech svých zaměstnanců a sloučit čtyři divize do dvou.

I když jednání o sloučení nakonec padla, je paradoxní, že regulace a současné tržní prostředí by vedlo ke vzniku tak velkého bankovního domu, jehož případný konec by znamenal ještě větší problém, než může být pád Deutsche Bank. V roce 2008 se přitom skoro všichni bankéři a regulátoři dušovali, že tu už žádná tak velká banka být nesmí.

Autor: