Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Stejný plat za stejnou práci

Evropská komise zahájila kampaň za odstranění rozdílů v mzdách žen a mužů. Podle výkonného orgánu Evropské unie vydělávají ženy v EU průměrně o 17,4 procenta méně než jejich mužští kolegové. Boj pod mottem "stejný plat za stejnou práci" vyhlásil eurokomisař pro sociální věci Vladimír Špidla při příležitosti Mezinárodního dne žen, který se slaví 8. března.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

DEDEK

6. 3. 2009 16:46
NO, V ČESKU JE CELKEM.....

BĚŽNÉ, ŽE ZA ŠPATNOU A DOBROU PRÁCI SE BERE ÚPLNĚ STEJNĚ, COŽ DOKAZUJE NAŠE  NEZÁVISLÉ A "NEZÁVISLÉ" SOUDNICTVÍ!! Tady by se měl ŠPIDLA zaměřit a dělat rozdíly!!! Jenže, kdo dnes dělá v ČESKU rozdíly mezi opravdu čestnými a nezávislými soudci kterých je třeba si vážit a vzdávat jim náležitou úctu a soudci "NEZÁVISLÝMI" na zákonech ,neomezenými samovládci ,DIKTÁTORY a TERORISTY svých soudních síní??!

0 0
možnosti

Štěpán L.

5. 3. 2009 10:24
rovnost platů - diskriminace rodin

Jsem otcem šesti malých dětí ve věku od jednoho do 10 let a jediný živitel rodiny. (Snad i nejzarputilejší feministka-gendristka uzná, že matka šesti malých dětí nemůže jít vydělávat stejně jako muž.). Je v tomto případě spravedlivé, abychch měl stejný plat jako moje (bezdětná) kolegyně, nebo můj kolega-starý mládenec? Volání po absolutní, nediferencované rovnosti platů mužů a žen je vlastně nespravedlivá, protože vůbec nezohledňuje fakt, že muži - otcové rodin (alespoň tam, kde jsou děti malé a matka je s nimi doma) nevydělávají jen NA SEBE ale i NA SVÉ BLÍZKÉ. Nediferencované volání gendristů po absolutní rovnosti příjmů mužů a žen de facto diskriminuje rodiny.

0 0
možnosti

gogo

6. 3. 2009 19:38
Re: rovnost platů - diskriminace rodin

pane kolego, mít děti není zásluha, mít děti je blbost. Alespoň v tomhle státě. Já mám čtyři.

0 0
možnosti

MR

3. 3. 2009 19:36
Ještě by mne zajímalo

jak někdo může vůbec porovnávat platy, když je to důvěrná záležitost? Nevím jak je to ve státní správě - asi si to všude vykecávaj na každém rohu ale u soukromých firem je to snad ještě soukromá záležitost!   

0 0
možnosti

P.P.

3. 3. 2009 17:36
Jak definujete stejnou práci?

Jedná se o stejné místo? Dejme tomu, že sedíme ve firmě dva, muž a žena. Děláme managerskou práci, takže o fyzické síle to není. Máme stejnou kvalifikaci, stejnou dobu praxe, žena je bezdětná. Děláme "stejnou" práci. Firma dostane dva projekty, jeden v Praze a druhý dejme tomu v Azerbajdžánu. Hádejte kdo zůstane v Praze a kdo půjde do Azerbajdžánu? I kdyby žena byla ochotná ten zahraniční projekt vzít, skončil by průšvihem. Nikdo by ji tam jako ženskou prostě nebral vážně. A to žádný Špidla nezmění. Zatímco chlap může dělat cokoli, žena je vždycky omezená. Výrok "za stejnou práci stejnou mzdu" je podle mne možný pouze tehdy, když jsou výsledky práce jasně měřitelné. Zatlučené cvoky v botách u Bati. Zde nejde rozlišovat, jestli je zatloukl chlap nebo ženská, prostě za tisíc cvoků bude šedesát nebo kolik korun a výstupní kontrola si ohlídá, jestli byly zatlučeny dobře. Jenomže tady snad ani nikdo nezkouší, že od chlapa zatlučený cvok je za jiné peníze než od ženský nebo snad ano? Ve všech ostatních případech to NENÍ stejná práce.

0 0
možnosti

brr.

3. 3. 2009 16:09
Zlatý Špidla!

Teprve dík jeho úsilí bude v EU chudobou ohroženo 28% žen a 28% mužů! Aneb stejné výhody pro ženy i muže! ;-D

0 0
možnosti

TTSO

3. 3. 2009 15:47
jedna zajímavá US statistika říká, že ženy rozhodují o 80%

jedna zajímavá US statistika říká, že ženy rozhodují o 80% veškerých soukromých útrat :-P

Takže pokud si vezmu, že v USA má žena v průměru 75 procent platu muže ale rozhoduje o 80 procentech výdajů rodiny tak mě vychází, že muž rozhoduje zhruba o 20 procentech svého příjmu:-D

0 0
možnosti

Zuzana

3. 3. 2009 15:41
Pisete nbesmysly,

jde o stejnou praci za stejny plat. Casto sedi vdle sebe zena a muz, a on ma o 20% vyssi plat. A kdyz se jedna o povyseni, tak zase vezmou chlapa. A nedivaji se na kvalifikaci nebo udelanou praci, ale zvlatlaji, ze co kdyby zene onemocnelo dite, tak nebude mit cas atd. Pritom to dite onemocni o tomu chlapovi. Takze nejen stejny plat za stejnou praci, i rozdeleni povinnosti v domacnosti atd. Pak uz nebudou vymluvy jako ze zena se musi starat o dite. Tak jako to je v skandinavskych zemich, kde klidne u nemocneho ditete zustane i chlap, a zena jde vydelavat. Take tam existuje otcovska "materska" - v cetsine pro to neni ani slovo.

Ty nesmysly o tom, ze chlap ma vetsi silu atd, to jsou vsechno jen vymluvy. Jde o to, ze chlapi se boji konkurence a proto se snazi drzet zeny v horsich pozicich a za mene penez.

Stejne sance - a stejne povinnosti pro vsechny!

0 0
možnosti

Flasi

3. 3. 2009 15:56
Re: Pisete nbesmysly,

No to je ten vtip - s nemocným dítětem může zůstat doma kterýkoliv z rodičů - ale statisticky je to v naprosté většině případů žena. Čili zaměstnavatel si může snadno spočítat, případně vytáhnout z výkazů, že průměrná žena chybí v práci mnohem častěji, než průměrný muž. Průměrná žena je mnohem méně ochotná pracovat přečas, než průměrný muž. A průměrná žena nastupuje mateřskou dovolenou ve zcela absolutním nepoměru počtu případů, než průměrný muž. Ergo s průměrnou zaměstnankyní je více starostí a nákladů, než s průměrným zaměstnancem.

Můžeme se bavit o tom, jak to změnit. Je logické, že většinou jde s dětma marodit žena, když má většinou menší plat. Je to kladná zpětná vazba a nebude lehké ji prolomit. Nicméně i když bude v budoucnu s dětma marodit stejně často žena i muž, tak biologicky danýma věcma kolem porodu a prvního půlroku mateřství nehneme. Holt lidské tlupy statisíce let fungovaly tak, že s dětma byla doma žena, tak se nesnažme to během pár desítek let vymazat.

A už vůbec se to nesnažme změnit tak, že někomu zákonem nařídíme, že musí za rovné považovat to, co rovné není. Že budeme zaměstnavatele nutit mít na ženy větší náklady, než na muže. To povede jenom k tomu, že zaměstnavatelé budou ženy přijímat neochotněji.

0 0
možnosti

TTSO

3. 3. 2009 15:28
nevíte někdo - počítají se do toho i přídavky a daňové úlevy

nevíte někdo - počítají se do toho i přídavky a daňové úlevy na děti ?

0 0
možnosti

MR

3. 3. 2009 15:23
Až bude za stejnou funkci

stejný auto, tak mne zavolejte - já chci taky!

0 0
možnosti

host

3. 3. 2009 15:23
zivitel

A co si myslet o tomto argumentu, ktery uz slysela spousta zen: on musi dostat vic, protoze je zivitel, vy se nejak uskrovnite.

0 0
možnosti

Flasi

3. 3. 2009 15:39
Re: zivitel

Co si o něm myslet? Myslete si co chcete. Zaměstnavatel se snaží dát zaměstnanci co nejméně, za kolik je ten zaměstnanec ochoten pracovat (nebo za kolik bude ochoten pracovat někdo jiný).

To je přece fuk, jestli zaměstnavatel říká tohle, nebo to, že ženy mají raději růžovou barvu, než muži. Realita je takové, že průměrná žena je ochotna stejnou práci dělat za méně, než za kolik je ochoten ji dělat průměrný plat.

Prostě šéf vám řekne, že vám víc nedá, protože vy mu tady stejně zůstanete (nebo za ty peníze sežene jinou), ale chlapovi by víc dal, protože ten by mu odešel (a jiného by za ty peníze těžko sháněl). Vy tam můžete buď zůstat a potvrdit mu, že má pravdu, nebo dát výpověď a čekat, jestli šéf potom přidá, nebo jestli vám víc dá jiný. To je holt trh.

0 0
možnosti