Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Solární matematika: dejte milion, vyděláte jich sedm

Investujte jeden milion korun a získejte nazpět sedm milionů. Tak v současnosti vypadá podnikání v oblasti solárních elektráren v České republice.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RKP

R. Popper

16. 9. 2010 10:16
Dotaz

Pane Davide Trambo, Váš článek z odborného ekonomického hlediska je tristně populistický a obsahuje velmi laciné argumenty, ne-li naprosté vymyšlenosti. Výrazy ala "finence zpravidla tvoří 20 až 30 procent, zbytek banka" nejsou pravdivé. Vaše prozíravost a vidění do budoucnosti na příštích 20 let je opravdu unikátní, protože dnes napsat, že za 20 let bude mít vlatník zisk okolo 140 miliónů, je opravdu obdivuhodné!

Fakta jsou ale bohužel pro Vás zcela jiná.

Úroky bank ze 70 tisíc udělají nárust prakticky víc jak o 50%. Náklady na provoz nejsou ani omylem zanedbatelné a přidají ke koncové pořizovací ceně dalších 25 procent. Veškeré pořizovací finanční náklady na solární elektrárnu včetně provozních nákladů jsou tak vysoké, že návratnost aby elektrárna opravdu vlastníkovi "vydělávala" bude reálně minimálně 8 a více letech plného 100% provozu. Životnost těchto elektráren nebude pravděpodobně delší jak 15 let.

Pak zde je otázka ekologie. Máme volbu. Buď špinavou elektřinu a zhoršující se ekologickou zátěž životního prostředí, nebo čistou elektřinu a zlepšující se životní prostředí. Nepochybně každý chápe a měl by chápat, že pro lidstvo je lepší čistá elektřina, ale ta nikdy nebyla a nebude zadarmo či levnější jak špinavá, chceme-li lepší životní podmínky, musíme si to zaplatit. Současný podíl čisté elektřiny a to nejen ze solárních elektráren nepřesahuje 4% spotřebované elektrické energie v ČR a tedy avizované zdražování ČEZem o víc jak 10% je nehoráznost. I s ohledem na směrnice EU nedosahujeme u nás ani z poloviny doporučeného podílu elekřiny z obnovitelných zdrojů. V Německu přes 11% a žádné zdražování o 10% se u nich nekoná a obdobně v dalších vyspělejších zemích EU západně od nás!

0 0
možnosti
JR

J. Rieger

13. 9. 2010 11:55
otazka - mozna hloupa, ale ...

Dobry den, nejsem prilisny znalec soucasneho stavu, ale napadla me jedna otazka, na kterou si dost dobre neumim odpovedet. Soucasne investice do solarnich elektraren pocitaji se ziskem vyplyvajicim ze statem garantovanych vykupnich cen na desetileti dopredu.

Nicmene: nasazeni solarnich panelu v cim dal tim vetsim plosnem meritku logicky zpusobuje pokles ceny technologii. V soucasne dobe je toto zatim vnimane jako negativum (stavba solarni elektrarny a budouci tucne prijmy pro ty "zle investory"). Nicmene pokles ceny solarnich technologii logicky bude spet ke stavu, kdy cena takto decentralizovane ziskane energie bude bez vetsich problemu konkurovat cene dotovane energie ze site.

Ted to prezenu, ale pro objasneni: dejme tomu ze v nasledujicich 3-5 letech dojde k vyraznemu technologickemu vyvoji: zlevneni solarnich panelu na 5-10% soucasne ceny, vyvoj akumulacnich zarizeni. Co presne bude ceskou rodinu (popr. jakoukoliv jinou rodinu na cele sire Zemi) nutit vykupovat drahou energii ze site, kdyz si za par tisic budou moci osadit vlastni strechu a odpojit se od energetickych gigantu?

Jsem mozna utopista, ale kdyz se treba divam na vyvoj technologii v pocitacovem svete, pokles cen panelu diky levne vyrobe v Cine a Indii, k poklesu cen v dusledku konkurence ... nedokazu si pak dost dobre predstavit, ze by nasledujicich 20 let zustal stabilne soucasny stav - tedy centralizovana vyroba energie, v brzke dobe cenove pokrivena v dusledku ekologickych zvyhodneni apod.

Delam nekde ve svych uvahach hrubou chybu? Ja vim, ze neco takovehleho je postavene na vode, nicmene uz dnes je trend takovy, ze v nem vidim tento posun.

0 0
možnosti
JL

J. Linhart

12. 9. 2010 23:19
RZETA

Rudozeleníekoterorističtíalarmisté chytří leží už u penězovodu.

Rudozeleníekoterorističtíalarmisté hloupí budou dál třídit a sbírat odpad, přivazovat se k něčemu, psát a šířit a lepit plagáty, demonstrovat jednou i za ekologickou likvidaci fotovoltaiky, a proti pěstování řepky olejné u nás místo žrádla, pěstování palmy olejné místo vyklučených deštných pralesů,.........

0 0
možnosti
JP

j. pindlik

11. 9. 2010 20:57
Re: Jak se staví fotovoltaické elektrárny

to teda.

0 0
možnosti
SL

S. Lazárek

11. 9. 2010 14:51
ZA PLUHEM ZDATNÝ JSEM a v boji obstojím, znám tančit ...:-))

Myslím, že paní poslankyně Šedivá (ČSSD) , která toto všechno iniciovala, udělala pro "obyčejného člověka" asi víc, než celá ČSSD dohormady. Přijde nás to všechny (obyčejné lidi i ty ostatní) na 300mld. Prima, jen tak dál!!....:-))

P.S. dnes mě pobavil Jirka v Aha, kde naznačoval, že značka Hackett je zjevně něco jiného, než nakupovat třeba v C&A. Ví vůbec obyčejný člověk, co jsou to plavky značky Hackett??.....:-))

Dámy a pánové, kdo z vás to má, že?Jak je vidno moc se nezměnil a některé věci mu nedojdou asi nikdy. Jako buran se narodil a jako buran i umře.....

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

11. 9. 2010 10:53
Vynálezy a vliv na vývoj lidstva

V globále jde o optimalizované "hospodaření státu". Zkuste si nastudovat kolik stovek miliard Kč je periodicky ze státního rozpočtu vloženo do  "uhlí" a "jádra". Povbudit lidi několika miliardami, aby  nové velmi úsporné a bezpečné technologie začali zavádět do praxe, se v budoucnu vrátí (bude možné rušit "uhlí" které devastuje krajinu a zdraví lidí). 

Tento systém již běžně používají domácnosti i drobnější podnikatelé v USA i EU pro svou potřebu (platí pak zlomek monopolnímu dodavateli el.energie), chovají se hospodárně. Testují se větší solární elektrárny od r.2008, výsledky přijatelné a EU doporuče další podporu. Vznikla již nová celosvětově rostoucí skupina na straně poptávky na trhu s el.energií. Na straně nabídky je několik výrobců (zde je vynález) a desetitisíce drobných podnikatelů (zde je know-how pro aplikaci v praxi). Není divu, že současné monpoly se snaží likvidovat konkurenci. Vláda a poslanci jsou opatrní, jde o miliardové příjmy do rozpočtu i z rozpočtu a také to souvisí se zaměstnaností v energetice a strojírenství či v těžebním průmyslu.

0 0
možnosti
JK

J. Kotalík

11. 9. 2010 12:33
Re: Vynálezy a vliv na vývoj lidstva

A teď vážně, kolik toho víte o energetice z té technické stránky? Solární a větrné zdroje jsou silně nestabilní a není možné s nimi živit ani větší část sítě, natož celou. Víte například, že aby se kryla kolísavost takového zdroje, je nutné topit naprázdno uhlí, kdyby náhodou zašlo slunce za mraky? Víte něco o životnosti solárních panelů? Víte něco o jejich účinnosti?

Pochybuji. Kdybyste to věděl, asi byste tolik nehájil jejich dotace. Prosím, ať se klidně staví, ale dotovat to na úkor jádra, popřípadě výzkumu termojaderné fůze, to je holý nesmysl...

0 0
možnosti
OR

O. Rychlík

11. 9. 2010 10:12
Taky bych chtěl

aby mně stát, či kdokoliv jiný garantoval cenu čehokoliv na patnáct let. Neumím si představit žádnou komoditu, výrobek, či službu, jejíž cena pokud nedojde k inovaci, technické změně, či jakékoliv jiné parametrické změně, by v čase neklesla. Bez ohledu na lásku, či nelásku k obnovitelným zdrojům energie, je schválený princip projevem buď naprosté debility, anebo nechutné korupce.

0 0
možnosti
JP

j. pindlik

11. 9. 2010 11:29
Re: Taky bych chtěl

bojím se, že korupce.

(P.S. a já tydýt jsem si myslel, že mi stát bude garantovat apoň podmínky stavebního spoření)

0 0
možnosti
JP

j. pindlik

11. 9. 2010 9:51
měl bych otázku -

slyšel jsem, že výroba FV panelů je tak energeticky a materiálově náročná, že panel tuto vstupní zátěž životního prostředí za celou svoji životnost výrobou čisté elektřiny taktak pokryje, pokud vůbec... (po pravdě ani nevím jak bych to počítal, jestli přes CO2 a pálení uhlí či jak), takže FV technologie jak ji známe možná ani ekologii vůbec nepřispívá (narozdíl od vodní elektrárny). Můžete to prosím někdo potvrdit či vyvrátit? fakt by mě to zajímalo, dík

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

11. 9. 2010 10:27
Re: měl bych otázku -

O tématu FOTOVOLTAIKA viz:

http://www.energy.eu/publications/2009_report-solar-energy.pdf" target="_blank" rel="nofollow">http://www.energy.eu/publications/2009_report-solar-energy.pdf 

Bohužel ještě nepřeloženo do češtiny, nicméně středoškolák se slovníkem nebude mít problém. Nebo zkuste jen vyhledat na Internetu slovo "fotovoltaika".

V USA i EU již jde o velký byznys. Monopoly se brání i vlády, neboť z monopolů mají obrovské miliardové příjmy do státního rozpočtu viz ČEZ, ale nás stojí el.energie z "uhlí" a "jádra" stovky miliard Kč, nehledě na možné teroristy způsobené katastrofy.

FV je hospodárnější, nevyrábí se centralizovaně a nedistribuje přes celou republiku. A to nejcenější, hvězda zvaná SLUNCE nežádá, abychom ze její záření platili byť jen jednu Kč.

0 0
možnosti
JK

J. Kulheim

11. 9. 2010 9:22
Zákon 180/2005

 byl přijat  v PS 100% poslanci za US-DU , 100% poslanci za ČSSD , za KSČM a KDU- ČSL jsou čestné vyjímky  Jaroslav GONGOL a Jiří HANUŠ proti, ODS jedinná proti.

V roce 2005 prosadila poslankyně ČSSD Iva Šedivá při schvalování zákona o obnovitelných zdrojích energie (180/2005) pozměňovací návrh, který dnes znemožňuje snížit cenu elektrické energie z obnovitelných zdrojů o více než 5 % ročně, což v současné době způsobuje nekontrolovatelný rozvoj fotovoltaických elektráren díky jejich vysoké výkupní ceně

0 0
možnosti
VK

V. Kain

11. 9. 2010 9:13
Solární matematika

Poslancům se vůbec nedivím,že tuto zlodějnu téměř všichni schválili.Poslanci pořád nebudou a vejvar o který sprostě okradou občany tohoto státu jim zajistí bezpracné příjmy po mnoho let.

0 0
možnosti