Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Druhý náraz krize přijde po polovině roku

Druhý náraz krize, který bude mít dopad především na ekonomiku jako celek, může Česko očekávat v druhé polovině roku. Ten první přitom české banky v loňském roce ustály. Řekl to guvernér České národní banky Zděněk Tůma.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Matěj

9. 2. 2009 14:11
To není krize, ale budoucí realita.

Velice mě překvapuje, když všichni!!!!!!!! říkají: Ano, je krize, ale my ji překonáme.

Budeme zase vyrábět víc a víc aut. Všeho budeme vyrábět všeho opět víc.  Výrobci Ty víc vyráběj a potom rychle běž domů a tam to rychle zase roztřískej, ale rychle, moc času nemáš. Musíš se vyspat, aby jsi mohl zase vyrábět.

To není lidstvo, to je parta magorů. Co se takhle zamyslet nad něčím jiným.

Matěj

 

0 0
možnosti

Tomáš

9. 2. 2009 11:43
Kdopak asi způsobil, že je dnes u nás pracovní síla drahá?

Nebyla to náhodou sociální demokracie, komunisti a postkomunistické odbory?;-O(Y)

0 0
možnosti

Ach jo (bls1)

9. 2. 2009 14:03
Re: Kdopak asi způsobil, že je dnes u nás pracovní síla drahá?

Nechcete to trochu upřesnit? Takhle se nepozná, jestli to myslíte vážně.

0 0
možnosti

pravda

9. 2. 2009 10:08
vítězí

Nejsem zastáncem socializmu, ale tento systém bude vždy hledat jak by krize vyřešil na ůkor obyčejných občanů. Když se Anglie připravovala na válku s Německem, tak měla 1,5 milionu nezaměstnaných. Prožívala stejnou hospodářskou krizi jako celý svět ale peníze samozřejmě někde byly.  Pro účely zbrojení byla navržena "milionářská" daň / až 68%/. Ministerský předseda Chamberlain to razantně zamítl s odůvodněním, že by tím v Angli padl kapitalizmus. Takže velkohubě namotivovali občany, aby si utáhli opasky, jinak válku prohrají. Historie se stále opakuje, ne jen v Anglii.

0 0
možnosti

slon75

9. 2. 2009 11:30
Re: vítězí

Milionářská daň nic neřeší, je to jenom populistické gesto pro prosťáčky.

0 0
možnosti

kampelicka

9. 2. 2009 8:33
vsechny ty uplacene olympiady ze strany USA

Vsechny ty bareve revoluce, a uplne nakonec silena cena za dve valky Afganistan , Iraka. Male mesto v Kosove , zakladna v rumusku bulharsku ? Kdo to zaplati? Radarek v cechach v polsku ? Kdo na to rad da penize ? Modri ptak.8-o>-8-o>-8-o>-8-o

0 0
možnosti

kampelicka

9. 2. 2009 8:24
Novinari nemuzou rict otevrene ze za krizy muze USA

Novinari nemuzou rict otevrene ze za krizy muze USA

0 0
možnosti

1888

9. 2. 2009 8:31
Re: Novinari nemuzou rict otevrene ze za krizy muze USA

Asi nectes noviny prilis pozorne.

0 0
možnosti

kampelicka

9. 2. 2009 8:23
Porad neni vsem jasne kde je skutecna pricina krize

http://ekonomika.sme.sk/c/4298464/v-usa-skrachovali-dalsie-tri-banky.html" target="_blank" rel="nofollow">http://ekonomika.sme.sk/c/4298464/v-usa-skrachovali-dalsie-tri-banky.html

NEW YORK. Finančná kríza zvyšuje počet krachov bankových domov v USA. V piatok tam zavreli tri finančné inštitúty, takže počet skrachovaných bánk od začiatku roka vzrástol na 9. Vlani v USA zbankrotovalo 25 bánk.

0 0
možnosti

Ach jo (bls1)

9. 2. 2009 8:01
Snížování nákladů na pracovní sílu

Snižovat nákladové zatížení zaměstnanců obecně je nesmysl vedoucí ke stagnaci. Proč jsme teda lividovali socialismus, když se chceme levnou pracovní sílu a přezaměstnanost? Pro zaměstnavatele musí pracovní síla zůstat drahá, aby byli motivováni k hledání vyšší produktivity. Pouze by stát měl nízkopřijmovým skupinám daň (ne pojištění) úplně odpustit a vyrovnat ztrátu opětovným zavedením progresivního zdanění. Tím podpoří spotřebu aniž by došlo k výpadkům z příjmu z přímých daní.

0 0
možnosti

slon75

9. 2. 2009 11:32
Re: Snížování nákladů na pracovní sílu

Drahá pracovní síla u nás znamená, že se všechno nechá vyrobit v Číně, kde je levnější. Tedy odliv práce i peněz.

0 0
možnosti

JV

9. 2. 2009 7:58
krizi živí propaganda těchto ekonomů a jiných dobráků

Kdyby někdo stále neděsil veřejnost negativními depresivními výroky, tak by určitě lidi nepřestali nakupovat a investovat.

Tihle Tůmové a spol. by patřili zavřít na čas do chládku..

0 0
možnosti

:-))

9. 2. 2009 7:46
Jak říká Paroubek, všude potřebujeme odborníky.

 Pokud ještě v listopadu ČNB odhadovala růst o 2,9 procenta, tak snad je jasné, že za 1) vůbec tuto instituci nepotřebujeme, za 2) možná by to chtělo jenom obměnit vedení a analytický odbor.

Ale to pochybuji. Tihle ekonomové a bankéři jsou skuteční znalci. Paroubek taky.

0 0
možnosti

Anton

9. 2. 2009 9:09
Re: Jak říká Paroubek, všude potřebujeme odborníky.

To bude tím, že se neporadili s Klausem.

0 0
možnosti

lada

9. 2. 2009 3:19
"Kristapána"to jsou zase knížecí rady.

Lidé se logicky řídí dle situace která ve státě existuje jak v politice tak i v ekonomice.Přičemž ani jednu či druhou nezavinili.Krize tentokrát opět přichází z Ameriky přes antlantik do Evropy,stejně jako ve 30 letech minulého století. Ekonomiku ve státě by sice mohla alespoň z části rozhýbat spotřeba občanů-tedy jejich nákupy spotřebního zboží,ale to nejde pro neustálé zdražování všeho kam se člověk podívá.Jestliže ceny nájmů,elektřiny,plynu, základních potravin a v neposlední řadě dnes i zdravotnictví se neustále zvyšují-naproti čemuž ovšem platy a příjmy v podstatě stagnují pak NAPROSTO LOGICKY musí lidé myslet tkzv.na horší časy.zejména pak když se při tom zvyšuje i nezaměstnanost.Lidé musí v takové situaci myslet aby měli na základní životní potřeby i v budoucnu.VELICE RÁD BYCH VĚDĚL CO JE NA TOM PRO TYTO PÁNY EKONOMY NEJASNÉHO.

Jistěže jim při jejich příjmech starost o základní existenci nic neříká a pak mohou hovořit o potřebě zlevnit pracovní sílu apod.Ale měli by se ze své hůry podívat mezi lidi a více se zajímat o jejich běžné starosti,dost možná by se i něco prospěšného přiučili.

Jestliže se nemůžeme spolehnout na náš obchod se světem jednoduše proto,že počátek krize je všude kolem nás pak musí naši finančníci podpořit domácí obchod-tedy uvolnit ruce domácímu spotřebiteli.To jest zastavit zdražování základních potřeb,pro nezaměstnané najít náhradní třeba veřejně prospěšnou práci apod.Je to sice spojené s větším pracovním vytížením státních institucí,ale je to třeba.

Pan Švejnar mě dost zklamal.Měl jsem za to,že se o svůj původní domov skutečně zajímá,ale není tomu tak.Čekal jsem,že se chopí skutečné práce v politice aby se zapsal do podvědomí lidí a mohl tak obhajovat svou případnou další volbu.NO NESTALO SE-BUDIŽ.Ale na knížecí rady není nikdo z normálních lidiček příliš zvědav,když navíc bohužel jsou jaksi mimo mísu.

0 0
možnosti

Honza

9. 2. 2009 6:39
Re: "Kristapána"to jsou zase knížecí rady.

No ono bohužel to co říkal Švejnar není zas tak daleko od pravdy. Bohužel ČSSD sem dotáhla za štědré státní pobídky kapitál a výrobu, která je velmi náchylná na cenu pracovní síly a bohužel jakmile dojde k prolomení určité hranice tak ta firma po vyčerpání pobídek se začne okamžitě stěhovat jinam. Vím o čem mluvím sám pracuji ve firmě, která to tady příští rok balí a stěhuje se dále na východ. Takže v dané situaci jinou šanci než zlevnit pracovní sílu nemáme, jinak nám tady zbudou prázdné výrobní haly a plné úřady práce.

0 0
možnosti