Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

První český panelák byl ještě lidský a komfortní. Letos slaví 55 let

Hradba šedivých paneláků s tisíci byty, obrovských dvanácti i vícepatrových monobloků s mnoha vchody střídaných sem tam věžákem - to je obrázek mnoha sídlišť, především ze 70. a 80. let, přezdívaných někdy "králíkárny". Takto poněkud hanlivě by před 55 lety obyvatelé údajně prvního paneláku v Praze a možná i v Československu svůj dům určitě nenazvali.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Polanecký

30. 6. 2010 0:31
Paneláky

nejsou zdaleka tou nejhorší možností bydlení. Je-li sídliště dobře urbanisticky navržené a postavené, pak je to skvělý a celkem ekologický vynález. Rozhodně je to výborné řešení pro lidi, kteří nemají náladu denně dojíždět zácpami do města vzdáleného 15 km dvěma auty, sekat v jednom kuse zas.anou trávu a poslouchat zas.ané sekačky sousedů, kteří mají okna svého zas.aného nového hobrového domečku 5 metrů od našich, že? 

0 0
možnosti

V. Kún

29. 6. 2010 21:12
Otázka pro autora a Havla

Králíkárnami nazval panelové domy estét a mírový bombometčík Havel. Pro něho vůbec všechno, co se postavilo za komunistů, něčím smrdělo. To takové podnikatelské baroko, to byla pro něj krása. Svoboda postavit si načančané haciendy s balustrádami, polystyrenovými římsami, antickými sloupy a sádrovými lvy, střežícími plastové vchody. Jen nějak zbývá - to už je ale otázka pro autora - vysvětlit, proč se z těch vzdušných a tichých sídlišť, plných zeleně a slunce, lidem nechce, a třeba u nás na Barrandově za zdejší osmdesátimetrový byt nabízí pořád přes tři miliony.

0 0
možnosti

S. Krejcar

29. 6. 2010 21:30
Re: Otázka pro autora a Havla

Ale pan dramatik Havel není totožným s arch.Havlem!!!A odbornost a nadhled by se měl od politiků vrátit k odborníkům.A doufejme,že ti developeři co dnes stavějí sociální byty za nekřesťanské prachy,postupem času přejdou k opravdu bydlení na úrovni 21.století.Ale máte i pravdu v tom,že málokdy to co si projektant vyprojektuje ve skutečnosti podobá.A přejme těm kdož bydlí v satelitech ve svém za dvacet třicet let nezjistí,že zanedbali prúběžnou údržbu staveb a nedopadnou jako dnešní paneláčníci.Za stav výstavby totiž málokdy může politická ideologie,ale ve většině případů odborný člověk stavař-údržbář!!!! 

0 0
možnosti

I. Simacek

29. 6. 2010 14:24
srovnání

Pokud srovnáte různá pražská sídliště s panelovými domy, kde bylo stavěno současně veškeré zázemí, parky a zeleň s tím, co se staví dnes po různých polích v okolí Prahy absolutně bez jakéhokoliv zázemí a za jaké peníze, tak je opravdu lepší bydlet na sídlišti v paneláku na okraji Prahy. Zrovna tak nedostanete žádnou rodinu s dětma ze sídliště do činžáku v centru Prahy, kde je špína, zápach, hluk, žádné stromy a drahé bydlení. Tyhle králikárny dnes mají cenu několika milionu a je o ně velký zájem..

0 0
možnosti

S. Krejcar

29. 6. 2010 20:43
Re: srovnání

Špína,zápach,hluk ale nemá s podstatou panelové výstavby nic společného!!!Ale s vývojem lidí v těch lokalitách bydlící!Pokud se společnost vzhlédla v Bronxu a nikoli v Palm Beach.A je dobré,že dnešní zedníci jsou ti jiní než ti před dvaceti lety,i když se tomu nemusí věřit.

0 0
možnosti

V. Kolman

29. 6. 2010 12:49
SRANDA JE,

že v době povodní v r. 2002 padaly cihlové baráky jak domečky z karet, ale nevím ani o jednom jediném paneláku, který by se poroučel do vln vodního živlu rozbouřeného. Sídlím  na bydlišti v paneláku a nedám na něj dopustit.

0 0
možnosti