Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Podívejte se: Větrníky a sloupy vysokého napětí přestanou hyzdit krajinu

Energetické společnosti se konečně vzdaly představy, že stavby pro přenos a výrobu elektřiny jsou daní za luxus, který nám elektrická energie přináší. V posledních letech se postupně ukazuje, že sloupy vysokého napětí nemusí vypadat jako lešení a že větrníky mohou krajinu zajímavě doplňovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. vavruška

25. 8. 2010 12:01
Ekonomika sloupů

Sloupy představují nezbytné (a nevyhnutelné) investice do rozvodné sítě, a proto jsou vždy navrženy tak, aby ke splnění svého účelu (1. nést dráty, 2. odolat dynamické zátěži větru a 3. odolat statické zátěži námrazy) spotřebovaly co nejméně materiálu a byly co nejméně pracné (vyšší pracnost = vyšší náklady).

Představa, že někdo bude na funkčně vyhovující příhradové stožáry přidělávat ruce a hlavy je naprosto zcestná, protože (1) zvýší se tím dynamický odpor vůči větru a tudíž dynamická zátěž, (2) zvýší se tím váha konstrukce a tedy statická zátěž. Obojí bude vyžadovat zesílení základní konstrukce stožáru, aby zvýšené zatížení vydržel, a tedy větší spotřebu železa. Kromě toho budou takové stožáry pracnější na výrobu a proto dražší. A protože nebudou všechny stejné, nebude možná velkosériová výroba stožárů s těmi nadbytečnými serepetičkami a tedey další zvýšení nákladů. A protože každý stožár bude jiný, bude nutné na každý jednotlivě udělat statický výpočet. Takže další prodražení.

Výsledkem je, že ty stožáry budou pořád v podstatě vypadat jako stožáry (příhradová "postava" neoplývá žádnou zvláštní estetikou), akorát budou několikanásobně dražší.

A to se vyplatí! :-DDDD

0 0
možnosti

J. vavruška

25. 8. 2010 11:54
Větrníky na střeše

Zatím všude na světě, kde dali na střechu byť i jen malou turbínku (nejrůznějších konstrukcí, vrtule i "mlýnky"), brzy ji zase se střechy sundali. Příčinou takového rozhodnutí byly nezanedbatelné vibrace, které sice u turbíny v polích nevadí (a nikdo o nich ani neví, protože zůstávají v konstrukci sloupu), ale z budovy učiní nesnesitelné místo plné hluku.

Proto předpovídám, že všechny ty fantasmagorie s vrtulemi nebo mlýnky na budovách skončí poměrně brzy odmontováním turbín.

0 0
možnosti

A. Řepka

23. 8. 2010 16:36
ehm

totální kravina.. v době šetření nebude ČEZ, respektive ČEPS vyhazovat peníze za nové sloupy :D

0 0
možnosti

J. Kliment

16. 8. 2010 20:35
Něco z toho je docela pohledné,

něco možná i praktické. Ovšem všechno je jistě i několikrát dražší než ony známé stožáry - a tudíž v současné době nepoužitelné. Navíc stožáry s kotevním lanovým systémem jsou v naší zemědělské krajině zcela nevhodné.

0 0
možnosti

S. Krejcar

17. 8. 2010 10:33
Re: Něco z toho je docela pohledné,

Nu rozhodně z hlediska praktičnosti je to blbost!Díky dokumentům,v tv i v USA se opravy a výměny dálkového vedení Vn a VVn provádějí lezením po stožárech,podobně jako u nás.Tyto energetické bloby ale neřeší základní a podstatnou věc a to je zjednodušení a zlevnění údržby těchto sítí.Nemám nic proti disainerům energetických zařízení,ale měl by zde být někdo kdo rozumně posoudí zda Entropa do krajiny je praktickou a nezbytnou věcí,nebo snad se vrátit raději ke kolektorovému rozvodu.

0 0
možnosti

V. Novák

16. 8. 2010 18:19
Móc hezký.

Hlavně ty ukotvovací kabely, protože figuríny halt nestojí samy a budou se muset kotvit.

Občas nevydrží větrnou smršť ani pořádná konstrukce - no tak si zvykneme, že máme v krajině "umělecká díla", kvůli nimž budeme několikrát častěji potmě...

0 0
možnosti

R. Tesařík

16. 8. 2010 17:27
a co tak

přestat s větrníky blbnout úplně.

0 0
možnosti