Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Norové spustili unikátní plovoucí elektrárnu pro širé moře

Norský energetický gigant StatoilHydro dnes v Severním moři spustil první plně využitelnou plovoucí větrnou elektrárnu na světě. Doposud mohly být plovoucí elektrárny umístěny jen v mělkých vodách, do hloubky 60 metrů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Peter

9. 9. 2009 7:50
Uuuuplna blbost

V Rakusku stat odkupuje od veternych elektrarni elektrinu cca 4x drahsie ako je bezna cena. Na zaklade toho maju tie vrtule aj nejaku navratnanost. Pri normalnych cenach by sa to nikdy nevratilo. Nehovoriac, ze vzhladom na nepredvidatelnost vykonu aj keby sa to nahodou oplatilo, tak to nemoze predstavovat viac ako 5-10% z celkovej energie dodavanej do siete.

Je nepochybne, ze tieto morske vrtule budu este drahsie aj pri seriovej vyrobe. Neexistuje aby sa to niekedy oplatilo. Je to ciste PR bohatej vlady. Tak ako v Rakusku.

Vsetky tieto alternativne pakoviny ako biopalivo, veterna energia, slnecne panely na elektrinu su prostriedkom ako nakrmit par firiem, vyhodit vela penazi zo spolocneho a este si zvysit popularitu.

Jedina racionalna cesta je jadro, voda a zatial fosilne paliva. A najma zacat trochu setrit energiu (najma v USA). To su fakty.

0 0
možnosti

1888

9. 9. 2009 2:45
Nejlepe by fungovala na kopecku nad

Hracanama. Jako podpurne vyvazovaci veze lze vyuzit Svatovitsky chram i dalsich hradnich staveb. Elektrarna by  mohla  byt pristupna turistum, kterych je tam plno. Hrad by tak mel vlastni ekologicky zdroj elektriny, ktery bude nutny po zakazu Edisonovych zarovek. Dominantu by dotvorilo rozmisteni ekologickych LED zdroju svetla na otacejici se lopatky. I v noci by pak prazane videli, jak se elektrarna otaci. Snadno lze vyresit i problem  nepravidelnosti  vetru. Za dostatecneho vetru by mohla byt prebytecnym vykonem precerpavana voda z Vltavy na hradcansky kopec do umele nadrze podobne jako se osvedcilo na Mravenecniku v Jesenikach. Tak pujde snadno pokryt spotrebu elektriny nejen na hrade a v podhradi , ale napajet elektrinou nejdulezitejsi mestskou cast Praha-6. Jistym problemem je ovsem prezident, jez jak je znamo nepreje podobnym ekologickym novinkam. Jak je znamo tak kromne nekolika kompaktnich zarivek horko tezko protlacenych na hrad byvalym ministrem zivotniho prostredi ekologie na hrade strada. Tedy snad az bude prezidentem Zeman, nebo Paroubek.

0 0
možnosti

Nový

9. 9. 2009 1:13
určitě lepší než doma za humny

O  ekonomické návratnosti sice pochybuji ale  určitě  je  lepší,když si  někdo  za své peníze  experimentuje  v oceánech, naž  když  je  za  naše  peníze   ničena Česká  krajina.  Ještě  ke  všemu s  ekonomickou ztrátou.

Kdo má  zbytečné peníze - směle  do toho !  Hlavně ať nám nikdo  nevnucuje  !

0 0
možnosti

1888

9. 9. 2009 3:11
Re: určitě lepší než doma za humny

V nedaleke budoucnosti nastane problem s letajicimi rybami, ktere se behem globalniho oteplovani zacnou stahovat do severnich mori. Ohromne lopatky pro ne znamenaji vazne nebezpeci podobne jako pro ptactvo. Pri prutkem vetru rovnez hrozi, ze kusy ledu z namrazy zasahnou norsky breh. Rovnez je treba dbat, aby bylo na elektrarne dostatek zachrannych clunu pro osadku. Nejbezpecnejsi zachranny prostredek by byla podmorska lanova draha podobna te, ktera jezdi na Petrinsky kopec ke zname restauraci Na Nebozizku. Ta zachranila mnoho nestastniku pri povodnich.  Problemem je zde ovsem ponekud drahe pivo, cehoz by se Norove na svoji stanici meli vyvarovat. Pro ucely plovoucich vetrnych elektraren je zvlaste vhodne pivo v PET lahvich. Lahve lze po konzumaci velmi kvalitne uzavrit a schranovat je jako plovaky do tzv. zachrannych PET voru. Tyto vory jsou pro svoji nepotopitelnost velmi oblibene mezi norskymi namorniky. Nekteri mladi nadsenci z nich stavi vor, ktery na pocest jejich znameho etnografa nazvali PET-Kon-Tiki.  Norove jsou na mori prosluli odvazlivci, kteri se nezaleknou zadneho nebezpeci a na plachetnim PET voru se chystaji obeplout po vzoru starych portugalskych namorniku celou zemekouli.

0 0
možnosti

Mirda

8. 9. 2009 22:48
Machovo jezero

Myslim ze u nas by se mohly instalovat na Lipne nebo Machove jezere - idealni, dal od brehu ovsem.

0 0
možnosti

Mejla

8. 9. 2009 21:35
Tak to vypadá, když někdo neví, co s penězi.

.

0 0
možnosti

Smart

8. 9. 2009 21:12
Mumulmanští imigranti do Norska

se už na tu plošinu chystají...

0 0
možnosti

schaba

8. 9. 2009 19:58
Jak se to utrne,tak to rozseká všechno okolo.

0 0
možnosti

Paul Sulc

8. 9. 2009 19:37
Zase neco pro teroristy,

to bude bouchani.

0 0
možnosti

honzak

8. 9. 2009 19:31
jestli to k něčemu

bude,tak k napájení vrtných plošin. Jinak je to úplně k prdu.

0 0
možnosti

AHA

8. 9. 2009 18:23
Zajímaly by mě

energetické nároky na výrobu použitých materiálů, vlastní výrobu té monstrvrtule, následně její transport na místo určení a související nároky. U vrtulí, které už v Rakousku díky vítězství zdravého rozumu (částečnému) zakázali stavět vychází energetická návratnost cca po 15-20 letech provozu (tj. na hranici životnosti), ovšem to je optimistický propočet, který nepočítá s vedlejšími dopady provozu větrných elektráren (nestabilita napájecí soustavy a tím vyšší ztráty při přenosu; nárůst emisí z k klasických tepelných elektráren).

0 0
možnosti