Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ztráta řidičáku, nebo jízda bez autoškoly? Mělo by se rozlišovat

Lidé, kteří neprošli výcvikem v autoškole, jsou za volantem podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila nebezpeční. I proto si myslí, že odstranění řízení bez řidičského oprávnění z trestných činů byla chyba. Řízení bez řidičského oprávnění přestalo být trestným činem od 1. ledna, kdy nabyl účinnosti nový trestní zákoník, a stalo se přestupkem. Hrozí za to pokuta až do výše 50 000 korun.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PJ

P. Jordán

4. 1. 2010 14:53
viděl bych to opačně

Na rozdíl od pana Tržila bych to viděl přesně opačně. Ten, kdo nikdy neměl řidičák dělá samozřejmě špatnost, ale pro své okolí na silnici MÚŽE být nebezpečný. Nicméně také může být 100x lepší řidič se vším všudy, jenom na to nemá papír. Ale ten, který o papíry už přišel, je naprosto jistě nezodpovědný řidič. Jinak by mu ty papíry nikdo přeci nezabavil. A ten je asi pro své okolí VŽDY nebezpečný.

0 0
možnosti

P. Čech

4. 1. 2010 9:57
Pokračování

Je to čin závažný a nežádoucí, mnohem více odsouzeníhodný než např. podvod, který ke smrti osob nevede. Je to dáno asi tím, že zákony netvoří a hlavně neschvalují odborníci ale diletanti, kteří na svých místech nemají co dělat.

0 0
možnosti

P. Čech

4. 1. 2010 9:54
Trestnost spáchaných činů

Na počátku byl t.zv. Chamurapiho zákoník a posléze Desatero, které vyjmenovaly trestné činy. Tyto nežádoucí činy byly trestány obvykle jedním zcela jasným trestem. Vše ostatní trestnými činy nebylo a také nebylo nijak trestáno. Postupem času se součty trestných počinů rozšiřovaly, bytněly , až dodnes, kdy mnohde nabyly obludných rozměrů.Trestná činnost lidí existovala vždy, možná někde více a někde méně. Je otázkou, zda tam, kde byly tyto činy trestány důsledně a přiměřeně byly trestná činnost větší či menší. Každopádně se její vyhledávání a trestání stalo velmi dobře placenou živností a proto tato živnost vyžadovala všelijaké upřesňování činů až dodnes, kde mnohde se netrestají činy samé, ale okolnosti, které k činu vedly. Tedy, není trestána např. krádež, ale to, jestli někdo ukradl věci v hodnotě větší než je stanoveno, jestli kradl z těch či oněch důvodů a pod. Ve vedení státních útvarů se ve stále větší míře objevují osoby zcela nedůvěryhodné a ty, aby opodstatnily svou důležitost vydávají další a další zákony, jejichž nedodržování se stává trestným činem. Ne nadarmo stále více platí rčení starých latiníků: V nejzkaženějším státě nejvíc zákonů. V našem případě pokud je řízení motorového vzidla bez řidičského oprávnění uznáno jako trestný čin, mělo by být trestáno stejně a to zcela nezávisle na tom kdo řídil, proč a za jakých okolností. Prostě řídil a oprávnění neměl. Bude tedy potrestán, nikoliv však od do, ale jednou trestnou sazbou, např. 5 let odnětí svobody. Při stanovování výčtu trestných činů má být postupováno důsledně. Je-li nějaká činnost nežádoucí a závažná, má trestným činem být. Je zcela nelogické a absurdní, aby stát vyhlásil povinnost řidičům mít řidičský průkaz a následně řízení bez tohoto průkazu nenazval trestným činem. Není to nic jiného než hloupost toho, kdo zákony tvoří a nebo úlitba živnosti vykladačů práva k odůvodnění jejich existence.Řízení bez oprávnění trestným činem být má a to proto, že obvykle vede k zabití nevinných lidí.

0 0
možnosti